Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obecny świat to świat komercyjny (handlowy) Niemal wszystko co istnieje na świecie można kupić. W życiu każdego człowieka liczy się pieniądz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obecny świat to świat komercyjny (handlowy) Niemal wszystko co istnieje na świecie można kupić. W życiu każdego człowieka liczy się pieniądz."— Zapis prezentacji:

1

2 Obecny świat to świat komercyjny (handlowy) Niemal wszystko co istnieje na świecie można kupić. W życiu każdego człowieka liczy się pieniądz

3

4 Pieniądz to materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę. jest powszechnym "środkiem wymiany" w transakcjach kupna-sprzedaży. Towar lub usługa może być sprzedany, a za otrzymane pieniądze można dokonać zakupu towaru lub usługi w innym miejscu oraz w innym terminie.

5 Pieniądz jest miernikiem wartości. Przy pomocy pieniądza możliwe jest wyrażenie wartości innych towarów (w postaci cen towarów w jednostkach pieniężnych), ponieważ jest powszechnym ekwiwalentem. Pieniądz jest środkiem determinującym ludzkie zachowania, ponieważ jest ekwiwalentem wszystkiego, co jest człowiekowi niezbędne do życia.

6 Kształtuje pragnienia, sposób myślenia, styl życia i konsumpcji. Stał się wartością absolutną, przedmiotem pragnień co nie zawsze prowadzi do pozytywnych zjawisk Chęć posiadania pieniądza motywuje ludzi do podejmowania działań w celu jego pozyskania Pieniądz wpływa na powstanie i kształtowanie się stosunków między ludźmi. Na ich podłożu powstają instytucje społeczno-finansowe (banki, giełdy, zakłady ubezpieczeniowe), które mają za zadanie zaspokajanie społecznych potrzeb.

7 Dwadzieścia lat temu Heidemarie Schwermer, nauczycielka, wyprowadziła się z dwójką swoich dzieci z niedużego miasteczka Lueneburg i zamieszkała w Dortmundzie. Zdumiona liczbą bezdomnych osób na ulicach tego dużego miasta w Zagłębiu Ruhry, postanowiła zrobić coś dla polepszenia ich sytuacji. Otworzyła "Tauschring" - rodzaj sklepu, w którym można wymieniać towary i usługi bez udziału pieniędzy.

8 Bezdomni nie podchwycili pomysłu, ale za to sklep zaczęli tłumnie odwiedzać bezrobotni. Emerytowane fryzjerki ochotniczo ścinały włosy bezrobotnym elektrykom, którzy za to naprawiali im kuchenki, a nauczycielki angielskiego dawały lekcje języka w zamian za wyprowadzanie psa na spacer. Najważniejszą zasadą było to, żeby żaden fenig nie przeszedł z rąk do rąk. Sukces sklepu sprawił, że Schwermer zaczęła zastanawiać się nad życiem, które sama prowadzi. – Zdałam sobie sprawę, że mam całą masę niepotrzebnych rzeczy. Postanowiłam więc, że nie kupię niczego, jeśli jednocześnie nie oddam jakiejś rzeczy. Tak to się zaczęło. Potem doszłam do wniosku, że świetnie mogę się obejść bez większości przedmiotów. Weźmy ubrania - tak naprawdę wystarczy mi to, co zmieści się na dziesięciu wieszakach. Pozbycie się tych wszystkich niepotrzebnych rzeczy było prawdziwą ulgą.

9 to ilość pieniędzy, jaką należy zapłacić za nabycie jednostki określonego towaru, dobra lub usługi. W gospodarce rynkowej ceny najczęściej kształtują się na rynku w wyniku ukształtowanej relacji pomiędzy popytem i podażą

10 Popyt – to inaczej zapotrzebowanie na dany towar Podaż – to inaczej zasób towaru, który producent jest w stanie dostarczyć na rynek. Gdy wzrasta popyt a podaż stoi w miejscu, to wzrasta cena towaru.

11 Kim chcielibyśmy zostać w przyszłości?? Po co ludzie pracują?

12 Gdy szukamy pracy najlepiej zacząć od regularnego przeszukiwania portali internetowych tj. pracuj.pl, gazeta praca.pl czy portali takich jak indeed.pl, które to w swojej bazie zawierają setki, jak nie tysiące ofert pracy dla poszczególnych regionów krajów, miast czy gmin. Najlepiej jednak już wcześniej wiedzieć jaką pracę chcielibyśmy wykonywać i swoją aplikację, tzw. CV wysłać bezpośrednio do przedsiębiorstwa, w którym chcielibyśmy pracować.

