Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podróże po wybranych krajach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podróże po wybranych krajach"— Zapis prezentacji:

1 Podróże po wybranych krajach
Unii Europejskiej Unia Europejska – gospodarczo- polityczny związek dwudziestu siedmiu (od 1 stycznia 2007 r.) demokratycznych krajów europejskich, będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej.

2 PAŃSTWA UNII EUROPEJSKIEJ
Założycielami Wspólnot Europejskich były: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg , Niemcy i Włochy . Następnie do Wspólnot przystępowały: Wielka Brytania, Irlandia i Dania w 1973 r., Grecja w 1981 r., Hiszpania i Portugalia w 1986 r., Austria, Finlandia i Szwecja w 1995 r., - Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry 1 maja 2004 r. - Bułgaria i Rumunia 1 stycznia 2007 r.

3 Belgia Królestwo Belgii rocznie decyduje się odwiedzić ok. 5 milionów turystów, a kilkakrotnie więcej odwiedza je przy okazji - przejeżdżając tranzytem. Największy procent turystów stanowią Holendrzy, Niemcy, Francuzi i Anglicy. Najliczniejsze tłumy skupiają się na zwiedzaniu wspaniałych, zabytkowych miast kraju - powodzeniem cieszą się więc Bruksela, Antwerpia, Gandawia, Bruggia, Liége, Leuven, Tournai, czy Tongeren. Turyści chętnie zaglądają też do popularnych nadmorskich uzdrowisk - Spa i Ostenda, czy znanych miejsc kultu religijnego - Benneux, Saint-Hubert i Beauraing. Atrakcyjnym walorem turystycznym Belgów są mocno kultywowane przez nich tradycje ludowe, takie jak tkactwo czy konkurencyjne dla wyrobów z naszego ojczystego Koniakowa - koronkarstwo.

4 Francja Francja jest najczęściej odwiedzanym przez turystów zagranicznych państwem europejskim. Corocznie przybywa tam około milionów turystów, najwięcej z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. Kraj ten oferuje bardzo różnorodne formy spędzania czasu. Wielu turystów odwiedza historyczne centra francuskie, przede wszystkim Paryż, Lyon, Strasburg, Niceę, Cannes, Bordeaux, Awinion, Nimes, Carcassonne, Rouen, Reims itd. Latem miliony przyjezdnych odpoczywają na wybrzeżach francuskich - zwłaszcza na Wybrzeżu Lazurowym (Côte D'Azur) nad Morzem Śródziemnym i Liguryjskim (w Nicei, Cannes, St Tropez, Antibes), na południowo-zachodnim wybrzeżu nad Zatoką Biskajską (głównym kurortem jest tam Biarritz) oraz na północno-zachodnich wybrzeżach nieodległej od Paryża Normandii i odmiennej kulturowo celtyckiej Bretanii. Wzrasta zainteresowanie wypoczynkiem na wybrzeżach Korsyki. Amatorzy sportów zimowych mają możliwość wypoczywać w doskonale przygotowanych ośrodkach alpejskich (przede wszystkim olimpijskie Chamonix i Albertville) oraz w Pirenejach. Wielką popularnością zwiedzających cieszą się renesansowe zamki w Dolinie Loary (Pays de la Loire).

5 Niemcy Jeśli mówimy Niemcy to od razu mamy na myśli Berlin - prawdziwe serce Niemiec. Znajdziemy tam wspaniałe muzea, teatry i eleganckie restauracje . Poza tym warto zobaczyć Monachium, zwłaszcza Deutsches Museum, największa na świecie ekspozycja nauki i techniki, Englischer Garten to z kolei jeden z największych miejskich parków w Europie.

6 Włochy Włochy to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie. Znajdują się tu takie słynne miejscowości jak: Rzym, Wenecja, Florencja, Rimini, Siena, Piza, Mediolan, Neapol, Sorrento czy Portofino, bogate w zabytki sięgające od czasów Imperium Rzymskiego, poprzez średniowiecze i renesans (którego Włochy były kolebką), po okres baroku. Światową sławą cieszą się tak ruiny w Pompejach, Koloseum w Rzymie oraz Krzywa wieża w Pizie, jak i bazylika Asyżu, czy klasztor na Monte Cassino. Szacuje się, że we Włoszech jest tyle zabytków klasy "0" co w pozostałej części Europy. Włochy to także nieprzebrane dzieła sztuki, zgromadzone w licznych galeriach, pałacach i kościołach, z pierwszą w dziejach galerią Uffizi na czele.

