Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny"— Zapis prezentacji:

1 Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny
Paweł Nowak Zachodniopomorskie Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie

2 AGENDA: Rynek pracy w liczbach. Potencjał edukacyjny.
Oczekiwania rodziców i młodzieży. Co na to odbiorca procesu kształcenia? Zawód, profesja, specjalność czy miejsce pracy … Postaram się przybliżyć działalność obserwatoriów.

3 Rynek pracy w liczbach

4 Źródło: Aktywność ekonomiczna ludności w województwie zachodniopomorskim w II kwartale 2013 r., GUS, Szczecin 2013 r.

5 Potencjał edukacyjny

6 Uczniowie klas pierwszych w ponadgimnazjalnych (dla młodzieży i dla dorosłych) szkołach ogólnokształcących i zawodowych w Polsce Źródło: Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2011/2012, GUS, Warszawa 2012 r., s.70.

7 Edukacja w roku szkolnym 2011/2012 w woj. zachodniopomorskim
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Rocznika Statystycznego Województwa Zachodniopomorskiego 2012.

8 Oczekiwania rodziców i młodzieży

9 Oczekiwania edukacyjne rodziców wobec dzieci wg miejsca zamieszkania w Polsce
Źródło: Wybory ścieżki kształcenia a sytuacja polaków, GUS, Warszawa 2013 r., s.28.

10 Szkoła pierwszego wyboru wśród uczni szkół ponadgimnacjalnych w woj
Szkoła pierwszego wyboru wśród uczni szkół ponadgimnacjalnych w woj. zachodniopomorskim w podziale na płeć Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie badania „Plany i preferencje zawodowe uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w woj. Zachodniopomorskim, 2011 r. (n – 1683, BD – 288)

11 Jaki jest skutek naszych oczekiwań?
Jaki zawód zamierzasz wykonywać w przyszłości? Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie badania „Plany i preferencje zawodowe uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w woj. Zachodniopomorskim, 2011 r. (n – 1233, BD – 0).

12 Odbiorcy procesu kształcenia

13 Trudności w obsadzeniu stanowisk z powodu niedoboru talentów w Polsce
NIEDOBÓR TALENTÓW 2013 Trudności w obsadzeniu stanowisk z powodu niedoboru talentów w Polsce Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z badania Niedobór talentów 2013, dostęp r.

14 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów w Polsce w 2013 r.
Wykwalifikowani pracownicy fizyczni 6. Członkowie zarządu/kadra najwyższego szczebla 2. Inżynierowie 7. Szefowie kuchni/kucharze 3. Technicy 8. Pracownicy działów IT 4. Przedstawiciele handlowi 9. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni 5. Kierowcy 10. Projektanci Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z badania Niedobór talentów 2013, dostęp r.

15 Zawód, profesja, specjalność czy miejsce pracy a może …

16 Wykształcenie kandydatów do pracy preferowane przez pracodawców w woj
Wykształcenie kandydatów do pracy preferowane przez pracodawców w woj. zachodniopomorskim Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie danych z badania Oczekiwania pracodawców a pracownicy jutra, dostęp: r.

17 Poziom umiejętności, jaki wymagany jest w stosunku do pracownika w zawodzie kluczowym w woj. zachodniopomorskim Źródło: WUP w Szczecinie, opracowanie własne na podstawie badania Sytuacja i oczekiwania pracodawców w powiatach województwa zachodniopomorskiego. Przewidywanie oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji, Szczecin 2011, (N=1380).

18 wykwalifikowani pracownicy fizyczni inżynierowie technicy
10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów w Polsce w 2013 r. wykwalifikowani pracownicy fizyczni inżynierowie technicy przedstawiciele handlowi kierowcy członkowie zarządu/kadra najwyższego szczebla szefowie kuchni/kucharze pracownicy działów IT niewykwalifikowani pracownicy fizyczni projektanci 10 kluczowych zawodów w firmach w woj. zachodniopomorskim w 2011 r. sprzedawcy sklepowi (ekspedienci) kucharze kierowcy samochodów osobowych i dostawczych mechanicy pojazdów samochodowych kelnerzy magazynierzy i pokrewni pomoce i sprzątaczki biurowe, hotelowe i pokrewne księgowi piekarze, cukiernicy i pokrewni stolarze meblowi i pokrewni Zawody o największym wskaźniku nadwyżki w WZP w 2012 r. ekonomista krawiec technik budownictwa szwaczka technik ekonomista elektromechanik pojazdów samochodowych kucharz małej gastronomii murarz technik żywienia i gospodarstwa domowego technik elektryk

19 Wymagania stawiane przez pracodawców odnośnie zawodu KUCHARZ
Nazwa zawodu Cechy psychofizyczne Umiejętności/wiadomości Wykształcenie Doświadczenie KUCHARZ sprawność fizyczna podstawy organizacji pracy min. zasadnicze zawodowe min. roczne zdolność współpracy w zespole podstawy psychologii pracy komunikatywność praca w zespole pracowniczym kultura osobista techniki komunikowania się odpowiedzialność techniki i technologie informacyjne samokontrola język obcy - fachowa terminologia dokładność zasady ergonomii znajomość przepisów BHP podstawowe zagadnienia z zakresu humanizacji pracy zasady sporządzania i przechowywania dokumentacji warsztatowej Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z badania Sytuacja i oczekiwania pracodawców w powiatach woj. zachodniopomorskiego. Przewidywanie oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji, Szczecin 2011.

20 Wojewódzki Urząd Pracy ul. A. Mickiewicza 41 70-383 Szczecin
Dziękuję! Zapraszam do zadawania pytań Wojewódzki Urząd Pracy ul. A. Mickiewicza Szczecin


Pobierz ppt "Rynek pracy globalny vs. regionalny / lokalny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google