Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lubelszczyzna i jej przyszłość.. Region Lubelszczyzny Lubelszczyzna położona jest w północno-wschodniej Małopolsce, głównie w środkowym i częściowo dolnym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lubelszczyzna i jej przyszłość.. Region Lubelszczyzny Lubelszczyzna położona jest w północno-wschodniej Małopolsce, głównie w środkowym i częściowo dolnym."— Zapis prezentacji:

1 Lubelszczyzna i jej przyszłość.

2 Region Lubelszczyzny Lubelszczyzna położona jest w północno-wschodniej Małopolsce, głównie w środkowym i częściowo dolnym dorzeczu rzeki Wieprz. Region od północy zamknięty jest rzekami Wieprz i Tyśmienica, zaś na południu sięga po dolny San.

3 Piękno Wyżyny Lubelskiej

4 Stolica Województwa - Lublin Lublin to największe miasto w Polsce na wschód od Wisły, położone na niezwykle malowniczym terenie północnego skraju Wyżyny Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą, na wysokościach 163-238 m n.p.m. Lublin leży na środkowym wschodzie Polski, a dolina Bystrzycy dzieli miasto na dwie odmienne krajobrazowo części.

5 Zamość – Ośrodek kultury regionu Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym Polski J. Kondrackiego, Zamość leży w obniżeniu Padołu Zamojskiego, w mezoregionie stanowiącym południowy fragment Wyżyny Lubelskiej (makroregion). Na północ i południe od miasta znajdują się tereny o nieco większej wysokości – Działy Grabowieckie i Roztocze.

6 Lublin Europejską Stolicą Kultury 2016 Lublin jest miastem kandydującym do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Tytuł zostanie przyznany w roku 2011 przez 13-osobowy panel ekspertów wskazanych przez instytucje europejskie i polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dwu etapowej procedurze.

7 Lubelskie Lotnisko W połowie 2009 roku został ogłoszony przetarg na budowę lotniska w Świdniku. Obecnie trwa wykonywanie projektu lotniska. Planowany port lotniczy będzie pośrednim bądź celowym miejscem ruchu samolotów. Ponadto, jeżeli zajdzie taka potrzeba, istnieć będzie możliwość dokonywania załadunku i rozładunku przewożonych towarów, załogi lub pasażerów.

8 Nowe Technologie

9 Wydziały z kierunkami informatycznymi na wyższych uczelniach Politechnika Lubelska: Wydział Elektrotechniki i Informatyki Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II: Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji: Wydziału Transportu i Informatyki, Wydział Ekonomii

10 Telekomunikacja i technika Lublin ma swój duży udział w telekomunikacji. To w Lublinie przez pracowników naukowych UMCS pod koniec lat 70. XX wieku został zaprojektowany i stworzony pierwszy w Polsce kabel światłowodowy. Jedynym instytutem naukowym jest tu Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej: Zakład Technologii Światłowodów [. Producentem sprzętu telekomunikacyjnego jest TP S.A. Ośrodek Techniki Optotelekomunikacyjnej. Jest tu w dziedzinie techniki Instytut Zastosowań Techniki Sp. z o.o.

11 Lubelski Park Naukowo- Technologiczny Centrum naukowo- badawcze, będące miejscem spotkań dla instytucji naukowych z przedsiębiorstwami. W Projekt ten włączyły się wszystkie lubelskie uczelnie wyższe, samorząd miasta i województwa. Celem są wspólne inwestycje w innowacyjne technologie. Budowa ruszyła w 2003 r. Obecnie do użytku oddany został jeden budynek. Zakończenie budowy planuje się na 2012 r.

12 Działania UE Lubelszczyzna ma już gotową listę strategicznych inwestycji, które nie będą musiały ubiegać się o unijne pieniądze w konkursach. To m. in. rozbudowa lotniska w Świdniku, dokończenie Teatru w Budowie czy budowa stadionu miejskiego w Lublinie.


Pobierz ppt "Lubelszczyzna i jej przyszłość.. Region Lubelszczyzny Lubelszczyzna położona jest w północno-wschodniej Małopolsce, głównie w środkowym i częściowo dolnym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google