Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AROMATY WIEDZY - KRAKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AROMATY WIEDZY - KRAKÓW"— Zapis prezentacji:

1 AROMATY WIEDZY - KRAKÓW
6 stycznia 2011r.

2 Dnia 6 stycznia 2011 roku uczniowie Naszego gimnazjum udali się do Krakowa na wykład z cyklu Aromaty Wiedzy. Wyjątkowo w tym miesiącu odwiedziliśmy Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki na placu Jana Matejki 13, gdzie wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat tejże Akademii.

3 PLAN NASZEJ WYCIECZKI Wawel.
Krypta zmarłego Lecha Kaczyńskiego i jego żony. Krypta Józefa Piłsudskiego. Podziwianie zewnętrznej strony Zamku Królewskiego. Zatrzymanie się przed kościołem św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja Podziwianie barbakanu. Wykład w ASP. Powrót do domu.

4 WAWEL

5 KRYPTA PREZYDENTA, LECHA KACZYŃSKIEGO
I JEGO ŻONY - MARII

6 KRYPTY – POCHÓWEK DLA ZASŁUŻONYCH
W przedsionku krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w sarkofagu po lewej stronie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010r.

7 KRYPTA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

8 KRYPTA PIŁSUDSKIEGO – DLA WIELU BARDZO WAŻNA
W romańskiej wieży spoczywa marszałek Józef Piłsudski, przeniesiony tutaj z krypty św. Leonarda gdzie pierwotnie był pochowany. Marszałkowi zgodnie z jego wolą towarzyszy gliniana urna z ziemią z grobu matki Marii z Bilewiczów Piłsudskiej pochowanej podobnie jak serce marszałka na wileńskiej Rossie.

9 ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

10 To my – Smakosze Wiedzy

11 ZAMEK KRÓLEWSKI – INFORMACJE DLA SMAKOSZY WIEDZY
Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Odbudowywano go w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz.

12 Udajemy się w stronę kościoła św. Piotra i Pawła…
W drodze na Aromaty …

13 KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA

14 KOŚCIÓŁ DARZY MIŁOŚCIĄ
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – kościół rzymskokatolicki położony przy ulicy Grodzkiej 54 w Krakowie. Znajduje się we wschodniej części placu św. Marii Magdaleny, w pobliżu kościoła św. Andrzeja. Jest to prawdopodobnie największy pod względem pojemności kościół zabytkowy w Krakowie. To pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie.

15 KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA

16 KOŚCIÓŁ ROMAŃSKI – POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
Kościół świętego Andrzeja – zabytkowy, w stylu romańskim, kościół rzymskokatolicki na krakowskim Starym Mieście, przy ulicy Grodzkiej 54. Ma on charakter obronny. Jest dwuwieżową bazyliką typu saskiego.

17 BARBAKAN

18 KAMIEŃ - SERCE PRAWDY Barbakan - najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich w Krakowie. Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.

19 CZAS NA PRZERWĘ …

20 Odpoczywając, popijając gorącą czekoladę i uśmiechając się radośnie …

21 ASP – NIESAMOWITE MIEJSCE DLA ARTYSTOW KOCHAJĄCYCH PIĘKNO SZTUKI

22 Spotkanie poprowadził rektor ASP –
Pan Adam Wsiołkowski. Na samym początku oprowadził nas po akademii i pokazał wystawę rzeźb oraz dzieł malarskich, które stały się ekspozycją oglądaną przez każdego odwiedzającego uczelnię. Na korytarzu podziwialiśmy figury kobiet i mężczyzn, które zainspirowały nas swoim wyglądem i pochodzeniem. Następnie wysłuchaliśmy wykładu. Rektor opowiadał o dziejach akademii oraz pojęciach sztuki. Słuchaliśmy jak zaczarowani tej pięknej kompozycji słów, która niesamowicie ułożyła się w barwną historię.

23 Kolejnym etapem zapoznawania nas z obliczem sztuki było obejrzenie krótkich filmów na temat wydziałów Akademii. Następnie pan Adam Wsiołkowski pokazał ekranizację własnej wystawy dotyczącej jego psa. Nie brakowało śmiechów na sali, ale również łez wzruszenia, które były bardzo naturalne. Po wykładzie profesor zachęcał nas do dalszego obcowania ze sztuką.

24 „Zaczarowany świat Akademii Sztuk Pięknych”

25 PODZIWIANIE SZTUK MALARSKICH ORAZ RZEŹB W AKADEMII

26 ESPOZYCJA ASP

27

28 W SALI …

29 PANI KATARZYNA LNIANY ORAZ PAN ADAM WSIOŁKOWSKI …
W CZASIE WYKŁADU …

30 Bardzo dziękujemy organizatorom wycieczki i naszym opiekunom, dzięki którym po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałym przedsięwzięciu. Nie możemy doczekać się kolejnego miesiąca, w którym również poznamy dalsze zakamarki wiedzy i przeniesiemy się w zupełnie inny świat.

31 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! Katarzyna Kapała klasa 2C


Pobierz ppt "AROMATY WIEDZY - KRAKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google