Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Comenius - EPEITE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Comenius - EPEITE"— Zapis prezentacji:

1 Projekt Comenius - EPEITE
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną Projekt Comenius - EPEITE Prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze pod opieką Roberta Zalewskiego – koordynatora projektu Jelenia Góra, 16 października 2012

2 Czwarta podróż wirtualna Portugalia Region Nord i miasto Porto

3 Portugalia to kraj położony na południu Europy, na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Od Północy i Wschodu kraj graniczy z Hiszpanią zaś od Zachodu i Południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego.

4 Portugalia Portugalia jest republiką o parlamentarno-prezydenckim systemie rządów. - Prezydentem obecnie jest: Aníbal Cavaco Silva - Język urzędowy: portugalski - waluta: euro - Hymn narodowy: A Portuguesa

5 Portugalia liczy nieco ponad 10 milionów mieszkańców. Najważniejsze miasta to: Lisbona; Porto; Veiro; Braga;

6 Region Norte Region Nord (Região Norte) jest położony na Północy kraju. W jego skład wchodzą: Dystrykty: Viana do Castelo, de Braga, Porto, Vila Real i Bragance, Oraz części dystryktów Aveiro, Viseu i Guarda. Głównymi miastami są:  Porto, Gaia i Braga.

7 Stolicą regionu jest Porto
Stolicą regionu jest Porto. Zespół miejski liczy około 1,8 milliona mieszkańców i jest drugim po Lizbonie największym miastem Portugalii.

8 Porto Porto słynie z wina o tej samej nazwie i mostów nad rzeką Douro.

9 Klimat Miasto ma klimat śródziemnomorski z wpływami klimatu oceanicznego charakteryzującym się łagodnymi i mokrymi zimami oraz ciepłymi i suchymi latami. Maksymalna odnotowana temperatura to +40 °C, zaś minimalna to -5 °C.

10 Starówka nazywana często Ribeira to tętniąca życiem przylegająca do rzeki dzielnica miasta. Rozciąga się od Cais da Ribeira aż do Torre dos Clérigos.

11 Zabytki Praça de Liberdade serce miasta z pomnikiem przedstawiającym Piotra IV Portugalskiego.

12 Górujący po zachodniej części placu Praça da Liberdade kościół i słynna wieża Igreja e Torre dos Clérigos są dziełem włoskiego architekta Nicolau Nasoni. Kościół był jednym z pierwszych barokowych kościołów wzniesionych w całej Portugalii.

13 Górująca na masywnym wzniesieniu XII wieczna granitowa Katedra Sé
Górująca na masywnym wzniesieniu XII wieczna granitowa Katedra Sé. Budowla jest bardzo surowa. Zwykło się o niej mówić, że jest to katedra – forteca.  

14 Palácio da Bolsa czyli giełda papierów wartościowych
Palácio da Bolsa czyli giełda papierów wartościowych.  Ten neoklasyczny gmach z końca XIX wieku zbudowany został w 1842 r. na miejscu spalonego dziesięć lat wcześniej klasztoru Franciszkanów. 

15 Ponte Maria Pia to powstały w 1877 r
Ponte Maria Pia to powstały w 1877 r. żelazny most kolejowy, dziś praktycznie nie używany zaprojektowany przez samego Gustave Eiffel.

16 Przepiękny, dwupoziomowy stalowy most Ponte Dom Luís I
Przepiękny, dwupoziomowy stalowy most Ponte Dom Luís I. Został on zaprojektowany w 1881 r. przez Teófilo Seyriga, z grupy architektów skupionych wokół Gustave'a Eiffela na cześć Ludwika I.

17 Komunikacja miejska Autobusy: w Porto istnieje bardzo dobrze rozwinięta siec komunikacyjna; autobusy docierąją niemal wszędzie Tramwaje: w centrum miasta jest tylko jedna linia tramwajowa numer 18. Metro: jest to sieć posiadająca obecnie 5 linii o łącznej długości 60 km z 70 przystankami.

