Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NASZ PATRON KAROL GODULA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NASZ PATRON KAROL GODULA"— Zapis prezentacji:

1 NASZ PATRON KAROL GODULA
śląski przedsiębiorca

2 KAROL GODULA Karol Godula (urodzony 8 listopada 1781, zmarł 6 lipca 1848) Urodził się w Makoszowach niedaleko Zabrza (dziś dzielnica miasta). Został ochrzczony w drewnianym kościele w Przyszowicach (obecnie, przeniesiony, znajduje się w Borowej Wsi). Początkowo chodził do ludowej szkoły w Przyszowicach, później w 1793 r. ze względu na wybitne uzdolnienie dziecka rodzice przenieśli go do gimnazjum cystersów w Rudach Wielkich. Następnie uczył się od 1798 r. w liceum w Opawie. Chałupa Karola Goduli

3 KAROL GODULA W 1801 r. Karol Godula rozpoczął pracę u hrabiego Ballestrema. Dzięki swojej inteligencji szybko awansował na zarządcę majątku hrabiego. W 1809 r. nadał mu tytuł "Amtmanna" (ekonoma), a 5 lat później mianował go głównym ekonomem swoich dóbr.

4 KAROL GODULA Dzięki zarobionym pieniądzom kupił dobra ziemskie: orzegów, szombierki, bobrek, bujaków. Zakupił także kopalnie "stein" i "rosalie" oraz huty "morgenroth" i "gute hoffnung". W latach 20. XIX wieku kryzys przeżywały huty cynku. Wielu przedsiębiorców zbankrutowało, jednak karolowi goduli udało się wtedy zwiększyć swój majątek. W 1812 r. Rozpoczęto budowę huty cynku "karlhütte". Hutą zarządzał godula, a w 1815 r. Dostał od swojego pracodawcy 28 kuksów (udziałów) w hucie. W 1828 r. Otrzymał drugie tyle kuksów w hucie. Karol godula zaczął pracę na własny rachunek. Pierwszą kopalnię „Maria" zbudował karol godula w roku Kopalnia zajmowała się wydobyciem galmanu, a działała do 1895 r.

5 Kopalnia Maria w Miechowicach

6 KAROL GODULA W dniu śmierci Karola Goduli jego majątek szacowano na 2 miliony talarów. Na majątek składało się: 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, 28 kuksów w hucie "Karol", do tego dochodzą tereny: Orzegów, Szombierki, Bujaków, Bobrek, Paniowy. Dla porównania średnia pensja nauczycielki (bardzo dobrze płatna) rocznie wynosiła około 300 talarów.

7 KAROL GODULA Karol Godula zmarł 6 lipca 1848 roku. Praktycznie cały swój majątek zapisał w testamencie nie spokrewnionej z nim swojej wychowanicy Joannie Gryzik (wraz z jej ręką majątek odziedziczyła rodzina hrabiów Schaffgotsch). W 1909 przeniosła jego prochy z Wrocławia, w którym zmarł, do Szombierek. Pałac Karola Goduli w Szombierkach

8 KAROL GODULA Karol Godula położył znaczne zasługi dla Rudy Śląskiej.
Palacyk Ballestremów w Rudzie Śląsakiej

9 KAROL GODULA

10 Śladami KAROLA GODULI

11 Śladami KAROLA GODULI

12 Śladami KAROLA GODULI

13 Śladami KAROLA GODULI

14 Śladami KAROLA GODULI


Pobierz ppt "NASZ PATRON KAROL GODULA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google