Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy do teatru.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy do teatru."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy do teatru

2 Jestem kulturalnym widzem
Mam odświętny strój. Przychodzę odpowiednio wcześnie. Nakrycie wierzchnie zostawiam w szatni. W trakcie spektaklu nie rozmawiam. Jem tylko w czasie przerwy. Gdy przechodzę na swoje miejsce, zwracam się przodem do siedzących.

3 Gdzie będziemy siedzieć?
na parterze na balkonie w loży

4 Jakie informacje zawiera afisz teatralny?
część informacyjna: tytuł, autor, reżyser, miejsce wystawienia sztuki część ilustracyjna

5 Wyrazy, które mają podobne znaczenie
spektakl przedstawienie widowisko premiera prapremiera sztuka teatralna

6 Warto kupić program przedstawienia

7 Co będzie grane w teatrze? Kiedy ? Nie zapomnij o repertuarze!
repertuar – ogół utworów granych w teatrze w określonym czasie; wykaz tych utworów żelazny repertuar – utwory dramatyczne, muzyczne itp. często wznawiane, wykonywane, cieszące się powodzeniem u publiczności

8 Teatry w naszym regionie
Teatr Muzyczny w Gliwicach Teatr Rozrywki w Chorzowie Teatr Nowy w Zabrzu

9 Teatry w naszym regionie
Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego W Katowicach Opera Śląska w Bytomiu Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” W Katowicach

10 Co kto robi w teatrze? Aktor kreuje postać, nadaje jej cechy charakteru, usposobienia. Reżyser to osoba przygotowująca według własnych pomysłów sztukę w teatrze. Choreograf to specjalista w dziedzinie choreografii; reżyser układów widowisk scenicznych, zwłaszcza baletowych. Scenograf –artysta plastyk opracowujący scenografię do sztuki, na którą składa się oświetlenie, dekoracje, kostiumy i rekwizyty. Technik - pracownik teatru czuwający nad techniczną stroną przedstawienia. Kompozytor przygotowuje oprawę muzyczną spektaklu.

11 Teatr żywy „prawdziwy”
Budynek z salą teatralną , publiczność w odświętnym stroju Żywi aktorzy , bezpośredni kontakt aktorów z publicznością , Obserwujemy gesty aktorów, grę za pomocą ciała

12 Dekoracja To, co znajduje się na scenie podczas przedstawienia
Dekoracja do spektaklu „W 80 dni dookoła świata po stu latach” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

13 Oświetlenie Dziś w tworzeniu atmosfery pomagają aktorowi snopy światła. Różne efekty uzyskuje się nakładając na reflektory filtry barwne lub specjalną emulsję. Oświetlenie w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

14 Rekwizyty Przedmioty używane na scenie podczas przedstawienia.
Rekwizyty użyte w przedstawieniu „Stuku Puku, wszystko jest muzyką” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

15 Co to jest kukiełka? Kukiełka umieszczona na kiju poruszana jest przez aktora. Środek kukiełki jest pusty, a jej oczy i usta mogą się poruszać. Z kijem lub patykiem bambusowym połączona jest szyja kukiełki.

16 Co to jest pacynka? Pacynka to lalka nakładana bezpośrednio na dłoń aktora-animatora, zwana inaczej lalką rękawiczkową. Znana od XVIII wieku.

17 Co to jest marionetka? To lalka poruszana za pomocą nitek, drutów przez animatorów, stojących na pomoście, poza sceną. „Historia Calineczki”. Teatr Lalek w Olsztynie

18 Co to jest jawajka? To rodzaj lalki teatralnej z głową osadzoną na kiju, animowanej nad parawanem. Pochodzi z azjatyckiego teatru lalkowego. „Bajka o rybaku i złotej rybce”. Podgórski Teatr Lalki i Aktora „Parawan” w Krakowie

19 Różne rodzaje teatru pantomima teatr muzyczny teatr dramatyczny
teatr lalek

20 Teatr klasyczny W starożytnej Grecji wystawiano sztuki 2500 lat temu.
Tysiące ludzi oglądało dramaty w otwartych teatrach.

21 Melpomena – muza teatru
Muza pierwotnie opiekująca się tragedią, choć pierwotnie w udziale przypadał jej śpiew i muzyka. Ponieważ szybko została włączona do orszaku Dionizosa, umieszczono pod jej patronatem tragedię, wywodzącą się z kultu dionizyjskiego. W prawej dłoni trzyma maczugę Herkulesa, którego czyny z upodobaniem przedstawiano w teatrze, w lewej zaś maskę tragiczną. Jej spojrzenie jest zarazem natchnione, zamyślone i pogodne.

22 Kompozycja tragedii antycznej
Od autora wymagano przestrzegania zasady trzech jedności: czasu, miejsca, akcji. Jedność miejsca polegała na tym, że wszystkie zdarzenia rozgrywały się w jednym, ograniczonym miejscu (w komnacie, na placu przed pałacem). To, co działo się poza ta przestrzenią, było relacjonowane, na przykład przez posłańca. Jedność czasu – wszystko musiało odbyć się w jak najkrótszym czasie, w ciągu najwyżej dwóch dni. Dążono do tego, aby czas akcji pokrywał się z czasem spektaklu. Jedność akcji – prezentowano jeden wątek, bez rozwijania epizodów czy wątków pobocznych.

23 Czasy Szekspira

24 Teatry w średniowieczu
Budynki pierwszych nowożytnych teatrów pojawiły się w latach siedemdziesiątych XVI w. W Anglii były one drewniane, jak Globe Theatre w Londynie. Była to okrągła scena z miejscem po boku dla publiczności, a wszystko znajdowało się pod gołym niebem.

25 William Szekspir 1564 -1616 Dramaty:
„Romeo i Julia”, „Makbet”, „Hamlet”, „Król Lear” Komedie: „Sen nocy letniej”, „Poskromienie złośnicy”, „Burza”

26 Kompozycja tragedii szekspirowskiej
Antyk ustalił reguły tworzenia i wystawiania tragedii na ponad tysiąc lat. Do słynnej zasady trzech jedności: czasu, miejsca i akcji stosowali się wszyscy dramatopisarze. Wszyscy z wyjątkiem Williama Szekspira. W tragediach Szekspira akcja dzieje się w wielu odległych od siebie miejscach. Trwa przez wiele dni i rozwija się wielowątkowo. Można to zaobserwować na przykładzie „Hamleta”.

27 Żona Williama Szekspira


Pobierz ppt "Zapraszamy do teatru."

Podobne prezentacje


Reklamy Google