Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magiczne kwadraty to liczby tak ułożone, że suma każdej kolumny i rzędu jest równa tej samej liczbie. Magiczne kwadraty mogą składać się z czterech lub.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magiczne kwadraty to liczby tak ułożone, że suma każdej kolumny i rzędu jest równa tej samej liczbie. Magiczne kwadraty mogą składać się z czterech lub."— Zapis prezentacji:

1

2 Magiczne kwadraty to liczby tak ułożone, że suma każdej kolumny i rzędu jest równa tej samej liczbie. Magiczne kwadraty mogą składać się z czterech lub więcej pól. Najpopularniejsze mają zazwyczaj 9 lub 16 pól. Magiczne kwadraty należą do najstarszych znanych łamigłówek. W XV wieku zainteresowanie tymi łamigłówkami rozpowszechniło się z Chin do Europy. Kwadrat magiczny z matematycznego punktu widzenia to macierz kwadratowa, w której suma liczb w kolumnach wierszach i obu przekątnych jest taka sama. Taka suma jest nazywana sumą magiczną. Kwadratów magicznych jest nieskończenie wiele.

3 Trójkąty Wielokątem o najmniejszej liczbie boków jest trójkąt, czyli płaszczyzna ograniczona najmniejszą liczbą linii prostych. Trójkąt pitagorejski Trójkąt pitagorejski to trójkąt prostokątny, którego długości boków są wyrażone liczbami naturalnymi. Przykłady trójkątów pitagorejskich: (3,4,5), (5,12,13), (7,24,25). Trójkąt Egipski Trójkąt o bokach 3, 4, 5 to jedyny trójkąt prostokątny, którego długości boków są kolejnymi liczbami naturalnymi. Nazywa się go trójkątem egipskim, ponieważ był używany przez Egipcjan do wyznaczania kąta prostego w terenie. Trójkąt Pascala Trójkąt Pascala to trójkątna tablica, której pierwszy wiersz stanowi liczba 1, a każdy następny powstaje w ten sposób, że pod każdymi dwoma sąsiednimi wyrazami poprzedniego wiersza wpisuje się ich sumę, a na początku i na końcu każdego nowego wiersza dopisuje się jedynki. Liczby widniejące w n+1 wierszu trójkąta są współczynnikami rozwinięcia n-tej potęgi dwumianu. W czwartym wierszu, na przykład, stoją: 1, 3, 3, 1, a trzecia potęga, czyli sześcian dwumianu, dany jest wzorem: (a+b) 3 = a 3 + 3a 2 b + 3ab 2 + b 3 Trójkąt Pascala jest ściśle związany z symbolem Newtona.

4 PITAGORAS Pitagoras urodził się w ok. 572r. P.n.e. Pitagoras to słynny matematyk grecki, filozof, mistyk. Z relacji anonimowego autora wiadomo, że Pitagoras żył 104 lata. Założył w Krotonie szkołę pitagorejczyków. Twierdzenie Pitagorasa-to twierdzenie geometrii euklidesowej, dotyczące trójkątów prostokątnych. Wzór na twierdzenie pitagorasa: a 2 +b 2 =c 2

5 REBUS REBUS K=T E MA ŁO D=T G=K HASŁO:…………………………..……… MATEMATYKA

6 PYTANIA DO KRZYŻÓWKI 1. … liczb. 2. Mogą być właściwe lub niewłaściwe. 3. Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i … 4. … i działania. Np.: całkowite, naturalne. 5. Wyciąganie … z ułamków niewłaściwych. 6. Np.: … ostry, rozwarty, wklęsły. 7. Ma trzy kąty. Może być równoboczny. 8. Kwadrat i … Ma 2 boki większe i 2 boki krótsze. 9. Mają taki znak %.

7 KRZYŻÓWKA WŁASNOŚCI UŁAMKI DZIELENIE LICZBY CAŁOŚCI KĄT TRÓJKĄT PROSTOKĄT PROCENTY

8 Korzystałam z: Math.Edu.pl Wikipedia, wolna encyklopedia Podręcznik do matematyki dla klasy 5 Matematyka z plusem


Pobierz ppt "Magiczne kwadraty to liczby tak ułożone, że suma każdej kolumny i rzędu jest równa tej samej liczbie. Magiczne kwadraty mogą składać się z czterech lub."

Podobne prezentacje


Reklamy Google