Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki muzyki polskiej. Polka krasnostawska Polka krasnostawska powstała w około 1960 roku. Była tańcem wykonywanym przez Zespół Pieśni i tańca Ziemi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki muzyki polskiej. Polka krasnostawska Polka krasnostawska powstała w około 1960 roku. Była tańcem wykonywanym przez Zespół Pieśni i tańca Ziemi."— Zapis prezentacji:

1 zabytki muzyki polskiej

2 Polka krasnostawska Polka krasnostawska powstała w około 1960 roku. Była tańcem wykonywanym przez Zespół Pieśni i tańca Ziemi Krasnostawskiej oraz przez kapele ludowe działające w Krasnymstawie. Taniec ten podbił serca swoich zwolenników ze względu na prostotę, żywiołowość i radość emanującą z tancerzy, którzy mogą w nim dać popis swojej sprawności i skoczności. Popularnymi zespołami w Krasnymstawie były Kapela działająca przy Krasnostawskim Domu Kultury i w Domu Nauczyciela oraz Kapela Cukrowniacy.

3 Kapela działająca przy KDK

4 Cukrowniacy

5 Krasnostawskie stroje ludowe Strój ślubny Estradowy strój ludowy

6 Strój weselny Mężczyźni, w dniu ślubu, zakładali białe koszule z ostro skrojonymi kołnierzami z czerwonym krawatem. Nakryciem głowy był słomiany, prosty kapelusz. Na wierzch zakładano kremowy, długi płaszcz z czerwonymi zdobieniami. Buty były skórzane, koloru czarnego. Kobiety, których strój jest skromny, wyróżniają się dość dużym wiankiem z kwiatów na głowie. Mają na sobie biały fartuszek, białą suknię oraz katankę o tej samej barwie.

7 Strój ludowy Mężczyźni do stroju odświętnego używali słomianego kapelusza o szerokim rondzie, z małym bukietem kwiatów u jego boku. Ich długie koszule były szyte z białego samodziału lnianego lub flaneli. Przy szyi był kołnierzyk o zaokrąglonych rogach. Na koszulę zakładano rypsowy czy flanelowy fartuszek o barwach czerwieni czy czerni. Kaftany tzw. Katanki, zakładano bezpośrednio na koszulę lub fartuszek, który widoczny był wtedy w jej dekolcie. Najpowszechniejszym obuwiem były czarne, skórzane buty z wysoką cholewą. Kobiety ubierały się stroje nie zawierające bogatych zdobień. Miały suknie szyte z cienkiego sukna w kolorze bladej żółci. Na wierzch wkładano biały fartuszek obszyty delikatnymi wzorami. Pod spód zakładano białą, prostą koszulę.

8 Zapis nutowy polki krasnostawskiej Rękopis wg. Mariana Żuka -członka kapeli krasnostawskiej


Pobierz ppt "Zabytki muzyki polskiej. Polka krasnostawska Polka krasnostawska powstała w około 1960 roku. Była tańcem wykonywanym przez Zespół Pieśni i tańca Ziemi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google