Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców). Leży nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest największym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców). Leży nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest największym."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców). Leży nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest największym ośrodkiem przemysłowym i centrum kulturalnym kraju. Rozkwit przemysłu miasto przeżywało w latach 50. XX w. W mieście znajduje się 7 szkół wyższych, z których najważniejszą jest założony w 1957 Uniwersytet Tirański. Głównym zabytkiem miasta jest meczet Etehem Bey z XVIII wieku. Znajdują się tu także Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu. 17 km na północny zachód położony jest port lotniczy Rinas im. Matki Teresy.

4

5

6

7

8 Park miejski

9 Park i rzeka Lana

10 Rzeka Lana

11

12

13 Meczet Ethem Beja jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1789 roku z inicjatywy Mollego Beja. Został ukończony w 1823 roku przez Hadżi Ethema Beja. Był jedynym czynnym meczetem w kraju w czasach Envera Hodży, ale nie dla Albańczyków. Mogli do niego wchodzić tylko obcokraj owcy. Jego wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie.

14 Meczet Ethem Beja - interior

15 Minbar, mimbar - ustawiona na prawo od mihrabu. Nisza wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Meczet Ethem Beja – interior Minbar (kazalnica) i mihrab (nisza)

16 Meczet Ethem Beja - interior

17 Dzwonnica i meczet Ethem-Beja

18 DZWONNICA DZWONNICA

19

20 Główny plac miasta Tirany, plac Skenderbeu

21 plac Skenderbeu

22 Pomnik Skanderbega, właśc. Gjergj Kastrioti Skënderbeu

23 Imperium osmańskie próbowało zmusić lokalnych albańskich władców do płacenia trybutu. By zapewnić ich wierność, zmuszało ich do oddania swoich synów jako zakładników. Tak też stało się z synami Gjona Kastrioty. W 1423 r. Gjergj Kastriota, wraz ze swoimi trzema braćmi, wstąpił do szkoły wojskowej, po czym brał udział w wielu bitwach po stronie imperium otomańskiego. Za swoje militarne sukcesy otrzymał tytuł Iskander Bey Arnauti, (alb.: Skënderbeu). Po turecku ten tytuł oznaczał: Bej Aleksander, porównując mistrzostwo wojenne Kastrioty do Aleksandra Wielkiego. Skanderbeg wkrótce zmienił stronę, po której walczył, i powrócił do ojczyzny, gdzie bronił Albanii przed najazdami Turków aż do swojej śmierc i. Skanderbeg, właśc. Gjergj Kastrioti Skënderbeu (ur. 1405 w Kruji, zm. 1468w Lezhy) albański przywódca, powstaniec i bohater narodowy.

24

25 Muzeum Narodowe w centrum Tirany

26 Opera

27 Enver Hoxha, Centrum Kultury

28 Pałac Prezydencki

29 Parlament

30

31 Kościół św.Pawła

32 Uniwersytet

33 Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy

34 Pomnik Matka Albania

35 Historia Za datę założenia Tirany uważa się rok 1614. Wtedy to Sulejman Pasza Bargjini postawił szereg budowli użyteczności publicznej. W XVII wieku miasto stało się ośrodkiem handlowym, ale tak naprawdę nigdy nie zyskało większego znaczenia gospodarczego. Tirana stała się stolicą Albanii 8 lutego 1920 roku na mocy decyzji rządu tymczasowego, ustanowionego na kongresie w Lushnjë. Miasto liczyło wtedy 17 000 mieszkańców. Od tego momentu rozpoczął się jego rozwój. 30 marca 1939 roku Tirana została, tak jak i reszta kraju, zajęta przez Włochy. 17 listopada 1944 po zaciekłej walce między wspieranymi przez komunistów mieszkańcami miasta a siłami nazistowskimi miasto zostało wyzwolone. Wkrótce potem w mieście powstał komunistyczny rząd, na którego czele stanął Enver Hodża. W 1957 roku w mieście założono pierwszy w Albanii uniwersytet, Uniwersytet Tirański. Na przełomie lat 80. i 90. przez miasto przetoczyła się fala gwałtownych demonstracji, które ostatecznie doprowadziły do załamania się komunistycznego reżimu w 1991 roku.

36

37 SONI MALAJ- DJEMT ME NGACMOJNE www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców). Leży nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest największym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google