Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kapliczka św. Romana Piotr Greszta Lipsko Polesie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kapliczka św. Romana Piotr Greszta Lipsko Polesie"— Zapis prezentacji:

1 Kapliczka św. Romana Piotr Greszta Lipsko Polesie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Wydział Nauk Rolniczych Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne ul Płoskie 1, Zamość, tel , Kapliczka św. Romana Lipsko Polesie Piotr Greszta Praca zaliczeniowa z przedmiotu: MEDIA DYDAKTYCZNE Zamość 2008/2009

2 Jan Paweł II –Papież Zamość 12 Czerwca 1998
„Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku.” Jan Paweł II –Papież Zamość 12 Czerwca 1998  Fot. PAP/Radek Pietruszka

3 Św. Roman - Żołnierz rzymski (III w.). Pilnując aresztowanego św. Wawrzyńca, przyjął wiarę chrześcijańską, za co został ukarany śmiercią.

4 Legenda Było to przy końcu XVII wieku, kiedy to właścicielem Lipska był dziedzic Sajkowski. Posiadał on w tej okolicy pastwiska. Pewnego razu zachorował pasterz i zastąpiła go córka. Na stado napadły wilki i pożarły owce, więc dziewczynka bardzo płakała.

5 Dziewczynka powiedziała: " Tu nie ma wody, gdzie się napiję? "
Wyszedł wtedy z boru staruszek i pocieszył ją : "Nie płacz. Idź napij się i umyj tą wodą, ona doda ci sił, bo czeka cię dużo cierpień " Dziewczynka powiedziała: " Tu nie ma wody, gdzie się napiję? " Fot. Eugeniusz Jakubas

6 - "Znajdziesz ją pod tym wzgórzem.

7 - Kto będzie cierpiał powiedz mu o tej wodzie
- Kto będzie cierpiał powiedz mu o tej wodzie. Będzie ona potrzebna i Twemu panu, który Cię skrzywdzi" - odpowiedział staruszek.

8 Po latach, gdy córka pasterza pracowała w innym dworze, przybył tam goniec z Lipska i zawiadomił o zjeździe szlachty. Opowiedział też, że dziecko pana na Lipsku choruje na nieuleczalne wrzody.

9 Kobieta powiedziała, aby dziecko obmyć w źródle, lecz ojciec nie zgadzał się. Matka korzystając z nieobecności męża pojechała z dzieckiem do źródła i tu nastąpiło uzdrowienie dnia 9 sierpnia w uroczystość św. Romana.

10 Pan Sajkowski, dotąd niechętny religii, stał się pobożny
Pan Sajkowski, dotąd niechętny religii, stał się pobożny. Uwierzył głęboko, że uzdrowienie nastąpiło dzięki św. Romanowi. W dowód wdzięczności postawił przy źródle dębowy krzyż. W roku 1906 zbudowano kapliczkę, a w 1976 obmurowano źródło i odnowiono kapliczkę.

11 Wodzie ze źródełka przypisuje się własności lecznicze, ma leczyć głównie oczy.

12 Kapliczka Zimą Fot. Mieczysław - Grupa Turystyczna Roztocze

13 Inna Legenda Inna legenda wspomina o polowaniu, podczas którego miał w tym miejscu zabłądzić zraniony przez tura książę. Umierającemu z pragnienia ukazała się matka, która kazała mu rozgarnąć liście u stoku wzgórza - spod ich gęstwiny ukazało się źródło. Uratowany książę wzniósł w tym miejscu gród. Fot. Mieczysław – Grupa Turystyczna Roztocze

14 Kapliczka Jesienią

15 Archeologia W pobliżu odkryto liczne i cenne znaleziska prehistoryczne, pozostałości cmentarzyska i osad ludzkich. Na cmentarzu parafialnym w Lipsku znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy austriackich i rosyjskich poległych w czasie pierwszej wojny światowej oraz kilka ciekawymi zabytkowych nagrobkami.

16 W okolicy są ślady kurhanów, a na stromym wzgórzu są podobno ślady wałów grodu czerwieńskiego zwanego Miasteczkiem, strzegącego ongiś szlaku handlowego z Kijowa do Pragi.

17 Ostatnie badania archeologiczne nie potwierdzają tej legendy
Ostatnie badania archeologiczne nie potwierdzają tej legendy. Być może było tu miejsce obronne, w którym mieszkańcy ukrywali się w czasie napadów wrogów.

18 Wnętrze Kapliczki św. Romana

19 Jak można dotrzeć do tego uroczego miejsca?

20 Do miejsca zwanego „Zjawieniem”, czyli do kapliczki św
Do miejsca zwanego „Zjawieniem”, czyli do kapliczki św. Romana najlepiej dotrzeć za pomocą oznakowanej Ścieszki Pieszej lub Rowerowej.

21 Opis Trasy Rowerowej Podstawowa długość szlaku: 40 km.
Początek trasy przy drodze bocznej od szosy nr 849 z Zamościa, dokładnie pomiędzy tablicami drogowymi Zamość i Skokówka. Trasa wiedzie generalnie szosami i wygodnymi drogami leśnymi.

22 Mapa Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość
Kapliczka

23 Opis Trasy Rowerowej Szlak rowerowy po gminie Zamość "Na skraju Roztocza": Skokówka - Mokre, znakowany kolorem czerwonym. Skokówka - Białowola - Lipsko - kapliczka św. Romana - Wólka Wieprzecka - Hubale - rezerwat przyrody "Hubale" (stanowisko susła perełkowanego) - Mokre.

24 Najciekawszy odcinek w okolicy Lipska - doprowadza do drewnianej kapliczki pw. św. Romana, postawionej nad źródełkami. Fot. Paweł Rydzewski

25 Dziękuję za uwagę Zapraszam do odwiedzenia tej cudnej Krainy. Doroczny odpust odbywa się w pierwszą niedzielę po 9 sierpnia.


Pobierz ppt "Kapliczka św. Romana Piotr Greszta Lipsko Polesie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google