Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TWORZENIE SZKÓŁ DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TWORZENIE SZKÓŁ DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU"— Zapis prezentacji:

1 TWORZENIE SZKÓŁ DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Konsumeryzm i redukowanie odpadów Październik Styczeń 2009

2 PIERWSZE SPOTKANIE 19-24.10.2008 Nasze pierwsze spotkanie
odbyło się w Colegio Infante Santo w Santarem (Portugalia) i C.P.Ntra.Sra. Del Socorro w Palomas (Hiszpania). Podczas tego spotkania nauczyciele ze szkół partnerskich poznali się oraz omówili szczegóły działań projektu na pierwszy semestr.

3 PIERWSZE SPOTKANIE Nauczyciele ze wszystkich krajów partnerskich mieli możliwość zapoznania się z portugalskim i hiszpańskim systemem edukacji oraz lepszego poznania kultury tych krajów.

4 KONKURS NA LOGO Przedmioty:
- godzina wychowawcza: 1x45min (wychowawca klasy) - przyroda: 1x45min (nauczyciel przyrody) - informatyka: 2x45min (nauczyciel informatyki) 1. Wychowawca klasy poinformował uczniów na godzinie dyspozycyjnej o udziale szkoły w projekcie Comenius „Tworzenie szkół dla zrównoważonego rozwoju” oraz o konkursie na logo naszego projektu. Wychowawca wyjaśnił także dzieciom co to jest logo. 2. Następnie na lekcji przyrody uczniowie dowiedzieli się co to znaczy zrównoważony rozwój. 3. Nauczyciel informatyki pokazał dzieciom programy, w których można zaprojektować logo (Paint, Corel, Adobe Photoshop). Następnie uczniowie tworzyli swoje projekty w wybranym programie. 4. Spośród wszystkich prac uczniów zostały wybrane dwa najlepsze loga projektu. Komisję stanowiła grupa trzech nauczycieli: koordynatora projektu, nauczyciela przyrody oraz informatyki. 5. Wybrane loga wzięły udział w konkursie na logo projektu na pierwszym spotkaniu projektu, które odbyło się w Portugalii i Hiszpanii w październiku 2008 roku.

5 Dwa projekty logo wybrane w Polsce.
KONKURS NA LOGO Dwa projekty logo wybrane w Polsce. Zwycięskim projektem zostało logo przygotowane przez dwie uczennice z Polski: Agnieszkę Głuszczyk i Dominikę Piechę.

6 DZIEŃ SEGREGACJI ODPADÓW
Przed wykonaniem sondażu dotyczącego odpadów uczniowie mieli zebrać odpady produkowane w ich domach w ciągu dwóch dni (oprócz odpadów organicznych). Sondaż dotyczący odpadów odbył się w naszej szkole w ciągu jednego dnia, który nazwaliśmy „Dniem Segregacji Odpadów”. Było to 21 listopada 2008 roku.

7 DZIEŃ SEGREGACJI ODPADÓW
Przedmioty: - zajęcia z wychowawcą klasy: 4x45min (wychowawca) - plastyka: 2x45min (wychowawca) - język polski: 1x45min (nauczyciel języka polskiego) Narzędzia: - odpady przyniesione przez uczniów (odpady plastikowe, metalowe drewniane, papierowe) - klej, drut, taśma klejąca 1. Zajęcia zostały poprzedzone przetłumaczeniem sondażu dotyczącego odpadów, który otrzymaliśmy od szkoły fińskiej. 2. Uczniowie zostali poinformowani o „Dniu Segregacji Odpadów” – o tym jak ten dzień będzie wyglądał oraz co mają przynieść na zajęcia w tym dniu.

8 DZIEŃ SEGREGACJI ODPADÓW
3. Każdy wychowawca przeprowadził z uczniami dyskusję dotyczącą odpadów: uczniowie podzielili przyniesione odpady ze względu na materiał, z jakiego są wykonane; wychowawca opowiedział dzieciom jak powstają przyniesione odpady oraz w jaki sposób można je powtórnie przetwarzać; uczniowie wypowiedzieli się w jaki sposób można ograniczyć ilość odpadów produkowanych w domu.

