Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYLI JAK POPRAWNIE ZREDAGOWAĆ OPIS OBRAZU.. 1. Zanim przystąpisz do zredagowania opisu obrazu musisz zebrać informacje na temat autora dzieła. Kim był,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYLI JAK POPRAWNIE ZREDAGOWAĆ OPIS OBRAZU.. 1. Zanim przystąpisz do zredagowania opisu obrazu musisz zebrać informacje na temat autora dzieła. Kim był,"— Zapis prezentacji:

1 CZYLI JAK POPRAWNIE ZREDAGOWAĆ OPIS OBRAZU.

2 1. Zanim przystąpisz do zredagowania opisu obrazu musisz zebrać informacje na temat autora dzieła. Kim był, jakie dzieła tworzył. 2. Następnie koniecznie zbierz wiadomości o opisywanym dziele – tytuł, rok namalowania. 3. Kolejno przyjrzyj się mu uważnie. Zwróć baczną uwagę na to co znajduje się na pierwszym planie – to co jest najbardziej widoczne.

3 4. Potem skup się na drugim planie – elementy nieco oddalone od pierwszego planu. 5. Następnie tło. 6. Zwróć uwagę na kolorystykę dzieła (barwy jasne, ciemne, ciepłe, zimne) 7. Jeżeli opisujesz obraz koniecznie skup się też na szczegółach. 8. Na koniec opisu obrazu trzeba wyrazić swoją opinię o dziele.

4 1. Informacje o autorze dzieła (autor, tytuł). 2. Pierwszy plan. 3. Drugi plan. 4. Tło. 5. Nastrój i kolorystyka. 6. Moja opinia o dziele.

5 PIERWSZY PLAN DRUGI PLAN TŁO

6

7 Co wiemy ? 1. Jest to portret dziewczynki. 2. Namalował go Stanisław Wyspiański. 3. Nosi tytuł Dziewczynka w niebieskim kapeluszu.

8

9 Autorem obrazu Dziewczynka w niebieskim kapeluszu jest polski malarz – Stanisław Wyspiański. Żył on na przełomie XIX i XX w. To portret kilkuletniej dziewczynki. Powstał w roku Dziewczynka jest ubrana w szarozieloną sukienkę z białym haftowanym kołnierzem i białymi cienkimi paseczkami na mankietach. Dopełnieniem całości jest niebieski guzik. Głowę postaci ozdabia niebieski kapelusz z szerokim rondem.

10 Spod niego wystają ciemne kosmyki włosów. Dziewczynka siedzi zamyślona, z głową opartą na skrzyżowanych rękach. Ma piękne, duże, brązowe oczy, które patrzą gdzieś przed siebie. Jej policzki są zarumienione, co może świadczyć o emocjach, które przeżywa. Uwagę osoby oglądającej dzieło zwracają rubinowe usta dziecka. Tło stanowi jednolity piaskowy kolor. Portret bardzo mi się podoba. Jest ciepły, pełen miłości i spokoju.

11 Tadeusz Makowski – jeden z najwybitniej szych malarzy polskich XX wieku. Związany z Krakowem.

12 Autorem obrazu pt. Kapela dziecięca jest Tadeusz Makowski, który tworzył w XX wieku, a swoje życie i twórczość związał z Krakowem. Na pierwszym planie dzieła widzimy czworo dzieci – chłopców. Stoją oni przy drewnianym płocie, na którym stoi kolorowy kogut. Każdy z chłopców trzyma w ręku instrument. Dzieci ubrane są w ubogie koszule w różnych barwach. Trzech chłopców ma na głowie kapelusz, tylko jeden jest bez odzienia na głowie. Gromadka stoi na podwórku tuż pod oknami domu, pod drzewem.

13 Drugi plan i tło zarazem tworzy ściana domu, która jest z cegły. Po prawej stronie obrazu widać drzwi, w których znajduje się czarny kot, z czerwoną obrożą na szyi. Na drzwiach dostrzegamy fragment napisu. Za plecami dziecięcej kapeli w oknie stoją trzy postacie – kobiety. Jedna z nich ma na głowie biały czepek, inna chustkę. Naszą uwagę zwraca również klatka z żółty ptaszkiem – prawdopodobnie kanarkiem. Cały obraz utrzymany jest w żywej kolorystyce, w której dominuje pomarańczowa i brązowa barwa.

14 Obraz jest wesoły, a postacie na nim namalowane uśmiechnięte. Dzieło T. Makowskiego podoba mi się i chciałabym, by zawisło na ścianie mojego pokoju.

15


Pobierz ppt "CZYLI JAK POPRAWNIE ZREDAGOWAĆ OPIS OBRAZU.. 1. Zanim przystąpisz do zredagowania opisu obrazu musisz zebrać informacje na temat autora dzieła. Kim był,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google