Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Most Wita Stwosza Most św. Jana (tzw. Most Wita Stwosza) Rzadko spotykany w Europie zabytkowy most, określany przez niektórych miniaturą słynnego mostu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Most Wita Stwosza Most św. Jana (tzw. Most Wita Stwosza) Rzadko spotykany w Europie zabytkowy most, określany przez niektórych miniaturą słynnego mostu."— Zapis prezentacji:

1 Most Wita Stwosza Most św. Jana (tzw. Most Wita Stwosza) Rzadko spotykany w Europie zabytkowy most, określany przez niektórych miniaturą słynnego mostu Karola w Pradze.

2 Początek budowy jest datowany różnie - rok 1281 umieszczony pod figurą Chrystusa na krzyżu nie zgadza się z podawaną przez kronikarza Georga Promnitza datą Budowę mostu w pierwotnej formie ukończono prawdopodobnie w roku znajdujące się na moście posągi pochodzą już z okresu późniejszego (XVI - XVIII wiek).

3 Most jest budowlą z kamienia, częściowo ciosanego - wspiera się na trzech filarach i posiada cztery przęsła, z których dwa skrajne są węższe i ostrołukowe. Filary mostu są silnie osadzone, zakończone poniżej parapetu mostu półośmiobocznymi nakrywami. Filar środkowy od zachodu zbudowany jest odmiennie - powyżej cokołu znajduje się pomost umieszczony na sześciu żebrach. Pomost ten był przeznaczony pod kapliczkę mostową, której budowa ostatecznie nie doszła do skutku.

4 Na obu końcach mostu stały dawniej bramy mostowe - Dolna i Górna, wielokrotnie modernizowane. Rozebrano je ostatecznie w drugiej połowie XIX wieku.

5 Most zdobi sześć posągów fundowanych przez mieszkańców miasta w wiekach XVI - XVIII. Po wschodniej stronie znajdują się: posąg św. Franciszka Ksawerego (patrona miasta) ufundowany w roku 1714, figura Chrystusa na krzyżu pochodząca z 1734 roku oraz rzeżba przedstawiająca Trójcę Świętą i Ukoronowanie NP Marii ufundowana w 1714 roku. Po zachdniej stronie mostu znajdują się: figura św. Wacława, posąg Matki Boskiej Bolesnej z ciałem Chrystusa z roku 1655 oraz posąg św. Jana Nepomucena zbudowany około 1700 roku (według innych źródeł w 1706 roku).

6 Bartłomiej Malinowski
Maciej Ciechanowicz i Bartłomiej Malinowski


Pobierz ppt "Most Wita Stwosza Most św. Jana (tzw. Most Wita Stwosza) Rzadko spotykany w Europie zabytkowy most, określany przez niektórych miniaturą słynnego mostu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google