Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WILKOŁAKI Wilkołak – w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach człowiek, który potrafił się przekształcić w wilka. Był wtedy groźny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WILKOŁAKI Wilkołak – w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach człowiek, który potrafił się przekształcić w wilka. Był wtedy groźny."— Zapis prezentacji:

1 WILKOŁAKI Wilkołak – w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach człowiek, który potrafił się przekształcić w wilka. Był wtedy groźny dla innych ludzi i zwierząt domowych, gdyż atakował je w morderczym szale.

2 JAK STAĆ SIĘ WILKOŁAKIEM Wierzono, że wilkołakiem można stać się za sprawą rzuconego uroku, po ukąszeniu przez innego wilkołaka. Przeistoczenie w wilka było również możliwe dzięki natarciu się specjalną maścią.

3 MIT O LIKAONIE Mit o Likaonie (Lykaonie) mówi o niesławnym królu Arkadii, który to pow ą tpiewaj ą c w moce bogów, postanowił podda ć ich próbie i zaprosił ich na uczt ę. Wraz ze starszymi synami zamordowali najmłodszego syna. Obdarli go ze skóry, rozczłonkowali i ugotowali w kotle. Tak ą to upiorn ą potraw ę Likaon podał na uczcie zaproszonym bogom. Ci natychmiast wyczuli, ż e to człowiek i odmówili jedzenia. Wyj ą tkiem była Demeter, która rozkojarzona po stracie swojej córki zjadła k ę s z łopatki. W ś ciekli bogowie postanowili ukara ć Likaona i jego synów - Zeus zamienił ich w wilki.

4 HISTORIA WILKOŁACTWA W szesnastym i siedemnastym stuleciu powszechnie wierzono, że człowiek mógł stać się wilkołakiem zawierając pakt z diabłem. Częste były procesy o wilkołactwo, bodaj najsłynniejszym z nich był proces niejakiego Gillesa Garniera, który w roku 1573 zamordował kilkoro dzieci w okolicach burgundzkiego miasta Dole.

5 WIZJE WILKOŁAKA WE WSPÓŁCZESNEJ KULTURZE W wielu książkach podawane jest iż wilkołakiem stać może się jedynie człowiek płci męskiej. Nielicznie podane zostały przykłady, gdy wilkołakiem stały się kobiety i dzieci. Współcześnie idea kobiety-wilczycy jest jednak bardziej inspirująca dla twórców i pisarzy gdyż taka postać jest całkiem często spotykana.

6 JACKOB BLACK Najbardziej znane wilkołaki VAN HELSING Lucian

7 KSIĘŻYC W PEŁNI Są różne wersje na temat jego wpływu na wilkołaka. Niektóre mówią, że człowiek mógł przemienić się w wilkołaka tylko w czasie pełni księżyca, inne natomiast, że potrafił kontrolować przemianę (czyli zmieniać się na życzenie). Wielu jednak uważa, że podczas pełni wilkołaki stawały się silniejsze i bardziej agresywne (podobno wzrastał też potencjał seksualny, ale to tylko przypuszczenie). W czasie pełni wilkołaki wybierały się też na polowania.

8 HTTP://WWW.YOUTUBE.CO M/WATCH?V=WUEN72WL9 XK FILMIK

9 PRZYGOTOWAŁ: PATRYK SIEMBOR


Pobierz ppt "WILKOŁAKI Wilkołak – w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach człowiek, który potrafił się przekształcić w wilka. Był wtedy groźny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google