Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Serwis komunikacji miasta ze społeczeństwem Poznać się lepiej mgr inż. Mariusz Bogacki Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ul. Wierzbowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Serwis komunikacji miasta ze społeczeństwem Poznać się lepiej mgr inż. Mariusz Bogacki Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ul. Wierzbowa."— Zapis prezentacji:

1 Serwis komunikacji miasta ze społeczeństwem Poznać się lepiej mgr inż. Mariusz Bogacki Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ul. Wierzbowa 11, 40-169 Katowice Częstochowa 12.06.2007

2 2 UM Częstochowy – FEWE Wspólny projekt Temat: Podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie aktywnego udziału w procesie podejmowania decyzji dotyczących ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju gospodarki energetycznej na poziomie lokalnym Ma to być pierwszy tego typu w Polsce sposób komunikacji i włączania mieszkańców miasta w proces decyzyjny w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarki energetycznej i tworzenia zdrowego środowiska naturalnego, związanego z gminnymi i miejskimi systemami energetycznymi. Do kogo skierowany jest projekt? Mieszkańcy gminy, nauczyciele i uczniowie, właściciele i administratorzy budynków, małe i średnie przedsiębiorstwa.

3 3 Cele projektu podnoszenie poziomu wiedzy ekologicznej i energetycznej społeczeństwa w oparciu o aktywny serwis informacyjno-edukacyjny podnoszenie świadomości społecznej i tworzenie społeczeństwa obywatelskiego w zakresie aktywnego udziału w procesie podejmowania decyzji dotyczących zrównoważonego rozwoju lokalnej gospodarki energetycznej – planowania energetycznego w gminie i ochrony środowiska związanego z systemami zaopatrzenia i racjonalnego użytkowania energii tworzenie modelowego, kompleksowego systemu kształcenia i informowania społeczeństwa o jego obowiązkach, możliwościach i wpływie na bieżący i przyszły kształt zrównoważonej gospodarki energetycznej swojej gminy/miasta w myśl polityk i regulacji prawnych Unii Europejskiej i Polski dostarczanie informacji w przystępnej formie o stanie, kierunkach rozwoju lokalnych systemów zaopatrzenia w energię i ich wpływu na środowisko doprowadzenie do jakościowej zmiany w sposobie funkcjonowania administracji w zakresie komunikacji i informowania społeczeństwa rozwinięcie sposobu poradnictwa w serwisie internetowym miasta: co każdy obywatel może zrobić sam na rzecz racjonalizacji swojego zużycia paliw i energii, stosowania odnawialnych źródeł energii oraz jego udziału w planowaniu zaopatrzenia w energię całej gminy/miasta

4 4 Serwis internetowy ENERGIA I ŚRODOWISKO W TWOIM MIEŚCIE www.czestochowa.energiaisrodowisko.pl

5 5 Co w serwisie? Ile kosztuje i ile może kosztować Cię energia?

6 6 Co w serwisie? Gdzie szukać dofinansowania do energooszczędnych przedsięwzięć służących ochronie środowiska? Jakie warunki oferują poszczególne źródła finansowania i jakie stawiają warunki?

7 7 Co w serwisie? Projekty wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii (OZE) możliwości zastosowania OZE do produkcji energii w budynku koszty instalacji OZE dobre przykłady zrealizowanych projektów OZE przykłady obliczeń dla regionu częstochowskiego (uwarunkowania meteorologiczne)

8 8 Co w serwisie? Jak prosto sprawdzić opłacalność zastosowania odnawialnych źródeł energii?

9 9 Co w serwisie? Sprawdź czy jesteś oszczędny Wybierając chłodziarko-zamrażarkę o pojemności ok. 300l w klasie A++ w stosunku do takiej samej w klasie energetycznej B w ciągu roku: - zużyjesz ok. 220 kWh energii mniej - zapłacisz ok. 90 zł mniej za prąd - zredukujesz emisję CO 2 o ok. 220kg

10 10 Co w serwisie? Benchmarking szkół i miasta

11 11 Co w serwisie? poradniki informatory i broszury forum dyskusyjne FAQ – najczęściej zadawane pytania

12 12 Co w serwisie? Co nowego w mieście? ogłoszenia i komunikaty informacje o realizowanych projektach (np. Program Ograniczenia Niskiej Emisji) seminaria i szkolenia aktualności dokumenty konkursy itp.

13 13 Co w serwisie? Prawo prawo Unijne, krajowe i lokalne ustawy, przepisy i rozporządzenia certyfikat energetyczny budynku itp.

14 14 Co jeszcze w projekcie? Bieżący monitoring zużycia ciepła w szkole Konkurs dla szkół ponadpodstawowych na najlepszy Miniaudyt energetyczny mojej szkoły Szkolenia dla właścicieli, administratorów i zarządców budynków w zakresie termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2004/016-829.01.02

15 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ul. Wierzbowa 11, 40-169 Katowice tel./fax: +48 32 203 51 14 e-mail: office@fewe.pl


Pobierz ppt "Serwis komunikacji miasta ze społeczeństwem Poznać się lepiej mgr inż. Mariusz Bogacki Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ul. Wierzbowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google