Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawozdanie z katastrofy trzęsienia ziemi w Chile

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawozdanie z katastrofy trzęsienia ziemi w Chile"— Zapis prezentacji:

1 Sprawozdanie z katastrofy trzęsienia ziemi w Chile

2 Wprowadzenie: Trzęsienie ziemi jest jednym z najbardziej niszczycielskich zjawisk naturalnych. Podczas trzęsienia ziemi w zależności od jego siły, podłoże może łagodnie falować lub gwałtownie unosić się w górę i w dół. Czasami zdarzają się poziome przesunięcia gruntu. Zjawisko to trwa zazwyczaj od kilku sekund do nawet kilku minut. Często głównemu wstrząsowi towarzyszą tzw. Wstrząsy wtórne, z których każdy jest słabszy od poprzedniego. Nie oznacza to jednak, że wstrząsy wtórne są mniej groźne. Potrafią one dokonać nawet większych zniszczeń niż główny wstrząs.

3 Trzęsienie ziemi to gwałtowne zaburzenie stanu równowagi w jej wnętrzu, które prowadzi do wyzwolenia energii w postaci ciepła, fal sejsmicznych, ruchu skał i ich trwałych deformacji. Przeważnie trzęsienia ziemi są związane z ruchami tektonicznymi, inne, na ogół słabsze, są wywołane przez wybuchy wulkanów, obrywy skalne lub zapadanie się jaskiń Najsilniejsze trzęsienie występują na styku płyt, które poruszają się wolno, a czasem ślizgają się wzdłuż siebie. Niekiedy płyty blokują się i przez pewien czas są unieruchomione. Narastają wówczas naprężenia, które ulegają nagłemu rozkładowi, kiedy płyty się przesuną powoduje to tworzenie się fal sprężystych zwanych sejsmicznymi. Fale sejsmiczne rozchodzą się z hipocentrum i docierają najpierw do obszaru położonego dokładnie nad hipocentrum to miejsce nazywamy epicentrum. Trzęsienie ziemi największe szkody wywołuje w epicentrum, ponieważ zgodnie z przebytą drogą fale tracą swoją prędkość, a co za tym idzie, im dalej od epicentrum tym mniejszy wstrząs czyli mniejsze zniszczenia.

4

5 Wstrząs, który dotknął centralną część Chile 27 lutego 2010, miał siłę 8,5-8,8 stopnia w skali Richtera. Ziemia zatrzęsła się na dziesiątkach tysięcy kilometrów kwadratowych - od Puerto Montt na południu po Santiago, Valparaiso i Vina del Mar na północy. Najbardziej zniszczone są miasta Concepción i Talca.

6

7 Do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 3. 34 czasu miejscowego (7
Do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 3.34 czasu miejscowego (7.34 czasu polskiego). i trwało od 10 do 30 sekund[5]. Po głównym wstrząsie nastąpiły wstrząsy wtórne o sile 6,2 stopni w skali Richtera Jego epicentrum znajdowało się na głębokości 55 km, 117 km na północny wschód od miasta Concepcion, drugiego co do wielkości miasta w Chile. W czasie trzęsienie płyta Nazca zanurzyła się pod płytę południowoamerykańską – skały przesunęły się względem siebie na odległość do 11 m. Ogromne masy skalne przesunęły się bliżej środka Ziemi, co skróciło dobę o 1,26 μs, i zmieniło środek ciężkości Ziemi, co przesunęło oś ziemską o 8 cm.

8

9

10 Akcja Ratownicza 26.02. 2010 stacje badawcze
zarejestrowały minimalny wzrost aktywności sejsmicznych. : Godz: 2:20 zostały zawiadomione służby ratownicze o możliwości wystąpienia wstrząsów, lecz zostały zignorowane gdyż Chile leży w terenie o podwyższonej aktywności sejsmicznej(ludzki błąd) Godz: 3:30 zarejestrowanie wzmożonej aktywności sejsmicznej Godz: 3:34 pierwsze wstrząsy(8,5-8,8 w skali Richtera, w polce wszystkie stacje sejsmologiczne zarejestrowały te wstrząsy 15 min po trzęsieniu)

11 Godz: 3:55 służby ratownicze zostały postawione w stan alarmowy
Godz: 3:55 wysłanie samolotów zwiadowczych aby poznać skale zniszczeń, oraz terenów które najbardziej ucierpiały. Godz: 4:00 przygotowanie specjalistycznego sprzętu oraz niezbędnych środków ratunkowych oraz przetransportowanie go na miejsce katastrofy Godz 4:10 wtórne wstrząsy (ok. 6,2 w skali Richtera) Godz: 4:40 rozpoczęcie akcji ratowniczej Godz: 6:00 Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła w środkowej części kraju "stan katastrofy". –zakończenie akcji ratowniczej

12 Wykaz Zniszczeń W kraju ucierpiało co najmniej 1,5 mln budynków, z czego pół miliona nie nadaje się do odbudowy. Zniszczone są liczne mosty, dziesiątki kilometrów dróg i autostrad, linie elektryczne, wodociągowe, sieć telekomunikacyjna, pałac prezydencki i międzynarodowe lotnisko w Santiago.

