Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Rutkach ID grupy:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Rutkach ID grupy:"— Zapis prezentacji:

1

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Rutkach ID grupy:
96/89_MP_G2 Kompetencja: Matematyczno-przyrodnicza Temat projektowy: Sól soli nierówna Semestr/rok szkolny: V/2011/2012

3 Sól soli nierówna

4 Podstawowe informacje
Sole są związkami chemicznymi złożonymi z reszty (reszt) kwasowej R i atomu (atomów) M lub grupy NH4. Wzór ogólny to: Mmn Rnm

5 Podział soli Sole dzielą się na:
tlenowe – w swojej budowie zawierają tlen (pochodzą od kwasów tlenowych), np.: K2SO3, Na2SO3, Fe2(SO3)3, CaSO3 beztlenowe – w swojej budowie nie zawierają tlenu (pochodzą od kwasów beztlenowych), np.: KCl, NaCl, MgCl2, FeCl3

6 Sposoby otrzymywania soli
Metal + kwas ---> sól + wodór Tlenek metalu + kwas ---> sól + woda Tlenek metalu + tlenek niemetalu ---> sól Kwas + zasada ---> sól + woda Wodorotlenek + tlenek niemetalu ---> sól + woda Metal + niemetal ---> sól kwasu beztlenowego Sól I + kwas I ---> sól II + kwas II Sól I + zasada ---> sól II + wodorotlenek Sól I + sól II ---> sól III + sól IV

7 Przykłady reakcji otrzymywania soli
2K + H2SO4 --> K2SO4 + H2 Na2O + 2HCl --> 2 NaCl + H2O CaO + SO3 --> CaSO4 H2SO4 + 2 NaOH --> Na2SO4 + 2 H2O SO3 + Ca(OH)2 --> CaSO4 + H2O 2 Na + Cl2 --> 2 NaCl Ca(NO3)2 + H2CO3 --> CaCO3 + 2 HNO3 Ca(OH)2 + Na2CO3 --> CaCO3+ 2 NaOH 2 BiCl3 + 3 Pb(NO3)2 --> 3 PbCl2 + 2 Bi(NO3)3

8 Zastosowanie Gospodarstwo domowe Nawozy sztuczne Środki czystości
Farmakologia Gastronomia Kosmetologia

9 Sole w gospodarstwie domowym

10 Sole w gospodarstwie domowym
Konserwacja produktów żywnościowych Morliny Szynka litewska  Skład: mięso wieprzowe, woda, sól, białko sojowe, stabilizatory, glukoza, substancje żelujące, reg. kwasow; substancja wzmacniająca smak i zapach.

11 Polepszanie walorów smakowych

12 Przepisy kuchni małosolnej

13 Zupa – cud z kapusty 1) 1 główka kapusty, 2) 6 dużych cebul ze szczypiorem, 3) 2 zielone papryki, 4) 1-2 puszki pomidorów (albo 6-12 świeżych), 5) 1 pęczek selera naciowego oraz pieprz, curry, pietruszka, koper (można też dodać czosnek i inne świeże zioła np. bazylię, estragon, cząber).

14 Sole w aptece

15 Sole w aptece Związki chemiczne w postaci soli znalazły zastosowanie w recepturze aptecznej lub jako leki gotowe, ponieważ duża część z nich w postaci "czystej" jest trudno lub całkowicie nierozpuszczalna w wodzie, natomiast ich sole (np. sodowe, bromkowe) łatwo rozpuszczają się w środowisku wodnym, co ułatwia sporządzanie leków (w innym przypadku konieczne byłoby zastosowanie solubilizatorów - czyli substancji wspomagających rozpuszczanie). Do najczęściej stosowanych soli w aptece należy np. siarczan atropiny - stosowany w okulistyce w celu rozszerzenia źrenicy <przed badaniem dna oka>, chlorowodorek efedryny, fenobarbital sodu a także bromek potasu - wywiera on działanie uspokajające, jest stosowany (obecnie rzadko jako składnik mixturae Nervinae). Do soli należy też jodek potasu, który jest stosowany w postaci roztworu wodnego, w którym rozpuszcza się jod (tzw. płyn Lugola) i jako składnik jodyny (czyli alkoholowego roztworu jodu w jodku potasu). Jodyna jest stosowana dzisiaj przede wszystkim do odkażania pola przedoperacyjnego.

