Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HERB Herb przedstawia połowę orła śląskiego i św. Barbarę. Należy mieć na uwadze, iż umieszczenie św. Barbary na herbie Rudy Śląskiej nie było przypadkowe,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HERB Herb przedstawia połowę orła śląskiego i św. Barbarę. Należy mieć na uwadze, iż umieszczenie św. Barbary na herbie Rudy Śląskiej nie było przypadkowe,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 HERB Herb przedstawia połowę orła śląskiego i św. Barbarę. Należy mieć na uwadze, iż umieszczenie św. Barbary na herbie Rudy Śląskiej nie było przypadkowe, ponieważ św. Barbara była Patronką górników. W tym samym roku św. Barbara została patronką Miasta. Flaga Rudy Śląskiej jest dwupolowa i składa się z dwóch kolorów charakteryzujących Górny Śląsk: błękitnego i złotego. To właśnie te dwa kolory znajdują się na herbie Górnego Śląska. Dwie połowy flagi są od siebie oddzielone skośną kreską biegnącą od dolnego lewego rogu do górnego prawego rogu. FLAGA

4 Ruda Śląska zaliczana jest do 25 największych miast Polski. Leży w centrum aglomeracji górnośląskiej liczącej ok. 4 mln ludności. Miasta graniczne to Bytom, Chorzów, Katowice, Mikołów, Świętochłowice i Zabrze. Obszar Rudy Śląskiej - miasta na prawach powiatu grodzkiego - wynosi 77,7 m kw., na którym zamieszkuje 160 tys. mieszkańców. Ruda Śląska ma typowy charakter miasta policentrycznego. W skład gminy wchodzą następujące dzielnice (niegdyś osobne gminy): Ruda, Godula, Orzegów, Bykowina, Halemba, Kochłowice, Chebzie, Nowy Bytom, Wirek i Bielszowice. W dzisiejszej formie administracyjnej gmina istnieje od roku Nazwa miasta bierze od swej najstarszej dzielnicy, czyli Rudy, zwanej zwyczajowo w przeszłości Rudą Śląską lub Rudą O/S (Oberschlesien), czyli Rudą na Górnym Śląsku. Pierwsza wzmianka o Rudzie pochodzi z ok została ona wspomniana w tzw. Rejestrze Ujazdowskim, czyli księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego. Po raz pierwszy powiat rudzki utworzono w roku 1922, po przyłączeniu miejscowości do Polski.

5

6 Szyb Mikołaj został wybudowany w 1912 roku na terenie kopalni "Wolfgang" w Rudzie. Był on wielokrotnie pogłębiany: w 1912 r. miał głębokość 445 m, w latach uzyskał głębokość 630 m., a w 1966 r. osiągnął poziom 800 m Maszyna wyciągowa szybu "Mikołaj" służyła do: wydobycia urobku, jazdy ludzi, opuszczania materiału i robót szybowych.

7 Parafia p.w. św. Marii Magdaleny został wzniesiony w 1883 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Jana Hrubego. Zastąpił wiekową świątynię p.w. Wszystkich Świętych, pochodzącą z 1613 roku. Budowla, której projektantami byli gliwiccy architekci Phillip i Traufeld, Dzięki zaangażowaniu obecnego opiekuna parafii, ks. proboszcza Henryka Jonczyka, kościół p.w. św. Marii Magdaleny stał się nie tylko jedną z efektowniejszych budowli sakralnych miasta, ale też prawdziwą wizytówką Bielszowic DAWNIEJDAWNIEJ DZIŚDZIŚ

8 Uroczystość poświęcenia nowo zbudowanego kościoła odbyła się w poniedziałek 29 września 1890 roku, trwały już wtedy prace wewnątrz świątyni. Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej W ciągu całego 1891 roku, dzięki ofiarności wiernych z Halemby i okolic, następowało wyposażenie wnętrza świątyni. W styczniu 1892 roku kościół wzbogacił się, dzięki fundacji rodziny Labrygów, w stacje Drogi Krzyżowej i dwa boczne ołtarze.

9

10

11

12

13 Huta żelaza- znajduje się w Nowym Bytomiu dzielnicy Rudy Śląskiej. Jest producentem i dystrybutorem wyrobów stalowych. W 1840 roku David Loewenfeld, Moritz Friedlsnder i Simon Loewi założyli hutę o nazwie "Friedenshütte". W 1884 roku w zakładzie uruchomiono pierwszą stalownię tomasowską, a trzy lata później stalownię martenowską. Dla pracowników huty i ich rodzin w 1904 roku wybudowano dom towarowy i od niego przyjęło swą potoczną nazwę osiedle Kaufhaus. W czasie dwudziestolecia międzywojennego huta "Pokój" była największą hutą żelaza w Polsce.

14 Dworzec PKP

15

16 Parafia p.w. św. Michała Archanioła

17

18


Pobierz ppt "HERB Herb przedstawia połowę orła śląskiego i św. Barbarę. Należy mieć na uwadze, iż umieszczenie św. Barbary na herbie Rudy Śląskiej nie było przypadkowe,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google