Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chopin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chopin."— Zapis prezentacji:

1 Chopin

2 Kim był? Fryderyk Franciszek Chopin - kompozytor i pianista polski, urodzony 1 marca w Żelazowej Woli. Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej.

3 Dworek Chopina w Żelazowej Woli

4 Mały Chopin Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo od swej matki. W 1816 zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego. Bardzo szybko się uczył. Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji, były to polonezy.

5 Wojciech Żywny

6 Pierwszy publiczny koncert
24 lutego 1818 roku odbył się pierwszy koncert publiczny Chopina w Pałacu Kaznowskich. Fryderyk miał wtedy 8 lat. Sam koncert zgromadził licznych słuchaczy. Chopin zagrał koncert fortepianowy wiedeńskiego kompozytora.

7 Anegdoty W latach Chopin uczył się w Liceum Warszawskim, gdzie pracował jego ojciec. W tych latach zwiedził sporą część Polski. Słynna jest również anegdota mówiąca, że został niegdyś w szkole przyłapany na rysowaniu nauczyciela w czasie lekcji. Obrazek tak zadziwił rysowanego, że ten go pochwalił. Maurycy Karasowski wspomina również anegdotę z tradycji rodzinnej, w której Chopin pomógł guwernerowi uspokoić hałaśliwych wychowanków. Zaimprowizował im opowieść, a potem uśpił wszystkich łącznie z guwernerem kołysanką. Gdy pokazał uroczy widok siostrom i matce, obudził wszystkich przeraźliwym akordem .

8

9 W roku 1826 rozpoczął Chopin kolejny, ostatni etap edukacji
W roku 1826 rozpoczął Chopin kolejny, ostatni etap edukacji. Wstąpił w szeregi studentów Szkoły Głównej Muzyki przy Uniwersytecie Warszawskim, którą kierował Józef Elsner. Doceniony już w pierwszym roku Elsner notuje - "Szczególna zdolność" - rok później skomponował dwa utwory: Wariacje B-dur i Sonatę c-moll.

10 Józef Elsner- nauczyciel Chopina

11 Podróż 5 listopada 1830,Chopin na zawsze opuścił Polskę – wyjechał z Kalisza i udał się do Drezna. W Wiedniu usłyszał śpiewaną niegdyś przez Konstancję i rozpłakał się. dał się do Paryża. W czasie drogi Chopin napisał dziennik (zwany "Dziennikiem stuttgarckim"), który jest dokumentem przedstawiającym stany jego ducha podczas pobytu w Stuttgarcie, gdzie ogarnęła go rozpacz z powodu upadku powstania listopadowego.

12 Lata dojrzałości W latach porzucił karierę wirtuoza na rzecz komponowania. Zaczął żyć życiem polskiej emigracji, utrzymując ścisłe kontakty z głównymi intelektualistami polskimi (Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid). U Chopina bywał jego słynny przyjaciel, wielki pianista i kompozytor – Julian Fontana.

13

14 Zaręczyny W 1836 zaręczył się z Marią Wodzińską. Była ona uzdolniona muzycznie i malarsko. Hrabina Teresa Wodzińska, matka Marii zaczęła nazywać wtedy Chopina swym dzieckiem. W podzięce za darowane Chopinowi kompozycje Marii przysyła on Walca As-dur i niektóre ze słynnych Pieśni. Ostatecznie jednak rodzina sprzeciwiła się związkowi, uważając, że Chopin jest zbyt chorowitym kandydatem na męża. W 1836 roku zaczął poważnie chorować na gruźlicę.

15 Maria Wodzińska

16 Początek choroby Fryderyk bardzo chory, kaszląc, wypluwał ogromne ilości krwi. Mieszkał w Nohant, w posiadłości George Sand. Chwilowa poprawa zdrowia wniosła okres spokoju do życia przyjaciół, wkrótce jednak nastąpiło ponowne pogorszenie. George Sand napisała dyskusyjną książkę "Lukrecja Floriani", w której wedle Liszta ośmieszyła Fryderyka. Chopin przemilczał tę obrazę, jednak jego rodzina w Polsce była oburzona. Sand tłumaczyła, że nie opisała w niej Fryderyka,

17 George Sand

18 Ostatni okres życia Po rozstaniu z George Sand Chopin popadł w głębokie przygnębienie, które z pewnością przyspieszyło jego śmierć. Po opuszczeniu Nohant nie skomponował już żadnego znaczącego utworu, jedynie kilka miniatur. Ostatnią kobietą, z którą Chopin był związany, była jego uczennica – Szkotka Jane Stirling, zwana "wdową po Chopinie", z którą wyjechał po wybuchu rewolucji w Paryżu w 1848 do Anglii i Szkocji na bardzo wyczerpującą jego siły podróż.

19 Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA F-MOLL
Powstają szkice ostatniego, niedokończonego utworu, MAZURKA F-MOLL. Po dwóch krwotokach 22 czerwca lekarz stwierdza u Chopina ostatnie stadium gruźlicy. 9 sierpnia przyjeżdża do Paryża siostra Ludwika z mężem i córką. 15 października Delfina Potocka śpiewa dla Chopina. Prosi, by jego serce po śmierci wyjęto z ciała i przewieziono do Polski. 17 października o godzinie drugiej w nocy Chopin umiera. 18 października po sekcji zwłok zabalsamowane ciało zostaje złożone w krypcie kościoła św. Magdaleny. 30 października odbywają się uroczystości pogrzebowe w kościele św. Magdaleny. Ciało Chopina zostaje złożone na cmentarzu Pere Lachaise. Siostra Ludwika zabiera serce kompozytora do Polski. Umieszczono je w filarze kościoła św. krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

20

21 Epitafium z sercem Chopina w kościele św. Krzyża w Warszawie.

22

23 Gatunki muzyczne mazurki nokturny scherza ballady etiudy preludia
sonaty

24 Ciekawostka

25 ŹRÓDŁA:

26 OKTAWIA BUTRYM KLASA IIIg KWIECIEŃ 2010


Pobierz ppt "Chopin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google