Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IDA FINK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IDA FINK."— Zapis prezentacji:

1 IDA FINK

2 Urodziła się w Zbarażu na terenie ówczesnej II Rzeczypospolitej w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec był lekarzem, a matka nauczycielką. Studiowała muzykę w Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki w 1941 trafiła wraz z rodzicami i siostrą do zbaraskiego getta. W 1942 wraz z siostrą uciekła z getta i do wyzwolenia ukrywała się po aryjskiej stronie. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała w Polsce, wyszła za mąż i urodziła córkę. W 1957 wyemigrowała do Izraela i osiadła w Cholonie. Pracowała m.in. w bibliotece muzycznej oraz w dziale gromadzenia świadectw w Instytucie Yad Vashem. Mieszkała wraz z siostrą w Ramat Aviv, dzielnicy Tel Awiwu. Była członkiem Związku Autorów Piszących po Polsku w Izraelu.

3 Twórczość Ida Fink zaczęła publikować swoje utwory w W swojej twórczości zajmowała się przede wszystkim tematyką Holokaustu. Jej utwory są tłumaczone na liczne języki, m.in. angielski, duński, francuski, hebrajski, holenderski, niemiecki, norweski i włoski. Jedno z jej opowiadań znalazło się w arkuszu rozszerzonym na maturze z języka polskiego w 2005. Opublikowała: 2009: Wiosna 1941 2003: Odpływający ogród 1996: Ślady 1990: Podróż 1987: Skrawek czasu

4 ”Wiosenny poranek” Idy Fink to opowiadanie o rodzinie żydowskiej, jej rozterkach oraz ostatnich rozmowach przed wyruszeniem w ostatnią drogę ku śmierci. Rodzina zmierza w kierunku pociągu, który ma ich zawieźć do obozu koncentracyjnego. Przedstawiono dramat ojca, który niosąc pięcioletnie dziecko na rękach zastanawia się czy dobrze postąpił pozwalając mu się narodzić. Podejmuje decyzję o umożliwieniu córce ucieczki. Kiedy dziewczynka próbuje wmieszać się w tłum zostaje zastrzelona. Pada na ulicę. Zrozpaczony ojciec podbiega i podnosi martwe dziecko. Czeka na drugi strzał lecz ten nie pada. W jeszcze większym cierpieniu i bezsilności dalej podąża ku zagładzie. Prosi córkę o przebaczenie za powołanie ją do życia pełnym okrucieństwa.

5

6 Jakiego wyboru powinni dokonać rodzice?

7 Czy to ten wybór?

8 Czy to jest lepszy wybór?


Pobierz ppt "IDA FINK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google