Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Teatr mój widz ę ogromny Stanisław Wyspiański, mimo iż nie był zawodowo związany z teatrem, był artystą teatru. Sam projektował dekoracje, rekwizyty i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Teatr mój widz ę ogromny Stanisław Wyspiański, mimo iż nie był zawodowo związany z teatrem, był artystą teatru. Sam projektował dekoracje, rekwizyty i."— Zapis prezentacji:

1

2 Teatr mój widz ę ogromny Stanisław Wyspiański, mimo iż nie był zawodowo związany z teatrem, był artystą teatru. Sam projektował dekoracje, rekwizyty i kostiumy do swoich sztuk, dbał o zestrojenie tych elementów z oświetleniem i muzyką. Niektóre detale scenografii malował lub rzeźbił własnoręcznie, inne były wykonywane w teatrze według jego szczegółowych szkiców i makiet.

3 Projekt dekoracji do spektaklu Legenda

4 Takie podejście do kwestii oprawy plastycznej przedstawienia było bardzo nowatorskie-teatr krakowski nie miał początkowo nawet własnej malarni, dekoracje kupowano hurtem, do wielokrotnego użytku. Rzadko sprawiano osobne dekoracje wyłącznie dla jednej sztuki.

5 Stanisław Wyspiański ani razu samodzielnie nie reżyserował wystawień swoich utworów, ale miał wpływ na kształt przedstawień. Według jego pomysłów opracowywano ruch sceniczny, gesty aktorów, wskazywał kierunki interpretacji tekstów. Dzięki temu na wszystkich środkach wyrazu odciskało się piętno jego osobowości.

6 Projekt dekoracji do spektaklu Protesilas i Laodamia

7 30 października 1901 roku w Krakowie po raz pierwszy na ziemiach polskich wystawiono wszystkie części Dziadów w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego. W entuzjastycznych wypowiedziach po premierze zaczęło pojawiać się na określenie Wyspiańskiego nowe słowo-,,inscenizator. Oznaczało artystę, który odpowiada za całość przedstawienia, spaja wszystkie środki wyrazu w jednolitą całość, sprawiając, że przedstawienie staje się odrębnym dziełem sztuki.


Pobierz ppt "Teatr mój widz ę ogromny Stanisław Wyspiański, mimo iż nie był zawodowo związany z teatrem, był artystą teatru. Sam projektował dekoracje, rekwizyty i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google