Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Krakowa – ciekawostki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Krakowa – ciekawostki"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Krakowa – ciekawostki
Przemysław Wewiór kl. II a

2 Sukiennice Pierwowzorem dzisiejszych Sukiennic były drewniane kramy sukienne otoczone dookoła budami, jatkami i straganami. W XIX w. na szczytach ryzalitów od strony wschodniej umieszczono maszkarony przedstawiające karykatury ówczesnych prezydentów Krakowa. Wizerunek Sukiennic w czasie okupacji niemieckiej został umieszczony na banknotach o nominale 50 złotych emitowanych przez Bank Emisyjny w Polsce.

3 Ratusz Ratusz jest jedną z najstarszych w Polsce siedzib władz miejskich w średniowieczu i czasach nowożytnych. Nad głównym wejściem wisiały trzy kamienne tarcze z herbami Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Krakowa. Wsparty na dwunastu konsolach wschodni balkon zawalił się w 1702 roku, przygniatając szwedzkich żołnierzy. Po II wojnie światowej, w 1946 zburzono neogotycki odwach utożsamiany z wrogim panowaniem austriackim oraz niemieckim.

4 Muzeum Czartoryskich Muzeum jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce, otwarte w 1878. Najcenniejszym dziełem jest Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.

5 Kościół Dominikanów 12 kwietnia 1855 roku część sklepienia i murów runęła, uszkadzając sąsiedni dom. W celu zapewnienia odpowiedniej kontroli powołano specjalny komitet konserwatorski. W kościele, obok ołtarza głównego, pochowany jest książę Leszek Czarny, zmarły w roku W 1668 umieszczono w Kaplicy Różańcowej obraz Matki Boskiej Różańcowej, który według tradycji miał należeć do św. Stanisława Kostki. W Kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego odprawiane są msze w rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską.

6 Kościół św. Piotra i Pawła
Jest to prawdopodobnie największy pod względem pojemności zabytkowy kościół w Krakowie. Kościół jest pierwszą budowlą architektury barokowej w Krakowie. W 1638 roku przy kościele Jezuici założyli kapelę - największą w ówczesnej Polsce. Śpiewało w niej od 80 do 100 osób

7 Kościół św. Andrzeja Według Długosza broniła się tutaj ludność miejscowości Okół przed Mongołami w Kościół kilkakrotnie padał ofiarą pożarów, nie spowodowało to jednak poważniejszych zmian w wyglądzie zewnętrznym. Świątynia ma charakter obronny.

8 Wieliczka Początki eksploatacji sięgają epoki środkowego neolitu (3 tys. przed Chrystusem). Kopalnia soli Wieliczka w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden siedmiu cudów Polski. Unikalny mikroklimat sprzyja prowadzonym na głębokości 135 metrów turnusom rehabilitacyjnym dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

9 Wawel Wzgórze mogło pierwotnie nazywać się wądół, wąwał, wąwel. Pierwszym królem, którego pochowano w wawelskiej katedrze był Władysław Łokietek. Pierwszym w pełni renesansowym dziełem na ziemiach polskich jest nagrobek króla Jana Olbrachta. Wizerunek wzgórza wawelskiego w czasie okupacji niemieckiej został umieszczony na banknotach o nominale 20 złotych emitowanych przez Bank Emisyjny w Polsce.


Pobierz ppt "Zabytki Krakowa – ciekawostki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google