16 Wywiad z farmaceutką N: Jakie zastosowanie w medycynie ma sól gorzka?
F: Sól gorzka stosowana jest jako lek przeczyszczający, a obecnie rzadko się ją stosuje. N: Dlaczego 0,9 % roztwór NaCl nazywamy solą fizjologiczną? F: Roztwór 0,9 % NaCl nazywany jest solą fizjologiczną, ponieważ ciśnienie osmotyczne, jakie wywiera jest bardzo podobne do ciśnienia osmotycznego krwi. N: Gdzie znajduje zastosowanie nadmanganian potasu? F: Nadmanganian potasu stosuje się do przemywania ropiejących ran i owrzodzeń, do odkażania błon śluzowych, jamy ustnej i gardła. N: Jakie sole wykorzystuje się w recepturze mieszanek uspakajających? F: W recepturze mieszanek uspakajających używamy bromku sodu, bromku potasu i bromku omanu. N: Dlaczego do sporządzanych w aptece mikstur dodaje się benzoesan sodu? F: Benzoesan sodu czasem jest stosowany jako konserwant. N: Czy wszystkie sole wykorzystywane w recepturach są dobrze rozpuszczalne w wodzie? F: Nie, nie wszystkie.

17 Analiza składu chemicznego leków

18

19 Sole w łazience

20 Sole w łazience Sole w łazience stosuje się do wyrobu np. mydeł, środków piorących i do zmiękczania wody (Na2CO3) Można je również spotkać w postaci soli do kąpieli. Dzięki nim kąpiel ładnie pachnie i człowiek może się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Zastosowanie: 1. Moczenie stóp w celach higienicznych. 2. Relaksujące kąpiele. 3. Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni armatury łazienkowej.

21

22 Dzienne zapotrzebowanie człowieka na sól kuchenną
Minimalne zapotrzebowanie na sól kuchenną jako źródła sodu wynosi 0,5 g soli kuchennej na dzień. Zapotrzebowanie każdego człowieka jest różne i zależy od wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, rodzaju pożywienia i warunków środowiskowych. Dlatego ze względu na indywidualne zapotrzebowanie eksperci zalecają spożycie soli do max 6g na dzień. Natomiast ludzie w Polsce spożywają g soli, a więc średnio 30 razy więcej niż potrzebuje organizm.

23

24 Skutki nadmiernego spożywania soli
Nadmierne spożywanie soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, obciąża układ krążenia i układ wydalniczy oraz sprzyja powstawaniu otyłości. Ponadto przyczynia się do rozwoju procesów nowotworowych w organizmie, głównie błon śluzowych żołądka. Sód jest niezbędny w niewielkich ilościach do funkcjonowania organizmu. Stale jest on usuwany wraz z moczem i potem. Duże spożycie sodu nie jest jednak obojętne dla organizmu. Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, głownie nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału serca i udaru mózgu, zaburza równowagę kwasowo-zasadową oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, mięśni a w szczególności mięśnia sercowego.

25 Sole w nawozach sztucznych

26 Sole w nawozach sztucznych
Nawozy sztuczne, nawozy proste, nawozy mieszane, produkty przemysłowe otrzymywane przez przeróbkę surowców mineralnych, stosowane jako środki wzbogacające glebę w składniki niezbędne dla rozwoju roślin. Nawozy sztuczne mogą być jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe (biorąc pod uwagę jako składniki: azot, fosfor, wapń i potas). Wynika stąd podstawowy podział nawozów sztucznych na: nawozy azotowe, nawozy fosforowe, nawozy potasowe i nawozy wapniowe. Można też je podzielić na nawozy proste (jedna substancja) i na nawozy mieszane (mieszaniny nawozów prostych). Oddzielną klasę stanowią mikronawozy.

