Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cmentarz żydowski w Szydłowcu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cmentarz żydowski w Szydłowcu"— Zapis prezentacji:

1 Cmentarz żydowski w Szydłowcu

2 Cmentarz żydowski w Szydłowcu to jeden z niewielu materialnych śladów żydowskiej obecności w Szydłowcu. Obecny cmentarz częściowo terytorialnie związany jest z cmentarzem pierwotnym. Wiele nagrobków zostało od nowa ustawionych po II wojnie światowej.

3 Pierwszy kirkut został założony w 1788 roku
Pierwszy kirkut został założony w 1788 roku. Położony był na granicy miasta żydowskiego. W roku 1811 gmina zakupiła kolejną działkę zwaną „nowym kirkutem”.

4 Stary cmentarz żydowski zamknięto w 1851 roku
Stary cmentarz żydowski zamknięto w 1851 roku. W okresie II wojny światowej stary cmentarz żydowski został zniszczony przez Niemców. Nagrobki z cmentarza wykorzystano do utwardzenia dróg oraz do wybudowania muru przy ówczesnym budynku żandarmerii niemieckiej.

5 Na terenie cmentarza znajduje się około 3100 nagrobków
Na terenie cmentarza znajduje się około 3100 nagrobków. Nagrobki te wykonano w latach Są to zazwyczaj nagrobki wykonane w formie stelli. Niewiele jest na cmentarzu nagrobków sarkofagowych. Najwięcej nagrobków pochodzi z lat , a tylko 8 z lat Zachowały się również nagrobki podwójne informujące o zgonie osób spokrewnionych ze sobą. Nagrobki szydłowieckie najczęściej wykonane są z piaskowca i mają formę prostokąta zaokrąglonego u góry. Na płycie, techniką reliefu, wykonano inskrypcję w języku hebrajskim oraz piktograficzną symbolikę.

6

7

8

9


Pobierz ppt "Cmentarz żydowski w Szydłowcu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google