13 Aby zgłosić swoją kandydaturę na wolne stanowisko pracy ogłaszane na portalach internetowych lub na stronie internetowej danej, wybranej przez nas firmy należy stworzyć, a następnie wysłać do potencjalnego pracodawcy swoje CV Czym zatem jest CV?

14 to po polsku Linia życia Jest to zbiór informacji o potencjalnym pracowniku, w którym przedstawia on pracodawcy swoje: *wykształcenie, odpowiednie do wymaganego na stanowisku pracy, * doświadczenie zawodowe, *inne umiejętności (kursy językowe, kursy obsługi sprzętów, programów komputerowych itd.)

15 komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej i projektowej, zdolność szybkiego uczenia się, samodzielność, szybka i trafna selekcja danych oraz krytyczne poszukiwanie rozwiązań w podejmowaniu decyzji.

16 Dla kogo będzie w przyszłości praca? Co będzie stanowiło o sukcesie pracownika kiedy Wy wejdziecie na rynek pracy? 1) Trzeba będzie umieć połączyć wiedzę z kilku zawodów (multidyscyplinarność). 2) Niezbędna będzie biegła obsługa zaawansowanych aplikacji komputerowych (kompetencje cyfrowe), 3) a także umiejętność radzenia sobie w dynamicznie zmieniającej się sytuacji zawodowej (zdolność adaptacyjna) 4) oraz sprawna współpraca z przedstawicielami różnych kultur (kompetencje międzykulturowe).

17

18 Według opublikowanego przez Manpower Polska raportu najbardziej poszukiwanych zawodów wynika, że najtrudniej znaleźć w Polsce wykwalifikowanych pracowników fizycznych m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze; menedżerów projektów oraz przedstawicieli handlowych.

19 Najwięcej pracodawców deklarujących trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów jest w Rumunii i na Tajwanie (62%), w Peru (56%), Japonii (55%), Australii (49%), na Kostaryce i w Polsce (48%). Najłatwiej jest znaleźć pracowników w Irlandii (5%), Hiszpanii (8%), Wielkiej Brytanii (11%), Chinach (15%) i Czechach (17%).

20 1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 2. Menedżerowie projektów 3. Przedstawiciele handlowi 4. Inżynierowie 5. Kierowcy 6. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji 8. Kucharze/ szefowie kuchni 9. Pracownicy produkcji 10. Pracownicy działu Obsługi Klienta i Wsparcia Klienta

21 1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 2. Przedstawiciele handlowi 3. Technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu) 4. Inżynierowie 5. Kierowcy 6. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla 7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 8. Pracownicy księgowości i finansów 9. Pracownicy ds. IT 10. Mechanicy

22 1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 2. Przedstawiciele handlowi 3. Technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu) 4. Inżynierowie 5. Członkowie zarządu/ kadra najwyższego szczebla 6. Pracownicy księgowości i finansów 7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 8. Pracownicy produkcji 9. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji 10. Kierowcy

23 Najważniejsze jest kształcenie w sobie prawdziwych, praktycznych umiejętności, które następnie będziemy w stanie wykorzystać w każdym środowisku. Do tych najważniejszych umiejętności należy zaliczyć: 1. Znajomość języków obcych – co najmniej jeden biegle (!). Nie wystarczy jedynie co nieco rozumieć – takich przeciętnych są dziesiątki tysięcy. Znając biegle przynajmniej jeden język obcy zwielokrotniamy szanse na rynku pracy i stajemy się lepsi niż każdy inny absolwent bez tej umiejętności.

24 2. Umiejętność wykorzystania komputera w codziennej pracy – w dzisiejszych czasach jest to absolutnie nieodzowna umiejętność. Mając do dyspozycji podstawowe aplikacje biurowe i dostęp do Internetu powinniśmy umieć na zadany temat w ciągu kilku godzin przygotować obszerny raport, zrobić potrzebne wyliczenia, skonstruować wymagane tabele i efektownie przeprowadzić prezentację przed zarządem firmy. Wszystko w atrakcyjnej kolorystycznie i przestrzennie formie przy użyciu dostępnych technik multimedialnych.

25 3. Umiejętności interpersonalne – tych umiejętności należy się uczyć i doskonalić je wciąż na nowo. Oprócz wiedzy specjalistycznej i technicznej bardzo ważna jest umiejętność odpowiedniego sprzedania siebie. To co wiemy i umiemy musimy umieć przekazać innym w atrakcyjny i przejrzysty sposób. Łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność słuchania sprawią, że nasi współpracownicy będą Nas szanować, a umiejętność pracy w grupie pozwolą Nam uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

26


Pobierz ppt "Obecny świat to świat komercyjny (handlowy) Niemal wszystko co istnieje na świecie można kupić. W życiu każdego człowieka liczy się pieniądz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google