27 Do najczęściej stosowanych nawozów zaliczamy: -superfosfat potrójny -kalimagnezja -siarczan amonu -siarczan magnezu -wapno magnezowe-tlenkowe -polifoska -saletrzak -wapniak rolniczy -mocznik granulowany -saletra amonowa -sól potasowa -fosforan amonu -wapno pocelulozowe -azotniak -kainit magnezowy -mączka fosforytowa

28 Azotan amonowy Azotan amonowy – nazywany jest saletrą amonową jest ciałem stałym krystalicznym dobrze rozpuszczalnym w wodzie, ma wybuchowe właściwości. Połączenie azotu amonowego z azotanowym jest bardzo korzystne dla wegetacji roślin ze względu na różny czas przyswajania. Duża higroskopijność azotanu amonu utrudnia stosowanie go do celów technicznych i nawozowych. Tych ujemnych cech saletry amonowej można uniknąć przez zastosowanie granulacji. Najczęściej stosuje się granulację wapniową otrzymując w ten sposób nawóz- saletrzak.

29 Sól potasowa Sól potasowa – skała osadowa, chemiczna, której głównym składnikiem jest chlorek potasu – KCl. Jest podobna pod względem najważniejszych cech do soli kamiennej: jest miękka, plastyczna i łatwo rozpuszcza się w wodzie, ma drobno- lub średnioziarnistą strukturę, ma masywną, przeważnie warstwowaną teksturę; różni się: smakiem (przeważnie gorzki),nieco większą twardością, barwą: biała, szara, żółtawa, czerwonawa, niebieskawa, szarozielona, zielono – czerwonawa. W formie granulowanej używana jest jako potasowy nawóz mineralny dla roślin mało wrażliwych na chlorki. Nawóz ten może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, rośliny przemysłowe, pastewne i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie.

30 Saletrzak Uniwersalny nawóz azotowy, doskonale rozpuszcza się w wodzie i nie zakwasza gleby. Może być stosowany na wszystkich rodzajach gleb. Zalicza się do grupy nawozów o szybkim i trwałym działaniu. Wszystkie składniki nawozu występują w formach łatwo przyswajalnych przez rośliny. Można go stosować na gruntach ornych, sadach, pastwiskach, w ogrodnictwie oraz innych użytkach rolnych pod wszystkie rośliny wymagające nawożenia azotem zarówno przedsiewnie jak i pogłównie. Systematyczne stosowanie saletrzaku nie powoduje zakwaszania gleby, pozwala natomiast na zaopatrzenie gleby w niezbędne makroskładniki zapewniające roślinom warunki do wydania obfitego plonu.

31 Azotniak Azotniak - nawóz sztuczny, zawierający 19-23% N, otrzymywany w wyniku działania azotu atmosferycznego na karbid (CaC2) w wysokiej temperaturze. Głównym jego składnikiem jest cyjanamid wapnia CaCN2. Azotniak jest trujący i stosowany do niszczenia chwastów. Obecnie nie produkowany w Polsce.

32 Fosforan amonu Fosforan amonu jest skoncentrowanym nawozem o wysokiej zawartości azotu -12% i fosforu - 52%. Nawóz ten może być stosowany pod wszystkie rośliny uprawne: zboża ozime i jare, przemysłowe i okopowe, na użytkach zielonych oraz w uprawie warzyw i sadownictwie.

33

34

35 Sole mineralne w skorupie ziemskiej

36 Skład pierwiastkowy skorupy ziemskiej

37 Cynk Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 75 ppm (0,004% wagowo) w postaci minerałów – głównie są to blenda cynkowa i smitsonit. Główne wydobycie odbywa się w kopalni w Olkuszu i Libiążu. Są to jedne z największych wydobywców rud cynku w Polsce. W produktach żywnościowych duże ilości związków cynku znajdują się w ostrygach, chudym mięsie, drobiu i rybach. Dostarczają go również kasze i chleb pełnoziarnisty.

