Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karol Godula urodził się 8 października 1781 r. w Makoszowach (obecna dzielnica Zabrza) Karol Godula zmarł 6 lipca 1841r. W dniu śmierci Karola Goduli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karol Godula urodził się 8 października 1781 r. w Makoszowach (obecna dzielnica Zabrza) Karol Godula zmarł 6 lipca 1841r. W dniu śmierci Karola Goduli."— Zapis prezentacji:

1 Karol Godula urodził się 8 października 1781 r. w Makoszowach (obecna dzielnica Zabrza) Karol Godula zmarł 6 lipca 1841r. W dniu śmierci Karola Goduli jego majątek szacowano na 2 miliony talarów. Na majątek składało się: 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, 28 kuksów w hucie "Karol", do tego dochodzą tereny: Orzegów, Szombierki, Bujaków, Bobrek, Paniowy

2 Karol Godula położył znaczne zasługi dla Rudy Śląskiej i w ogóle dla rozwoju gospodarczego Górnego Śląska. Karol Godula położył znaczne zasługi dla Rudy Śląskiej i w ogóle dla rozwoju gospodarczego Górnego Śląska.

3

4 Pałac Karola Goduli - nie istniejący Pałac znajdujący się niegdyś w Szombierkach, dzielnicy Bytomia

5 Pałac należał do jednego z najbogatszych Górnoślązaków – Karola Goduli - właściciela m.in. 40 kopalń węgla kamiennego i kilku wsi.

6 Został zaprojektowany przez królewskiego inspektora budowlanego Fellera w stylu neorenesansowym i wybudowany w latach 1841 - 1845

7 Wnętrza zostały urządzone z przepychem, na co wskazywały takie pomieszczenia jak sala lustrzana, czy bankietowa, które przyozdabiały wielkie, kryształowe żyrandole.

8 Budynek przetrwał obydwie wojny, lecz nie dotrwał do dzisiejszych czasów.

9 Obecnie na jego miejscu znajdują się: Obecnie na jego miejscu znajdują się: Szkoła Podstawowa nr 45 i Przedszkole nr 39

10 Pokaz wykonały: Magdalena Kokoszka Magdalena Kokoszka Monika Nowak Monika Nowak Klaudia Rogiewicz Klaudia Rogiewicz Ania Spendel Ania Spendel Korzystając z materiałów dostępnych w Internecie DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Karol Godula urodził się 8 października 1781 r. w Makoszowach (obecna dzielnica Zabrza) Karol Godula zmarł 6 lipca 1841r. W dniu śmierci Karola Goduli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google