Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Monika Cierpikowska. To, że odwiedzamy groby naszych najbliższych jest oczywiste i normalne. Nie zdajemy sobie sprawy, że może być tam pochowana wielka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Monika Cierpikowska. To, że odwiedzamy groby naszych najbliższych jest oczywiste i normalne. Nie zdajemy sobie sprawy, że może być tam pochowana wielka."— Zapis prezentacji:

1 Monika Cierpikowska

2 To, że odwiedzamy groby naszych najbliższych jest oczywiste i normalne. Nie zdajemy sobie sprawy, że może być tam pochowana wielka osobowość. W naszej historii mamy wiele takich postaci, to o nich pisze i mówi cały świat! Są to osoby walczące o ojczyznę, pisarze, malarze, artyści, lekarze… Uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili takie miejsce – CMENTARZ WOJSKOWY NA POWĄZKACH. Został założony w 1912, służył do grzebania zmarłych żołnierzy carskiego garnizonu wojskowego. W 1921 cmentarz uzyskał rangę Cmentarza Wojskowego. Spoczęli w nim uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, następnie żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. oraz powstańcy warszawscy. Powązki Wojskowe mają charakter przede wszystkim miejsca pamięci, odwiedziliśmy je po to, aby przypomnieć sobie historię najnowszą, odwiedzić groby polityków, sportowców, pisarzy czy dziennikarzy.

3 Lokalizacja: Warszawa, ul. Powązkowska Data powstania: 1912 r. Obszar: 24 ha

4

5

6

7

8 Kwatera oddziału Armii Krajowej "Żywiciel

9

10

11

12

13 Ściana z nazwiskami Poległych w powstaniu żołnierzy.

14

15 Groby harcerzy z batalionu Zośka"

16 Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego.

17 Kwatera harcerzy z batalionu Parasol

18

19 Polski działacz komunistyczny, agent NKWD, przewodniczący Krajowej Rady Narodowej od 1944, pierwszy przywódca Polski Ludowej, prezydent RP od 1947, Przewodniczący KC PZPR od 1948, premier PRL od 1952, poseł na Sejm PRL I kadencji. Bolesław Bierut, 3 lipca 1949

20 Polska lekkoatletka, uprawiająca rzut młotem, mistrzyni olimpijska.

21 Dziennikarz telewizyjny, reporter i korespondent wojenny. Prof. Zbigniew Religa był senatorem III i V kadencji. W latach 2005-2007 był ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 do 2009 był posłem VI kadencji. Był też członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Kawalerem i członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

22


Pobierz ppt "Monika Cierpikowska. To, że odwiedzamy groby naszych najbliższych jest oczywiste i normalne. Nie zdajemy sobie sprawy, że może być tam pochowana wielka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google