Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 45 W BYTOMIU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 45 W BYTOMIU"— Zapis prezentacji:

1 BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 45 W BYTOMIU

2 ZADANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka gromadzi książki, czasopisma oraz dokumenty multimedialne, tematycznie powiązane z nauczanymi przedmiotami i prowadzonymi zajęciami. Prowadzi działalność informacyjną i promocyjną dotyczącą biblioteki, jej zbiorów i czytelnictwa, rozwija twórcze postawy uczniów, wyrabia potrzebę czytania i zamiłowania do książek.

3 NASZE BIBLIOTEKARKI mgr Gabriela Bajerska mgr Anna Szczepańska Panie bibliotekarki zawsze chętnie służą pomocą, pomogą znaleźć właściwą książkę, informację lub skorzystać z komputerów.

4 BIBLIOTEKA TO: WYPOŻYCZALNIA CZYTELNIA CENTRUM INFORMACJI KOMPUTEROWEJ

5 ZBIORY BIBLIOTEKI W naszej bibliotece znajduje się ponad 20 tysięcy książek, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele. Uczniowie najchętniej wypożyczają bajki, baśnie, komiksy, a także lektury i powieści przygodowe. Nauczyciele korzystają przede wszystkim z opracowań metodycznych, pozycji dydaktycznych i książek psychologicznych. Chętnie czytają również powieści obyczajowe.

6 ZBIORY BIBLIOTEKI MULTIMEDIALNEJ
W bibliotece znajdują się zbiory multimedialne. Są to programy edukacyjne, gry dydaktyczne, encyklopedie multimedialne oraz programy ułatwiające przyswajanie wiedzy, takie jak: Encyklopedia Milenium Encyklopedia Powszechna Baśnie i legendy cz.1 i 2 Polskie obrzędy i tradycje Śpiewające brzdące Wszystko umiem, wszystko wiem Unia Europejska bez tajemnic

7 PRZYKŁADOWE MULTIMEDIALNE MATERIAŁY EDUKACYJNE
1. Nie wolno wycinać starych drzew. 2. Dzika przyszłość. Świat za 5 milionów lat. 3. Dzika przyszłość. Świat za 200 milionów lat. 4. 10 największych klęsk żywiołowych świata. 5. Szukamy swoich śląskich korzeni. 6. Starożytny Egipt. Historia starożytnych cywilizacji. 7. ABC konsumenta, czyli co każdy o zakupach wiedzieć powinien. 8. Podróżnicy. Opowieść 10 – Amerigo Vespucci. 9. Bądź bezpieczny na drodze. Karta rowerowa. PREZENTACJE przygotowane przez naszych uczniów: W BIBLIOTECE – J. Niewulis 5a ZAGROŻENIA W INTERNECIE – M. Gawor 6d JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ…? – D. Nowakowska, K. Mzyk 6b KAROL GODULA – M. Nowak 5a M. Kokoszka 5a K. Rogiewicz 5a A. Spendel 3e ŚWIETLÓWKI – K. Mzyk 6b

8 CZYTELNIA W czytelni można w ciszy odrobić zadanie, poczytać książkę lub przejrzeć jedno z wielu dostępnych czasopism. Jest: Biblioteka w Szkole, Victor Junior, Poznaj Świat, Przyroda Polska, Życie Szkoły, Głos Nauczycielski, Zielona Liga, Życie Bytomskie, Lider i inne.

9 CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ
Biblioteka, gdzie można znaleźć tradycyjne źródła informacji: książki, czasopisma, encyklopedie, jest właściwym miejscem do ulokowania Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej. Teraz w jednym miejs- cu można pracować korzystając z różnych (także nowoczesnych) źródeł wiedzy. CIM to cztery stanowiska komputerowe dla czytelników z dostępem do sieci oraz urządzeniem wielofunkcyjnym, w którego skład wchodzą: drukarka, skaner, kserokopiarka.

10 CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ
Biblioteka przygotowuje uczniów do: korzystania z różnych źródeł informacji i ich krytycznego odbioru, rozbudza potrzeby czytelnicze, przygotowuje do pracy samokształceniowej i życia w społeczeństwie informacyjnym. Dzięki CIM czytelnicy korzystają: ze zgromadzonych zasobów multimedialnych, z Internetu, z programów biurowych dostępnych na komputerach tworząc materiały do gazetek klasowych, przygotowując prace konkursowe, z poczty elektronicznej kontaktując się i przesyłając zebrane materiały.

11 Z ŻYCIA BIBLIOTEKI Biblioteka szkolna rozwija swoją działalność realizując różnorodne projekty, akcje, prowadząc kiermasze, konkursy, wystawy. Każda klasa ma również lekcje biblioteczne. Pierwszaki rozpoczynają od pasowania na czytelnika. Później uczą się korzystać z katalogu, wyszukiwać i gromadzić właściwe informacje, itd.

12 KONKURSY BIBLIOTECZNE
W bibliotece organizowane są konkursy wiedzy o książkach i ich bohaterach, a także konkursy plastyczno-techniczne. Niektóre z nich to: Konkurs na szkolny exlibrys Konkurs na zakładkę do książki Konkurs „Ukryte tytuły” Konkurs „Dzieci z Bullerbyn” Konkurs „Ania z Zielonego Wzgórza”

13 WYSTAWY W BIBLIOTECE Większość rocznic upamiętnionych jest w postaci wystaw w bibliotece szkolnej lub prezentowanych w holu szkoły. To takie wyjście biblioteki do czytelnika. Tytuły niektórych wystaw: Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia Ewa Szelburg-Zarembina – przyjaciółka dzieci Śląsk w literaturze Święto Odzyskania Niepodległości

14 INNE AKCJE BIBLIOTECZNE
Wspólnie z Samorządem Szkolnym co roku organizowane są kiermasze używanej książki, z których dochód przeznaczony jest na Hospicjum Dziecięce CORDIS w Mysłowicach. Nasza bibliotekarka mgr Gabriela Bajerska uzyskała tytuł Nauczyciela z klasą, a w zeszłym roku pomogła zdobyć tytuł Ucznia z klasą uczennicy klasy czwartej - Joannie Niewulis, która promowała czytanie w całej społeczności szkolnej.

15 ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ i ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI


Pobierz ppt "BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 45 W BYTOMIU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google