Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMBOLICZNY INTERAKCJONIZM GEORGE HERBERT MEAD. ZAŁOŻENIA: Badanie procesu języka, mowy (jego powstania i rozwoju) – nie z punktu widzenia wewnętrznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMBOLICZNY INTERAKCJONIZM GEORGE HERBERT MEAD. ZAŁOŻENIA: Badanie procesu języka, mowy (jego powstania i rozwoju) – nie z punktu widzenia wewnętrznych."— Zapis prezentacji:

1 SYMBOLICZNY INTERAKCJONIZM GEORGE HERBERT MEAD

2 ZAŁOŻENIA: Badanie procesu języka, mowy (jego powstania i rozwoju) – nie z punktu widzenia wewnętrznych znaczeń, które mają być wyrażone, ale w szerszym kontekście współdziałania powstającego za pomocą znaków i gestów. Obiekt społeczny odpowiada wszystkim częściom złożonego działania, chociaż te części odnajduje się w postępowaniu różnych jednostek. Pojęciu przypisujemy cechy. Myślenie o każdej z nich wiąże się z odmiennymi procesami realizacji czynności i występuje gotowość do działania związanego z tym pojęciem. Język organizuje zawartość doświadczeń jednostek.

3 SYMBOLIZACJA DOŚWIADCZENIA GESTY GESTY WOKALNE GESTY ZNACZĄCE

4 GESTY - ruchy organizmu działające jako specyficzny bodziec wywołujący właściwe reakcje drugiego organizmu i ulegające zmianie w odpowiedzi na te reakcje.

5 GESTY WOKALNE - bodziec społeczny, który wywiera na formę wykonującą je taki sam wpływ, jaki wywierają na tę formę, gdy są wykonywane przez kogoś innego (imitacja).

6 GESTY ZNACZĄCE - znaczenie gestu jednego organizmu znajduje się w reakcji innego organizmu na to, czym byłoby ukończone działanie pierwszego organizmu zapoczątkowane i wskazane przez ten gest.

7 ROZUM Proces mowy wprowadza całe działanie społeczne do doświadczenia jednostki biorącej udział w tym działaniu i w ten sposób sprawia, że staje się możliwe istnienie rozumu.

8 ZNACZENIE Przystosowawcza reakcja jednego organizmu na gest innego organizmu stanowi interpretację tego gestu przez tenże organizm i to jest właśnie znaczenie tego gestu.

9 UMYSŁ Związek organizmu i sytuacji, zapośredniczony przez zbiory symboli.

10 ORGANIZACJA OSOBOWOŚCI... organizowanie przez indywidualny organizm zbioru postaw, które może on przyjąć w stosunku do środowiska społecznego i w stosunku do siebie samego z punktu widzenia tego środowiska, w którego tworzeniu uczestniczy w trakcie swego doświadczenia i zachowania społecznego.

11 GENEZA OSOBOWOŚCI zabawa –... dziecko używa swoich własnych reakcji na te bodźce, których użytkuje dla skonstruowania osobowości. Reakcja, którą jest skłonne wykonać w odpowiedzi na te bodźce, organizuje je. gra –... postawy innych, które przyjmuje grający, organizują się w całość, która reguluje jego reakcję.

12 UOGÓLNIONY INNY zorganizowana wspólnota lub grupa społeczna, która daje jednostce jedność osobowości. przejęcie postaw innych ludzi dotyczących różnych faz lub aspektów wspólnego działania społecznego lub zbioru społecznych przedsięwzięć, w które są one zaangażowane jako członkowie zorganizowanego społeczeństwa lub grupy społecznej.

13 JA PODMIOTOWE JA PRZEDMIOTOWE Być samoświadomym – to przede wszystkim stać się dla siebie obiektem w wyniku swych stosunków społecznych z innymi jednostkami. zorganizowane zbiory postaw tworzą ja przedmiotowe, na które jednostka reaguje jako ja podmiotowe. reakcja na sytuację występującą w natychmiastowym doświadczeniu tworzy ja podmiotowe.


Pobierz ppt "SYMBOLICZNY INTERAKCJONIZM GEORGE HERBERT MEAD. ZAŁOŻENIA: Badanie procesu języka, mowy (jego powstania i rozwoju) – nie z punktu widzenia wewnętrznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google