Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawca: Dominika Golik Kl. 1EK

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawca: Dominika Golik Kl. 1EK"— Zapis prezentacji:

1 Wykonawca: Dominika Golik Kl. 1EK
MOJA MAŁA OJCZYZNA Wykonawca: Dominika Golik Kl. 1EK

2 STAJKOWO Położone ok. 2,5 km na południowy-zachód od Lubasza. Wieś ma bogatą historię. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1580 r. Wiadomo, że należała wówczas do Piotra Bobolickiego, który posiadał 5 i pół łana ziemi wraz z czterema zagrodnikami. Kolejni właściciele są nieznani. Pod koniec XVIII wieku właścicielem majątku został Kazimierz Garczyński. W 1877 r. właścicielem Stajkowa został Alwin Abrahamsohn z Berlina. Wieś licząca w tym czasie 31 domów oraz 340 mieszkańców (w tym 322 katolików i 18 ewangelików) zachowała nazwę STAYKOWO, natomiast posiadłość dworska, tworząca wraz z Pieczyskiem wspólny okręg, została przemianowana przez nowego właściciela na BISMARCKHOHE. Na terenie falworku działały : cegielnia, torfiarnia, fabryka krochmalu i fabryka serów. Abrahamsohn na terenie parku wybudował kościół ewangelicki oraz wydzielił teren pod cmentarz ewangelicki. Po I wojnie światowej majątek przeszedł w ręce Włodzimierza Raczyńskiego. Około 1930 roku posiadłość przejęta została przez Bank Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu. Ostatnim przed II wojną światową właścicielem majątku został Zdzisław Orłowski.

3 Po II wojnie światowej majątek został rozparcelowany , powstały nowe gospodarstwa rolne. W latach 50. ubiegłego wieku powstała tu spółdzielnia rolnicza, która istnieje do dziś. W Stajkowie istnieje również Koło Gospodyń Wiejskich. W południowej części parku pozostał zachowany dawny cmentarz ewangelicki z ok r. Drugi dawny cmentarz ewangelicki należący do wsi Stajkowo znajduje się ok. 1 km na wschód od zabudowań wiejskich. Cmentarz założony został w 2 poł. XIX w. najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1918 roku.

4 Dworek w Stajkowie Założony na powierzchni ok. 10 ha pierwotnie składał się z części północnej utrzymanej w stylu krajobrazowym oraz części południowej utrzymanej w naturalnym leśnym charakterze. wzniesiony w końcu XVIII w. dwór przez ówczesnego właściciela Stajkowa – Kazimierza Garczyńskiego, był parterowa szachulcową budowlą, nakrytą dachem czterospadowym; pod koniec XIX w. do głównej bryły dobudowane zostały dwa czworoboczne alkierze. Obecnie z dworu zachowane pozostały jedynie częściowo przebudowane alkierze.

5 GALERIA

6 Sołtys wsi Stajkowo

7 Część parku, w którym znajdował się niemiecki cmentarz

8 Figura w Stajkowie

9

10 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Wykonawca: Dominika Golik Kl. 1EK"

Podobne prezentacje


Reklamy Google