Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kolumna Zygmunta. Historia Monument powstał za sprawą króla Władysława IV, który postanowił upamiętnić w ten sposób postać swojego ojca - Zygmunta III.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kolumna Zygmunta. Historia Monument powstał za sprawą króla Władysława IV, który postanowił upamiętnić w ten sposób postać swojego ojca - Zygmunta III."— Zapis prezentacji:

1 Kolumna Zygmunta

2 Historia Monument powstał za sprawą króla Władysława IV, który postanowił upamiętnić w ten sposób postać swojego ojca - Zygmunta III Wazy, dzięki któremu Warszawa stała się miastem stołecznym.Monument powstał za sprawą króla Władysława IV, który postanowił upamiętnić w ten sposób postać swojego ojca - Zygmunta III Wazy, dzięki któremu Warszawa stała się miastem stołecznym.

3 Kto to wybudował? Projektanci: Constantino Tencalia, Clemente MolliProjektanci: Constantino Tencalia, Clemente Molli Rok zbudowania: 1644Rok zbudowania: 1644

4 Legenda Z pomnikiem związana jest pewna legenda. Głosi ona, że w momencie, gdy dzierżony przez króla miecz dotknie podstawy, na której stoi posąg, nastąpi koniec świata. Na szczęście, dziś jeszcze znajduje się on wystarczająco wysoko!Z pomnikiem związana jest pewna legenda. Głosi ona, że w momencie, gdy dzierżony przez króla miecz dotknie podstawy, na której stoi posąg, nastąpi koniec świata. Na szczęście, dziś jeszcze znajduje się on wystarczająco wysoko!

5 Opis Miała ona 22 metry wysokości, wykonana była z marmuru chęcińskiego, wieńczył ją posąg króla Zygmunta III Wazy, odlany z brązu i pozłacany, wysokości 2,75 metra.Miała ona 22 metry wysokości, wykonana była z marmuru chęcińskiego, wieńczył ją posąg króla Zygmunta III Wazy, odlany z brązu i pozłacany, wysokości 2,75 metra.

6 Ozdoby Monument ozdobiono licznymi metalowymi detalami i tablicami pamiątkowymi dotyczącymi osoby króla Zygmunta oraz projektantów pomnika.Monument ozdobiono licznymi metalowymi detalami i tablicami pamiątkowymi dotyczącymi osoby króla Zygmunta oraz projektantów pomnika.

7 Gdzie się to znajduje? Postanowiono umiejscowić kolumnę w takim punkcie, aby każdy, kto wjeżdżał do miasta, od razu ją widział. Dlatego też Plac Zamkowy, a konkretnie sąsiedztwo zachodniej elewacji zamku i nieistniejącej dziś Bramy Krakowskiej było odpowiednim miejscem dla tego celu.Postanowiono umiejscowić kolumnę w takim punkcie, aby każdy, kto wjeżdżał do miasta, od razu ją widział. Dlatego też Plac Zamkowy, a konkretnie sąsiedztwo zachodniej elewacji zamku i nieistniejącej dziś Bramy Krakowskiej było odpowiednim miejscem dla tego celu.


Pobierz ppt "Kolumna Zygmunta. Historia Monument powstał za sprawą króla Władysława IV, który postanowił upamiętnić w ten sposób postać swojego ojca - Zygmunta III."

Podobne prezentacje


Reklamy Google