Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki - problem czy metoda...?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki - problem czy metoda...?"— Zapis prezentacji:

1 Narkotyki - problem czy metoda...?
Wykonały: Dominika Kałwak Paulina Osowska Koleta Paśmionka

2 Spis treści Narkomania Rodzaje narkotyków Mak Konopie Liście Coci
Syntetyki Halucynogenny Barbiturany Środki wziewne Alkohol Nikotyna Co dziecko myśli o używkach Co rodzic myśli o narkotykach Co lekarz myśli o narkotykach Co policjant mówi o narkotykach Narkomani

3 Narkomania Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków albo innych środków uzależniających. Charakteryzuje się koniecznością przyjmowania środka odurzającego, tendencją do stałego zwiększania dawki oraz fizycznym i psychicznym uzależnieniem. Zaprzestanie zażywania powoduje bardzo przykre doznania abstynencyjne, prowadzące w krańcowych przypadkach nawet do zejścia śmiertelnego. Narkomania jest zwykle wynikiem wielokrotnego zażycia środka uzależniającego, jedynie wyjątkowo, np. przy zażyciu kokainy czy heroiny rozwija się po jednorazowej dawce. Narkomania w krótkim czasie prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia woli, kłamliwości. Często staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą. Zaawansowane stadium narkomanii jest ciężką chorobą wyniszczającą organizm, prowadzącą do śmierci. Śmiertelność u narkomanów jest bardzo wysoka (najczęściej w wyniku przedawkowania), a niezależnie od tego dodatkowym czynnikiem jest obecnie AIDS. Metody leczenia są zazwyczaj nieskuteczne. Bardzo często zmiany psychiczne i uzależnienie są nieodwracalne. Medyczne metody leczenia nie przynoszą większych skutków. Nieco lepsze wyniki dają niekonwencjonalne metody terapii polegające na długotrwałym odosobnieniu i oddziaływaniach psychoterapeutycznych, połączonych z terapią pracą.

4 Rodzaje narkotyków Mak: Syntetyki: -Opium -Amfetamina -Kodeina -Ice
-Morfina -Heroina Konopie: -Marihuana -Haszysz Liście Coci: -Cocaina -Crack -Liście coca Syntetyki: -Amfetamina -Ice -Ekstazy Halucynogeny: -Kaktus peyotl -Grzyby halucynogenne -LSD Barbiturany Środki wziewne Alkohol Nikotyna

5 Mak Opium - po obróbce otrzymuje się produkt do palenia, w stanie surowym składa się z naturalnego zakrzepłego soku uzyskanego ze świeżych maków, używane jest doustnie. Kodeina - biały trudno rozpuszczalny w wodzie proszek o gorzkim smaku. Morfina - biały nierozpuszczalny w wodzie proszek o gorzkim smaku. Heroina - biały rozpuszczalny w wodzie proszek o gorzkim smaku pod postacią tabaczki, używany dożylnie i domięśniowo w zastrzykach.

6 Konopie Marihuana - rozdrobnione kwiatostany i liście konopi indyjskich zmieszane z tytoniem. Zabłysnęła jako środek " rozszerzający świadomość", daje poczucie że lepiej rozumie się innych i lepiej jest się przy nich rozumianym. Haszysz - oczyszczona żywica z włosów gruczołowych kwiatostanów żeńskich konopi indyjskich zbierana w okresie kwitnienia.

7 Liście Coci Kokaina - ma postać białego proszku, o gorzkim smaku, nierozpuszczalny w wodzie, kokainę pali się w postaci papierosów lub też jest przyjmowana dożylnie. Crack - pasta coca Liście coca - są żute, usuwają uczucie głodu, pragnienia, wzmagają pewność siebie.

8 Syntetyki Amfetamina - duże dawki powodują dysforię, a przyjmowane regularnie mogą przyczynić się do wystąpienia przewlekłego stanu psychotycznego o obrazie schizofrenicznym. Ice Ekstazy-zwiększa możliwości umysłowe, odczuwane są silne emocje, intensywna koncentracja.

9 Halucynogeny Kaktus peyotl - mały mięsisty kaktus bez cierni, pędy peyotl kroi się i suszy. Wysuszone kawałki służą do żucia lub mieli się na miałki proszek, którym napełnia się kapsułki do łykania. Można też przyrządzać płyn do picia o bardzo gorzkim smaku. Grzyby halucynogenne. LSD - produkowany ze sporyszu w ampułkach, drażetkach pigułkach lub w proszku.

10 Barbiturany Barbiturany-środki nasenne, uspokajające i przeciwbólowe.

11 Środki wziewne Środki wziewne-kleje, benzyna, farby i inne środki chemiczne, rozpuszczalniki organiczne. Długotrwałe używanie może spowodować uszkodzenie wątroby , płuc i mózgu, zależnie od rodzaju środka, głębokości intoksykacji i częstości odurzania się.

12 Alkohol Alkohol-jest płynem bezbarwnym, przezroczystym, o specyficznym smaku i zapachu. Powoduje choroby układu krążenia, mięśniowego i nerwowego.

13 Nikotyna Nikotyna-liście tytoniu zawierające alkaloid nikotynę. Ma postać bezbarwnej, brunatniejącej na powietrzu cieczy, o silnej charakterystycznej woni tytoniu i ostrym piekącym smaku. Powoduje nieżyt dróg oddechowych i pokarmowych, podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, może być przyczyną chorób nowotworowych.

14 Co dziecko myśli o używkach
Wiem, że używki szkodzą ale biorę je ponieważ dzięki nim czuję się lepiej i dobrze się bawię! Są w miarę dostępne ale bardzo drogie… Jak chcę być wesoła to palę marihuanę a jak idę na imprezę do wciągam amfetaminę, lubię dreszczyk emocji wiec czasem biorę środki halucynogenne np. tabletki LSD. Dobrze się z tym czuję i nie interesuję mnie co myśli o tym moja mama i lekarze.

15 Co rodzic myśli o narkotykach
Narkotyki bardzo szybko uzależniają, człowiek zażywający je nie jest w pełni świadomy swoich czynów i tego co robi. Używki można bardzo szybko przedawkować i umrzeć. W bardzo dużym stopniu szkodzą zdrowiu i wpływają na funkcjonowanie w życiu. Moje dziecko staje się agresywne i ma problemy w szkole .

16 Co lekarz myśli o narkotykach
Długotrwałe i intensywne używanie marihuany powoduje znaczące zmiany mózgu, których wynikiem są objawy psychozy i utrata pamięci. Po amfetaminie czujesz się bardzo dobrze bo Twój mózg wydziela noradrenalinę, zwiększa się aktywność układu nerwowego i pobudza się cały organizm który następnie jest bardzo wyczerpany. Częste zażywanie LSD prowadzi do wielu powikłań. Jednym z nich jest flashback czyli odbłyski. Są to epizody będące jakby krótkotrwałą chorobą psychiczną połączone z omamami słuchowymi i wzrokowymi, silnym lękiem. Wszystkie narkotyki uzależniają i doprowadzają do licznych chorób.

17 Co policjant mówi o narkotykach
Za handel narkotykami grozi kara pozbawienia wolności od 1 do 10 lat. Za posiadanie narkotyków jest kara do lat 3 jeżeli to są bardzo małe ilości jest to grzywna. Narkotyki są nie legalne i zażywanie ich oraz rozprowadzane jest bardzo mocno karalne, policja robi wszystko żeby zapobiegać narkomani w Polsce

18 Narkoman


Pobierz ppt "Narkotyki - problem czy metoda...?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google