Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Dietel Urodził się w pierwszej połowie XIX wieku, 100 lat przed wybuchem drugiej wojny światowej (1839) Kiedy miał 39 lat przyjechał wraz ze świeżo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Dietel Urodził się w pierwszej połowie XIX wieku, 100 lat przed wybuchem drugiej wojny światowej (1839) Kiedy miał 39 lat przyjechał wraz ze świeżo."— Zapis prezentacji:

1 Henryk Dietel Urodził się w pierwszej połowie XIX wieku, 100 lat przed wybuchem drugiej wojny światowej (1839) Kiedy miał 39 lat przyjechał wraz ze świeżo poślubioną żoną Klarą z Saksonii – kraju związkowego w Niemczech - do Sosnowca…

2 Heinrich Dietel był… …synem właściciela przędzalni w Niemczech niemieckim przedsiębiorcą branży włókienniczej … ojcem pięciu synów … spod znaku ryb wielkim społecznikiem i osobą bardzo zasłużoną dla rozwoju Sosnowca.

3 Gdy Dietel przybył do Sosnowca… przyczynił się do rozwoju osady, która najpierw funkcjonowała jako wieś, następnie jako osada przemysłowa, a w 1902 roku uzyskała prawa miejskie przyczynił się do rozwoju osady, która najpierw funkcjonowała jako wieś, następnie jako osada przemysłowa, a w 1902 roku uzyskała prawa miejskie

4 Korzystając z dobrego położenia Sosnowca na trasie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i na granicy trzech mocarstw…

5 …zbudował pierwszą w Królestwie Polskim przędzalnię wełny czesankowej…

6 Szybko stał się bardzo bogaty. W 1890 roku rozbudował i zmodernizował przędzalnię W 1890 roku rozbudował i zmodernizował przędzalnię Od teraz pracowało tu prawie 2 tys. ludzi. Od teraz pracowało tu prawie 2 tys. ludzi. Dla pracowników, którzy licznie przybyli ze Śląska i Niemiec powstała kolonia mieszkalna. Dla pracowników, którzy licznie przybyli ze Śląska i Niemiec powstała kolonia mieszkalna. Wszystko zostało zlokalizowane wokoło jednej ulicy, która została nazwana na cześć przemysłowca Dietlowską (dzisiaj Żeromskiego), tak by mieć pracowników na oku. Wszystko zostało zlokalizowane wokoło jednej ulicy, która została nazwana na cześć przemysłowca Dietlowską (dzisiaj Żeromskiego), tak by mieć pracowników na oku.

7 W latach 80-tych XIX w. Dietel podjął decyzję o budowie pałacu. Plany zrealizował w 1890 roku.

8 Jednak budynek przebudowano później, a ostateczny neobarokowy charakter otrzymał w 1900 roku

9 Pałac jest wspaniałą rezydencją, która stała się symbolem sukcesu Henryka Dietla Tak wygląda obecnie:

10 Pałac Dietla to obiekt mający swą niepowtarzalną i absolutnie wyjątkową atmosferę urządzony z przepychem i wyrafinowanym smakiem

11 Tak wygląda pałac na zewnątrz

12 A tak w środku….

13 Pałac został otoczony romantycznym parkiem, murem, w pobliżu powstała również oranżeria. Park Dietla był imponujący i zadbany…

14 W Parku Dietla stała Grecka świątynia "dumania Wewnątrz świątyni był ołtarz i rzeźby greckich Bogów.

15 Tak obecnie wygląda ten park…

16 Przyczynił się do rozwoju oświaty zbudował Szkołę Realną w Sosnowcu - pierwszą szkołę średnią w Zagłębiu Dąbrowskim

17 W późniejszym czasie siedzibę Szkoły Realnej przekształcono w Gimnazjum, a następnie Liceum im. S. Staszica, potem był tam Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego.

18 Dietel był wyznania ewangelicznego Dietel był wyznania ewangelicznego Zbudował też kościół takiego wyznania dla miasta. Zbudował też kościół takiego wyznania dla miasta. ( Na zdjęciu: Świątynia ewangelicka na dawnej ulicy Dietla) ( Na zdjęciu: Świątynia ewangelicka na dawnej ulicy Dietla)

19 Wnętrze tej świątyni…

20 W tym budynku dawniej mieściła się dyrekcja przędzalni… … teraz jest tutaj postrunek Policji

21 … Tak wyglądała ulica Dietla, obecnie ulica Żeromskiego

22 Tak wygląda ulica Żeromskiego dzisiaj… Dawniej ulica Dietlowska

23 24 czerwca 1911 roku Henryk Dietel zmarł. Miał 72 lata. Pogrzeb Henryka Dietla zgromadził tłumy ludzi…

24 Spoczywa on w swoim mauzoleum na Cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu

25 Opracowali: Teresa i Wojciech Wiewiura na podstawie artykułów z internetu Wszystkie zdjęcia są zapożyczone ze stron www. Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Henryk Dietel Urodził się w pierwszej połowie XIX wieku, 100 lat przed wybuchem drugiej wojny światowej (1839) Kiedy miał 39 lat przyjechał wraz ze świeżo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google