Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiatr to ruch powietrza wywołany przez różnice ciśnień między dwoma obszarami, różnice w nagrzewaniu lądów i mórz, biegunów i równika oraz przez siłę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiatr to ruch powietrza wywołany przez różnice ciśnień między dwoma obszarami, różnice w nagrzewaniu lądów i mórz, biegunów i równika oraz przez siłę"— Zapis prezentacji:

1

2 Wiatr to ruch powietrza wywołany przez różnice ciśnień między dwoma obszarami, różnice w nagrzewaniu lądów i mórz, biegunów i równika oraz przez siłę Coriolisa.

3 Wiatr, czyli ruch powietrza bierze się z różnicy ciśnień pomiędzy dwoma obszarami w przestrzeni. Różnice w ciśnieniu, to z kolei skutek rozszerzania i unoszenia się nagrzanego powietrza w strefach ciepłych oraz ochładzania i opadania w strefach zimnych.

4 Przyroda nie znosi stanów nierównowagi, dlatego też robi wszystko, aby ciśnienie w obu strefach było wyrównane. Dlatego ruch powietrza ze strefy o wyższym ciśnieniu do strefy o niższym, to właśnie wiatr.

5 Wiatr opisujemy podając kierunek, z którego wieje, a także wartość, czyli prędkość wiatru. Prędkość wiatru podaje się w metrach na sekundę (m/s), kilometrach na godzinę (km/h), węzłach (mila morska/h) a także w skali Beauforta.

6 stałe (pasaty), Pasaty wieją z kierunku północno-wschodniego na półkuli północnej i południowo-wschodniego na półkuli południowej.

7 okresowe (monsuny, bryzy, etezje, wiatry górskie i dolinne), Monsun to układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem.

8 związane ze specyficznym ukształtowaniem terenu (m.in.: Halny, Sirocco, Bora, Mistral). Wiatr halny to wiatr typu fenowego, wiejący w południowej Polsce, w Karpatach i Sudetach. Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu, gdzie opadają ze szczytów Tatr. Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom.

9 Zjawisko powstawania wiatru, to typowe zjawisko fizyczne, które można wytłumaczyć w następujący sposób:

10 Na każdą cząsteczkę powietrza znajdującego się w spokoju działają trzy siły: siła ciężkości, która działa ku dołowi, siła parcia, wywierana przez cząsteczki sąsiednie, działająca we wszystkich kierunkach, siły elektryczne, powodujące przyciąganie lub odpychanie się poszczególnych cząsteczek.


Pobierz ppt "Wiatr to ruch powietrza wywołany przez różnice ciśnień między dwoma obszarami, różnice w nagrzewaniu lądów i mórz, biegunów i równika oraz przez siłę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google