Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania. Groby Żydów W Tynieckim Lesie W lesie tynieckim znajdują się dwie symboliczne macewy upamiętniające zamordowanych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania. Groby Żydów W Tynieckim Lesie W lesie tynieckim znajdują się dwie symboliczne macewy upamiętniające zamordowanych."— Zapis prezentacji:

1 Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania

2 Groby Żydów W Tynieckim Lesie W lesie tynieckim znajdują się dwie symboliczne macewy upamiętniające zamordowanych przez hitlerowców Żydów. Na pomnikach widnieje napis: "W tych dwóch mogiłach spoczywa ponad 500 Żydów, ofiar hitlerowskiego ludobójstwa, zamordowanych w lecie 1942 roku pochodzących w okolic Krakowa". Po wyzwoleniu Polski z rąk niemieckich okupantów miejsce zbrodni zostało zabezpieczone. Nie dokonano ekshumacji zwłok, gdyż nie zezwala na to religia żydowska. Po wojnie masowymi grobami w lesie tynieckim zaopiekował się ochrzczony Żyd ze Skawiny, który ustawił na nich krzyż. Mieszkańcy Tyńca pamiętają, że po wojnie jeszcze przez wiele lat, przychodził on na to miejsce i dbał o nie. Nikt nie pamięta kim był, jak się nazywał, gdzie dokładnie mieszkał. W miejscu zbrodni wykonano płyty betonowe i ogrodzono teren małym metalowym płotkiem. Dotychczas niewiele osób spoza Tyńca, wyłączając rodziny pomordowanych, interesowało się tymi grobami. Mieszkańcy Tyńca wspominają, że od czasu do czasu przyjeżdżały prywatne osoby, wypytujące się o zdarzenie z lata 1942 roku. Od 1996 roku Zbigniew Grabowski i Jan Jagielski z ŻIH-u starali się o możliwość upamiętnienia ofiar poprzez postawienie pomnika. Udało się to, ale droga była długa i żmudna. Załatwienie formalności, pozwoleń, trwało do końca 2004 roku. W tym czasie poszukiwano informacji, które pomogły by ustalić nazwiska ofiar i ogólny zarys tamtych wydarzeń. W działania te zaangażowało się kilkanaście osób, które w mniejszym lub większym stopniu wspierały pomysł upamiętnienia tego miejsca kaźni. Na początku 2005 roku odbyła się niewielka uroczystość odsłonięcia symbolicznej macewy, na której widnieje napis: W tych dwóch mogiłach spoczywa ponad 500 Żydów ofiar hitlerowskiego ludobójstwa zamordowanych w lecie 1942 roku, pochodzących w okolic Krakowa.

3 Groby "W tych dwóch mogiłach spoczywa ponad 500 Żydów, ofiar hitlerowskiego ludobójstwa, zamordowanych w lecie 1942 roku pochodzących w okolic Krakowa".

4 Lokalizacja

5 Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy Niedaleko ścieżki-po przeciwnej stronie drogi dojazdowej do parkingu – znajduje się rezerwat Skołczanka utworzony w 1957 roku, chroniący występujące tam bardzo rzadkie gatunki motyli związane ze środowiskami muraw kserotermicznych. Na terenie rezerwatu znajduje się naskalna kaplica Matki Bożej będąca miejscem kultu religijnego okolicznych mieszkańców

6 Źródełko Na obrzeżu Bielańsko- Tynieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się źródełko które wypływa ze skały wapiennej która sprawia że woda jest czysta i zdatna do picia.

7 Las Powierzchnia Bielańsko- Tynieckiego Parku Krajobrazowego to 65,02 km². Wybierając się na spacer po tynieckim lesie, możemy wybrać jeden z kilku szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych. Powierzchnia Bielańsko- Tynieckiego Parku Krajobrazowego to 65,02 km². Wybierając się na spacer po tynieckim lesie, możemy wybrać jeden z kilku szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych.km²

8 Motyle Na terenie Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat motyli. Na terenie Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat motyli.

9 Zwierzęta Szanujmy mieszkańców lasu, ponieważ jest ich coraz mniej. Szanujmy mieszkańców lasu, ponieważ jest ich coraz mniej.

10 Koniec Prace wykonała Patrycja Gajewska uczennica klasy 6. Prace wykonała Patrycja Gajewska uczennica klasy 6.


Pobierz ppt "Podgórki Tynieckie -Miejsce Mojego Zamieszkania. Groby Żydów W Tynieckim Lesie W lesie tynieckim znajdują się dwie symboliczne macewy upamiętniające zamordowanych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google