Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na "Górce" w Szczyrku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na "Górce" w Szczyrku"— Zapis prezentacji:

1 Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na "Górce" w Szczyrku
Autor: Natalia Gierczyk

2 Sanktuarium na Górce Sanktuarium na Górce, czyli pochodzący z 1894 roku Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury, na tzw. Górce. Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego, gdyż w roku 1894 pewnej małej dziewczynce kilkakrotnie ukazywała się tutaj Matka Boska. Wieść szybko się rozniosła i wkrótce na Górkę zaczęły przybywać pielgrzymki. Jesienią 1894 roku miejscowa ludność wzniosła tutaj drewnianą kaplicę, a w roku 1912 wybudowano większy kościół z kamienia.

3 Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić wszyscy Ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. W pobliżu świątyni znajduje się przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, źródełko, a także Kaplica Objawienia, w której zobaczyć można fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie.

4

5 Objawienia w Szczyrku (Polska, 1894)
25 lipca 1894 r. Matka Boska objawiła się trzem dziewczynkom: dwóm dziesięcioletnim Mariannom i o dwa lata od nich starszej Juliannie Pezdzie, pod szczytem wznoszącej się nad miejscowością Magury. Tego dnia dziewczynki poszły do lasu zbierać jagody. Kiedy miały już pełne koszyczki postanowiły odpocząć na polance. Było ciepło i przyjemnie, a one zmęczone codziennym rannym wstawaniem, więc zasnęły. Obudziły się dopiero kiedy było mocno po południu. Przestraszone tym co powiedzą rodzice zerwały się na nogi. Gdy już miały wracać do domu zobaczyły niesłychanie jasne światło. Jego źródło było za nimi. Pierwsza odwróciła się Julianna i zamarła. Na tle buków stała piękna kobieta i uśmiechała się łagodnie. Zobaczyły Ją także pozostałe dziewczynki.

6 Wszystkie trzy uklęknęły i złożyły ręce jak do modlitwy
Wszystkie trzy uklęknęły i złożyły ręce jak do modlitwy. Matka Boska nakazała im słuchać uważnie, tego co powie. Nie trzeba było powtarzać tego dziewczynkom, które wprost nie mogły oderwać od niej wzroku.

7 Maryja powiedziała: „Widzę, że ludzie zaniedbują odmawianie Anioł Pański. Martwi mnie to i proszę was, żebyście powiedziały to wszystkim napotkanym. Odmawiajcie Anioł Pański codziennie w południe, a możecie liczyć na moje wstawiennictwo u Pana Boga Wszechmogącego. Proszę was także o codzienne śpiewanie Godzinek. Chciałabym, aby w tym miejscu wybudowano kaplicę, a w przyszłości klasztor. Obiecuję wam także, że wytryśnie tu źródełko. Każdy potrzebujący, kto przyjdzie i obmyje się w nim, zostanie uzdrowiony. Obiecuję wam także, że jeszcze do was przyjdę” (Spiss 2007: 84).

8 Maryja zniknęła. Kiedy dziewczynki wróciły do domów był już wieczór
Maryja zniknęła. Kiedy dziewczynki wróciły do domów był już wieczór. Na Juliannę czekała zdenerwowana matka, która na nią nakrzyczała. Okazało się także, że dziewczynka zapomniała koszyczka z jagodami. Następnego dnia musiała po niego wrócić. Matka Boska jeszcze kilkakrotnie ukazywała się dziewczynkom. Za każdym razem ponawiała prośbę o odmawianie Anioł Pański i Godzinek, a także poprosiła aby miejsce, w którym z nimi rozmawia było nazywane „Górką”.

9 Dziewczynki opowiedziały w końcu o swoich przeżyciach dorosłym
Dziewczynki opowiedziały w końcu o swoich przeżyciach dorosłym. Nie chcieli oni jednak uwierzyć i wezwali księdza proboszcza. Ten z wielką uwagą wysłuchał dzieci. Szczegóły z jakimi opowiadały tę historie wskazywały, że jej nie zmyśliły. Wieść o objawieniach rozniosła się lotem błyskawicy. Na miejsce przybywały pielgrzymki ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Pielgrzymi z Ustronia wręczyli mieszkańcom Szczyrku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Postanowiono zawiesić go na buku, przy którym ukazała się Maryja.

10 Jeszcze tego samego roku na południowym stoku Magury, skąd rozpościera się wspaniały widok na Skrzyczne, wierni wybudowali kapliczkę. W listopadzie w trakcie kopania fundamentów wytrysło tam źródełko krystalicznie czystej wody. W 1948 r. wzniesiono na miejscu kapliczki kościół z kamienia – sanktuarium. Opiekę duszpasterską przejęli nad nim księża salezjanie przybyli z niedalekiego Oświęcimia.

11 Obraz Matki Boskiej Królowej Polski znajdujący się na ścianie szczytowej wieży kościoła Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski "Na Górce" w Szczyrku.   

12 KONIEC !!! Objawienie w Szczyrku


Pobierz ppt "Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na "Górce" w Szczyrku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google