38 Marmur Od starożytności stosowany jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Znane marmury wydobywa się w Carrarze we Włoszech i na chorwackiej wyspie Brač. Marmury wydobywa się przy użyciu różnych urządzeń tnących, nie stosuje się materiałów wybuchowych, gdyż prowadzą one do spękania skał i drastycznej redukcji bloczności złoża, co uniemożliwia wydobycie bloków na tyle dużych, by pociąć je na płyty okładzinowe lub przeznaczyć na rzeźby. Marmury spękane i odpady z produkcji pełnowartościowego marmuru wykorzystuje się do produkcji lastriko lub grysu marmurowego. Marmury zbudowane z dolomitu są podstawą wytwarzania tabletek magnezu. W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, jako "Biała Marianna" i "Zielona Marianna". Innym złożem marmuru jest złoże marmuru szarego z odcieniem niebieskawym w Sławniowicach. Eksploatuje się także dolomity przeobrażone w Rędzinach.

39 Kreda Kreda, kreda pisząca – skała osadowa, która powstała na dnie mórz i oceanów. Jest odmianą wapieni dość czystych, nie zawierających wielu domieszek. Jej podstawowym składnikiem jest kalcyt. Zbudowana jest głównie z mikroskopowych skorupek kokolitów i otwornic oraz bardzo drobnoziarnistego mikrytu. Inne skamieniałości (np. igły gąbek, małże, belemnity) występują podrzędnie. Jest to skała miękka, niezbyt zwięzła i porowata, dzięki czemu ma mały ciężar właściwy i jest lekka. Dodaje się ją do białych farb, proszków i past do zębów. Ma zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Odmiany szczególnie bogate w kokolity zmieszane z gipsem służą do pisania na tablicy. Duże złoża kredy występują w Polsce w okolicach Chełma, Zamościa i Siedlec.

40 Gips Tworzy się jako produkt ewaporacji (odparowania) wód słonych jezior lub mórz poniżej 42 °C; (w wyższej krystalizuje jako anhydryt). Powstaje też jako produkt uwodnienia anhydrytu, wietrzenia minerałów siarczkowych a także działalności roztworów hydrotermalnych. W klimatach suchych i gorących występuje w formie wykwitów; szczególną formą są tzw. róże pustyni. Zazwyczaj występuje w towarzystwie anhydrytu, halitu, kalcytu, dolomitu, aragonitu, celestynu, barytu, siarki.

41 Sól kamienna Sól kamienna, skała osadowa (tzw. halityt) należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania wody z mórz lub słonych jezior. Często występuje razem z gipsem, anhydrytem oraz solami potasowo- magnezowymi. Złoża soli kamiennej występują w osadach różnego wieku, najczęściej w permskich i trzeciorzędowych, powstają też współcześnie (np. Morze Kaspijskie). Charakterystyczną formą złóż solnych są wysady.

42 Doświadczenia

43 Badanie wpływu soli kuchennej na wzrost roślin
Nasiona rzeżuchy znajdujące się na pięciu tackach podlewaliśmy wodą z solą o różnym stężeniu: 0,1%, 1%, 2,5%, 5% oraz wodą wodociągową. Doświadczenie trwało trzy tygodnie. Obserwacje: Nasiona rzeżuchy podlewane woda z solą nie wykiełkowały. Natomiast te, które podlewane były samą wodą urosły. Wnioski: Zasolenie podłoża wywiera negatywny wpływ na wzrost i rozwój roślin.

44

45 Bibliografia Strony internetowe: www.wikipedia.pl www.google.pl
Literatura: Ewa Gobis „Chemia 1” 2002 Piotr Chmielewski, Adam Jezierski „Encyklopedyczny słownik szkolny” 2002

46 Dziękujemy za uwagę

47


Pobierz ppt "DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Gimnazjum w Rutkach ID grupy:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google