13

14

15 Chile na szczęście, ma wzorcowe normy budowlane co znacznie zmniejszyło zakres zniszczeń. Głównie zawalały się lub konstrukcja budynku została naruszona bloki mieszkalne, stare kamienice, domki, oraz niektóre budowle zabytkowe, które zostały wybudowane zanim wprowadzono surowe przepisy budowlane. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w Concepción - w blisko ćwierćmilionowym mieście nie było wody, prądu, nie działy telefony komórkowe. Uszkodzeniu uległy również kopalnie miedzi i rafinerie ropy naftowej

16

17 Problemy z którymi należy się uporać
-ratunek oraz transport ocalałych w bezpieczne miejsce - Zamieszanie i panika wśród ludności - Problemy z komunikacją naziemną i telefoniczną ( łączność ze sztabem zarządzania kryzysowego, zniszczone drogi, linie wysokiego napięcia, linie telefoniczne, uszkodzone wodociągi itp. ) - zwiększony poziom przestępczości - zagrożenie epidemiologiczne spowodowane fatalnymi warunkami wodno-sanitarnymi w jakich przyszło żyć uratowanym z katastrofy( cholera, błonica, odra -zorganizowanie miejsc noclegowych dla ocalałych oraz dla tych którzy potrzebują pomocy medycznej( szkoły, więzienia, hale)

18 -zorganizowanie leków i podstawowych środków do życia(woda pitna, żywność, środki samitarne)
- zorganizowanie punktów łączności, -zorganizowanie środków ochrony cieplnej( koce, odzież) -pomoc psychologiczna -ugaszenie pożarów -ochrona mienia osobistego oraz kluczowych budynków urzędowych( banki, posterunki policji, itp.)

19 Wykaz służb zaangażowanych w akcje:
wojsko

20 Policja

21 Straż pożarna

22 Pogotowie

23 ochotnicy i organizacje międzynarodowe

24 Organizacje wspomagawcze:
- UNICEF rozpoczął działania natychmiast po trzęsieniu ziemi. Mimo skrajnie trudnych warunków pracy zmobilizował zespół profesjonalistów, którzy pracując 24 godziny na dobę nieśli pomoc poszkodowanym. Na apel o pomoc zareagowały też oddziały UNICEF na całym świecie, organizując zbiórki pieniędzy, mobilizując partnerów korporacyjnych i darczyńców indywidualnych - Międzynarodowy czerwony krzyż i czerwonego półksiężyca - Międzynarodowe ekipy ratownicze -Firma CANON -ICRC międzynarodowy komitet czerwonego krzyża -ONZ -DOKTORS WITHOUT BORDERS -Organizacja narodów zjednoczonych

25 wykaz użytego sprzętu, środków:
- specjalistyczne środki i urządzenia do odnajdywania ludzi - kamery wziernikowe i termowizyjne - sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania - ciężki sprzęt do udrażniania dróg - helikoptery oraz samochody transportowo-dostawcze - łopaty, kilofy, taczki, nosze - sprzęt rolniczy -specjalnie wyszkolone psy

26

27

28 Podsumowanie Chile zaapelowało o pomoc międzynarodową w formie pomostów mechanicznych, szpitali polowych, telefonów satelitarnych, systemów uzdatniania wody, schronień i kuchni polowych. Dystrybucją pomocy zajmują się cztery agencje: Telecoms Without Borders, Panamerykańska Organizacja Zdrowia oraz hiszpańskie i niemieckie oddziały Czerwonego Krzyża. Niektóre kraje UE z własnej inicjatywy postanowiły dodatkowo wesprzeć Chile. W region dotknięty kataklizmem wysłano ekspertów z Hiszpanii, Niemiec i Francji. Ich działania koordynuje unijny ośrodek monitorowania i informacji w Brukseli, który pracuje przez całą dobę.

29 Prezydent zwrócił również uwagę na projekt utworzenia specjalnego funduszu w wysokości 8 miliardów chilijskich peso ( dolarów amerykańskich), dzięki czemu ponad 200 tysięcy rodzin otrzyma bony na zakup materiałów budowlanych.


Pobierz ppt "Sprawozdanie z katastrofy trzęsienia ziemi w Chile"

Podobne prezentacje


Reklamy Google