Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny Paweł Nowak Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzki Urząd.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny Paweł Nowak Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzki Urząd."— Zapis prezentacji:

1 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny Paweł Nowak Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie

2 AGENDA: 1.Rynek pracy w liczbach. 2.Potencjał edukacyjny. 3.Oczekiwania rodziców i młodzieży. 4.Co na to odbiorca procesu kształcenia? 5.Zawód, profesja, specjalność czy miejsce pracy …

3 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Rynek pracy w liczbach

4 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Źródło: Aktywność ekonomiczna ludności w województwie zachodniopomorskim w II kwartale 2013 r., GUS, Szczecin 2013 r.

5 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Potencjał edukacyjny

6 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Uczniowie klas pierwszych w ponadgimnazjalnych (dla młodzieży i dla dorosłych) szkołach ogólnokształcących i zawodowych w Polsce Źródło: Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2011/2012, GUS, Warszawa 2012 r., s.70.

7 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Edukacja w roku szkolnym 2011/2012 w woj. zachodniopomorskim Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Rocznika Statystycznego Województwa Zachodniopomorskiego 2012.

8 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Oczekiwania rodziców i młodzieży

9 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Oczekiwania edukacyjne rodziców wobec dzieci wg miejsca zamieszkania w Polsce Źródło: Wybory ścieżki kształcenia a sytuacja polaków, GUS, Warszawa 2013 r., s.28.

10 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Szkoła pierwszego wyboru wśród uczni szkół ponadgimnacjalnych w woj. zachodniopomorskim w podziale na płeć Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie badania Plany i preferencje zawodowe uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w woj. Zachodniopomorskim, 2011 r. (n – 1683, BD – 288)

11 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Jaki jest skutek naszych oczekiwań? Jaki zawód zamierzasz wykonywać w przyszłości? Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie badania Plany i preferencje zawodowe uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w woj. Zachodniopomorskim, 2011 r. (n – 1233, BD – 0).

12 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Odbiorcy procesu kształcenia

13 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie NIEDOBÓR TALENTÓW 2013 Trudności w obsadzeniu stanowisk z powodu niedoboru talentów w Polsce Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z badania Niedobór talentów 2013, http://www.manpowergroup.pl/repository/Raporty/Niedobor/PL/2013_Niedobor_talentow_Raport_ManpowerGroup.pdfhttp://www.manpowergroup.pl/repository/Raporty/Niedobor/PL/2013_Niedobor_talentow_Raport_ManpowerGroup.pdf, dostęp 22.07.2013 r.

14 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów w Polsce w 2013 r. 1.Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 6. Członkowie zarządu/kadra najwyższego szczebla 2. Inżynierowie7. Szefowie kuchni/kucharze 3. Technicy8. Pracownicy działów IT 4. Przedstawiciele handlowi 9. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 5. Kierowcy10. Projektanci Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z badania Niedobór talentów 2013, http://www.manpowergroup.pl/repository/Raporty/Niedobor/PL/2013_Niedobor_talentow_Raport_ManpowerGroup.pdfhttp://www.manpowergroup.pl/repository/Raporty/Niedobor/PL/2013_Niedobor_talentow_Raport_ManpowerGroup.pdf, dostęp 22.07.2013 r.

15 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Zawód, profesja, specjalność czy miejsce pracy a może …

16 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Wykształcenie kandydatów do pracy preferowane przez pracodawców w woj. zachodniopomorskim Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie danych z badania Oczekiwania pracodawców a pracownicy jutra, http://bkl.parp.gov.pl/system/files/Downloads/20121128143313/RAPORT4_1_.pdf?1354122895http://bkl.parp.gov.pl/system/files/Downloads/20121128143313/RAPORT4_1_.pdf?1354122895, dostęp: 22.07.2013 r.

17 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Poziom umiejętności, jaki wymagany jest w stosunku do pracownika w zawodzie kluczowym w woj. zachodniopomorskim Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie badania Sytuacja i oczekiwania pracodawców w powiatach województwa zachodniopomorskiego. Przewidywanie oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji, Szczecin 2011, (N=1380).

18 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów w Polsce w 2013 r. wykwalifikowani pracownicy fizyczni inżynierowie technicy przedstawiciele handlowi kierowcy członkowie zarządu/kadra najwyższego szczebla szefowie kuchni/kucharze pracownicy działów IT niewykwalifikowani pracownicy fizyczni projektanci 10 kluczowych zawodów w firmach w woj. zachodniopomorskim w 2011 r. sprzedawcy sklepowi (ekspedienci) kucharze kierowcy samochodów osobowych i dostawczych mechanicy pojazdów samochodowych kelnerzy magazynierzy i pokrewni pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe i pokrewne księgowi piekarze, cukiernicy i pokrewni stolarze meblowi i pokrewni Zawody o największym wskaźniku nadwyżki w WZP w 2012 r. ekonomista krawiec technik budownictwa szwaczka technik ekonomista elektromechanik pojazdów samochodowych kucharz małej gastronomii murarz technik żywienia i gospodarstwa domowego technik elektryk

19 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Wymagania stawiane przez pracodawców odnośnie zawodu KUCHARZ Nazwa zawodu Cechy psychofizyczneUmiejętności/wiadomościWykształcenieDoświadczenie KUCHARZ sprawność fizycznapodstawy organizacji pracy min. zasadnicze zawodowe min. roczne zdolność współpracy w zespole podstawy psychologii pracy komunikatywnośćpraca w zespole pracowniczym kultura osobistatechniki komunikowania się odpowiedzialnośćtechniki i technologie informacyjne samokontrolajęzyk obcy - fachowa terminologia dokładnośćzasady ergonomii znajomość przepisów BHP podstawowe zagadnienia z zakresu humanizacji pracy zasady sporządzania i przechowywania dokumentacji warsztatowej Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z badania Sytuacja i oczekiwania pracodawców w powiatach woj. zachodniopomorskiego. Przewidywanie oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji, Szczecin 2011.

20 Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Wojewódzki Urząd Pracy ul. A. Mickiewicza 41 70-383 Szczecin Dziękuję! Zapraszam do zadawania pytań


Pobierz ppt "Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny Paweł Nowak Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzki Urząd."

Podobne prezentacje


Reklamy Google