7 Wielka Brytania Anglia jest krajem nie tylko z atrakcyjnymi turystycznie terenami, zapierającymi dech w piersiach widokami, ale także krajem, który posiada ogromną ilość historycznych budowli, które obowiązkowo trzeba zobaczyć na własne oczy. Należą do nich na pewno Parlament i Big Ben, który ma prawie 100 metrów wysokości, Buckingham Palace, czyli londyńską rezydencję królowej (niedostępna dla zwiedzających do 1993 roku), Katedra Westminsterska, która powstała w 1894 roku, Twierdza Tower, która jest słynnym więzieniem a równocześnie ogromnym pałacem, który zbudował jeszcze w XI wieku Wilhelm Zdobywca, Leeds Castle, którego uważa się za najpiękniejszy w całym kraju (otoczony jest jeziorem)…

8 Grecja Grecja należy do najchętniej odwiedzanych państw w Europie. Rocznie przybywa tam ponad 10 milionów turystów, najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, USA, Szwecji i Holandii. Turyści poszukują w Grecji pamiątek jej antycznej przeszłości (liczne ruiny świątyń, amfiteatrów) i bizantyjskiej obecności (np. wiszące klasztory w Meteorze) oraz spokoju i słońca na ciepłych wybrzeżach kraju. Grecja posiada dobrze rozwiniętą, a przy tym stosunkowo tanią bazę turystyczno-wypoczynkową. Najczęściej odwiedzane rejony kraju to: Ateny, Saloniki z pobliskim półwyspem Halkidiki, Peloponez (Sparta, Olimp, Sparta, Nafplion) oraz wyspy, szczególnie Korfu i Kefalinia (na Morzu Jońskim), Cyklady (Mykonos, Paros, Delos, Santorini), Sporady (Skiatos, Skopelos, Skiros) oraz Kreta, Rodos i Karpatos na Morzu Śródziemnym.

9 Austria Austria należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Europy. Przybywa tu rocznie około 20 milionów turystów, dla których Austria jest krajem docelowym. Najwięcej turystów przyjeżdża z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Polski, Szwajcarii, USA, Węgier. Główne turystyczne walory kraju to: stolica kraju - Wiedeń z jego bezcennymi zabytkami i zbiorami muzealnymi, atmosferą cesarskiej metropolii oraz sławą europejskiej stolicy muzyki, a także Alpy z doskonale rozwiniętą infrastrukturą (najwięcej zwolenników sportów zimowych odpoczywa w Tyrolu, Karyntii, Vorarlbergu i Salzburgu). Wielu turystów odwiedza także inne historyczne miasta austriackie: Salzburg, Innsbruck, Graz, Linz, Klagenfurt, uzdrowisko Bad Ischl, a także słynne obiekty historyczne, np. opactwo w Melku czy sanktuaria maryjne w Mariazell i Maria Saal.

10 Polska Obecnie Polska należy do najczęściej odwiedzanych przez cudzoziemców krajów świata. Liczba przyjazdów ustaliła się pod koniec lat 90-tych na poziomie milionów osób, z których 20-25% deklaruje turystyczny cel przyjazdu. Dało to Polsce 8 miejsce w rankingu największych światowych potęg turystycznych (22 miejsce w 1987 r.). Wśród przyjezdnych dominują (ponad 50%) obywatele Niemiec, następnie Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy, Austrii, Holandii, Francji, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Włoch. Większość przyjazdów to krótkie (także jednodniowe) wypady do miejscowości przygranicznych po tańsze niż we własnym kraju produkty. Turyści przyjeżdżający do Polski odwiedzają głównie historyczne ośrodki miejskie: Warszawę, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Częstochowę. Na wybrzeże, Pomorze i Mazury przyjeżdża wielu turystów niemieckich i skandynawskich, w polskich górach wypoczywają głównie Niemcy, Holendrzy, Brytyjczycy i Francuzi.

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Gabriel Korycki


Pobierz ppt "Podróże po wybranych krajach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google