9 DZIEŃ SEGREGACJI ODPADÓW
4.Następnie dzieci wykonały różnego rodzaju prace plastyczne z przyniesionych odpadów (były to rożne zwierzęta, pojazdy kosmiczne, roboty, plakaty itp.). 5.Z wykonanych prac przygotowano wystawę, która została uwieczniona na zdjęciach.

10 DZIEŃ SEGREGACJI ODPADÓW
Zdjęcia ze szkolnej wystawy.

11 DZIEŃ SEGREGACJI ODPADÓW
6. Po zaznajomieniu się z pochodzeniem odpadów uczniowie przygotowali na zajęciach języka polskiego wywiady z wybranymi odpadami, które następnie umieszczono w gazetce szkolnej.

12 KARTKI I DEKORACJE ŚWIĄTECZNE
Przedmioty: plastyka: 2x45min (nauczyciel plastyki) Narzędzia: - kolorowe gazety - stare kartony - papier 1. Uczniowie pod nadzorem nauczyciela plastyki przygotowali kartki świąteczne dla szkół partnerskich z przyniesionych przez siebie odpadów. 2. Następnie wysłano przygotowane przez dzieci kartki do szkół w Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Finlandii, Francji, Włoch oraz na Cypr.

13 Bajka o Decybelu Przedmioty: - przyroda: 1x45min (nauczyciel przyrody)
- język polski: 2x45min (wychowawca, nauczyciel języka polskiego) - plastyka: 2x45min (nauczyciel plastyki) Narzędzia: - legendy polskie o potworach - papier do pisania i do rysowania - ołówki, kredki, mazaki 1. Omówiono z uczniami na lekcji przyrody problem hałasu: w jaki sposób powstaje, jakie niesie ze sobą zagrożenia, co zrobić aby zmniejszyć ilości produkowanego hałasu. 2. Omówiono z dziećmi na zajęciach z wychowawcą oraz nauczycielem języka polskiego legendy polskie, w których pojawiają się potwory (w jaki sposób skonstruowana jest taka bajka).

14 Bajka o Decybelu 3. Uczniowie głosowali na imię potwora zanieczyszczającego nasz kraj hałasem. 4. Następnie dzieci ułożyły plan bajki przy pomocy nauczyciela. 5. Na podstawie planu każdy uczeń napisał swoją wersję bajki o potworze wywołującym hałas. 6. Nauczyciele przeczytali wszystkie prace uczniów i ułożyli bajkę zawierającą elementy wielu prac uczniów. 7. Na zajęciach z plastyki dzieci ilustrowały bajkę o potworze. Z otrzymanych prac wybrano najlepsze, które trafiły do książeczki z bajkami.

15 DRUGIE SPOTKANIE Nasze drugie spotkanie odbyło się w Vasiliki Primary School w Trikali (Grecja). W spotkaniu tym uczestniczyli nauczyciele ze szkół partnerskich oraz uczniowie z Polski, Cypru, Hiszpanii i Rumunii. Podczas tego spotkania nauczyciele podsumowali działania projektu wykonane w pierwszym semestrze oraz omówili szczegóły związane z tematyką przewidzianą na drugi semestr: restrukturyzacją otoczenia szkoły.

16 Nauczyciele ze szkół partnesrkich. Uczniowie ze szkół partnerskich.
DRUGIE SPOTKANIE Nauczyciele ze szkół partnesrkich. Uczniowie ze szkół partnerskich. Spotkanie z burmistrzem.

17 DRUGIE SPOTKANIE Nauczyciele i uczniowie zapoznali się z greckim systemem edukacji oraz grecką kulturą (szczególnie greckimi tańcami). Klasztor na Meteorach


Pobierz ppt "TWORZENIE SZKÓŁ DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google