18 Jak w każdym europejskim mieście w Porto można znaleźć wiele form zakwaterowania od najtańszego (hostele) do najdroższego (hotele). Hotele – cena za noc w pokoju jednoosobowym waha się od 45 do 60 euro. Hôtel de Bolsa, Residencial Pao de Açucar Hostele – ten rodzaj zakwaterowania powinien zainteresować głównie młodzież. Cena za miejsce w wieloosobowym pokoju wynosi około 9 euro. (City Hostel, Fado Hostel) Campingi – Porto posiada ich wiele - Camping Orbitur Rio Alto, cena ok. 20 euro za pobyt 4. osobowej rodziny. Zakwaterowanie

19 Kuchnia Mieszkańcy Północy od zawsze nazywani są tripeiros – „flakojadami”. Potrawę tę podaje się we wszystkich restauracjach. Tradycyjnie przygotowywana ona jest z flaków wołowych z dodatkiem kiełbasy, szynki, wieprzowej kiełbasy „chorizo” i fasoli…

20 Kuchnia Kuchnia regionu jest bogata i zróżnicowana. Składniki kuchni są mało przetwarzane a prawie wszystkie potrawy przygotowywane są na oliwie z oliwek. Wile potraw narodowych pochodzi właśnie z tego regionu.

21 Kuchnia Caldo verde („zielona zupa”) tradycyjna zupa wywodząca się z północy Portugalii, ale popularna w całym kraju. Nazwę zawdzięcza cienko pokrojonej kapuście włoskiej – głównemu jej składnikowi. Mieszkańcy regionu podają ją z plasterkami kiełbasy (chouriço) i chleba (broa). Zupa serwowana jest jako przystawka lub jako osobne danie, na przykład na kolację.

22 Kuchnia Feijoada to gulasz z czarnej fasoli oraz suszonego mięsa, wędzonych kiełbasek, ozorów, wieprzowych uszu i nóg, goździków, liści laurowych, pieprzu, czosnku i cebuli. Uboższa część społeczeństwa spożywa ją tylko z ryżem, mocno soloną i suszoną wołowiną. Zupa tradycyjne podawana jest w środy.

23 Kuchnia Francesinha (francuzeczka) to wywodząca się z Porto ciepła kanapka. Francesinha składa się z dwóch grzanek wypełnionych stekiem wieprzowym (lub wołowym), szynką konserwową różnego rodzaju kiełbasami i serem. Całość przykryta jest kilkoma plastrami sera z dodatkiem jajka sadzonego na szczycie i zapiekana.

24 Wino Vinho verde (dosłownie „zielone wino”) – to portugalskie wino produkowane w regionie Minho na północnym zachodzie kraju. Nazwa odnosi się do młodości i świeżości wina, a nie do koloru, bowiem w ramach tej apelacji produkuje się głównie wina czerwone, białe. Jest to wino młode – wprowadzane na rynek po 9. do 18. od wyprodukowania.

25 Wino Porto – wzmacniane wino portugalskie, wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro na północy kraju, w jej środkowym biegu. Produkuje się dwie odmiany wina – czerwoną lub białą. Porto nie zawsze jest winem słodkim. Białe wino jest różnicowane na wytrawne, półsłodkie i słodkie; przy winach czerwonych nie podaje się poziomu cukru.   Porto pije się zależnie od okazji: wytrawne i półsłodkie – jako schłodzony aperitif słodkie – jako deser w temperaturze naturalnej,

26 Zakupy W Porto znajduje się wiele sklepów zarówno w centrum miasta, jak i w dużych centrach handlowych takich jak: Dolce Vita Porto; Norte Shopping; Centrum Brasilia Główne ulice handlowe to: Rua de Santa Catarina, Avenida de Boavista

27 Dojazd samolotem – niestety żadna linia lotnicza nie lata bezpośrednio z Polski do Porto. Lufthansa i LOT proponują loty z Wrocławia z dwoma przesiadkami. Długość lotu : od 7 do 10 godzin. Informacja i rezerwacja :

28 Dojazd - pociąg najmniej praktyczny środek komunikacji.  czas : przynajmniej 40 godzin i liczne przesiadki.  Informacja i rezerwacja :

29 Porto – informacje praktyczne
policja / straż / pogotowie 112 (po portugalsku) 115 numer międzynarodowy Ambasada RP w Lizbonie Avenida des Descobertas Lisboa Tél.: (+351) Informacja turystyczna


Pobierz ppt "Projekt Comenius - EPEITE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google