Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia myślenicka. My Polacy mamy dużą wiedzę na temat I oraz II wojny światowej. Znamy wielu narodowych bohaterów, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia myślenicka. My Polacy mamy dużą wiedzę na temat I oraz II wojny światowej. Znamy wielu narodowych bohaterów, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że."— Zapis prezentacji:

1 Ziemia myślenicka

2 My Polacy mamy dużą wiedzę na temat I oraz II wojny światowej. Znamy wielu narodowych bohaterów, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że również tu gdzie mieszkamy toczyły się bitwy, że tu żyli ludzie, którzy właśnie na tej ziemi oddali życie za ojczyznę.

3 Kampania wrześniowa była pierwszą kampanią II wojny światowej. Na terenach myślenickich walki polsko-niemiecki trwały od 1 do 6 września 1939 roku.

4

5 W dniu 1 września 1939 roku stacjonujący we dworze na Woli Justowskiej sztab 10 Brygady Kawalerii został ostrzelany z powietrza przez niemieckie Dorniery i otrzymał rozkaz natychmiastowego wymarszu w kierunku wsi Wysoka. W rejonie Myślenic w tym dniu rozegrała się potyczka powietrzna polskich samolotów myśliwskich z bombowcami niemieckimi.

6 W dniu 3 września 1939 roku Polacy podejmowali próby powstrzymania ofensywy wojsk nieprzyjacielskich. Pomimo olbrzymiego wysiłku Niemcy nie odnieśli większych sukcesów militarnych na ziemi myślenickiej w tym dniu. 24 Pułk Ułanów trzymał ich bowiem w szachu w rejonie Łętowni, a 10 Pułk Strzelców Konnych w okolicach Krzeszowa.

7 W godzinach porannych dnia 4 września 1939 roku nastąpiło przeciwuderzenie Polaków w rejonie działania 1 Pułku Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zdobyli wzgórze na południowy- zachód od Kasiny Wielkiej i grzbiet na północny-wschód od Maszany Dolnej. Na polu walki pozostały trzy nieprzyjacielskie czołgi, wzięto do niewoli jeńców z czwartej dywizji lekkiej. Straty Polaków liczyły około 15 zabitych, wśród nich byli: por Hempel i por Bukraba.

8 5 września 1939 roku doszło do pierwszych, krwawych represji wroga na ludności cywilnej ziemi myślenickiej. Również w tym dniu niemieckie czołgi zorganizowały wyjazd z Myślenic w kierunku Dobczyc, gdzie zginęło kilku polskich żołnierzy.

9 W tym dniu rozegrał się na ziemi myślenickiej ostatni akt tragedii kampanii wrześniowej. Hitlerowcy spalili 20 zabudowań chłopskich, a także zatrzymali 60 osób, wśród których również byli poprzebierani za cywili polscy żołnierze. Trzydziestu mieszkańców Zręczyc zatrzymano i wywieziono w nieznanym kierunku.

10 W naszym otoczeniu znajduje się wiele miejsc poświęconych Polakom walczącym za niepodległość ojczyzny podczas I i II wojny światowej. Myślę, że jeżeli czujemy się Polakami powinniśmy je odwiedzać. Zapalić znicz przy grobach tych, którym zawdzięczamy wolność to tak mało, a tak wiele znaczy. Ważne jest by nie zapominać o losach naszej ojczyzny, bo takie mała gesty powodują, że stajemy się ludźmi wartościowymi.

11

12

13

14

15 Warto jest być świadomym tego co działo i dzieje się w naszym kraju. To pozwoli nam zaistnieć w otaczającym nas świecie. Musimy pamiętać, że mamy prawo wyrażać własne zdanie, kierować się własnymi poglądami, tak by nie narzucać ich innym, kierować się zasadami moralnymi i dobrem ludzkim, by wzmocnić to co mamy dzięki tym, którzy już odeszli. autor prezentacji: Karolina Dymek kl. I c


Pobierz ppt "Ziemia myślenicka. My Polacy mamy dużą wiedzę na temat I oraz II wojny światowej. Znamy wielu narodowych bohaterów, lecz nie zdajemy sobie sprawy, że."

Podobne prezentacje


Reklamy Google