Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmina Somonino położona jest w środkowej części województwo pomorskiego w powiecie kartuskim na pojezierzu kaszubskim, ma charakter głównie rolniczy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmina Somonino położona jest w środkowej części województwo pomorskiego w powiecie kartuskim na pojezierzu kaszubskim, ma charakter głównie rolniczy."— Zapis prezentacji:

1

2 Gmina Somonino położona jest w środkowej części województwo pomorskiego w powiecie kartuskim na pojezierzu kaszubskim, ma charakter głównie rolniczy. Gminę o powierzchni 112 km zamieszkuje 9248 mieszkańców. Głównym sektor gospodarczy gminy Handlowo – usługowy. Bardzo mocno rozwinęła się tutaj turystyka. Nad wszystkim czuwa wójt gminy Mieczysław Flisikowski. W skład gminy wchodzą takie miejscowości jak: Borcz, Egiertowo, Goręczyno, Hopowo, Kamela, Kaplica, Ostrzyce, Piotrowo, Połęczyno, Ramleje, Rąty, Rybaki, Sławki, Somonino, Starkowa Huta, Wyczechowo.

3

4 Do budowy pierwszej oczyszczalni ścieków przystąpiono w 1993r. Prace trwały 1 rok. Wybudowano mechaniczno – biologiczno – chemiczna oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnia składa się z trzech obiektów: 1.Budynek główny, do którego następuje zrzut ścieków wyposażony w halę krat, halę dmuchaw, hale pomp, zbiornik osadu oraz automatyczną sterownie z programem komputerowym. 2.Zbiornik obróbki biologicznej wyposażony w system napowietrzania,,mieszania, pompy oraz pomost ze zgarniaczem tłuszczów. 3.Kontenerowe urządzenie do odwadniania osadu. Równocześnie z budowa oczyszczalni przystąpiono do wykonawstwa kolektorów kanalizacji sanitarnej we wsi Somonino. W 1994r. Wykonano również kolektor ciśnieniowy do wsi Goręczyno następnie do innych wiosek gminy.

5 Wielkim przełomem było skanalizowanie wszystkich wiosek gminy. Na początku ludność odprowadzała ścieki do szamb następnie zostawały one wywożone. Dzięki staraniom wójta i zarządu gminy ludność mogła normalnie funkcjonować. Jednym z czynników, które zapoczątkowały te prace były demonstracje uczniów szkół aby nie wylewano ścieków do rzeki Raduni, ponieważ rzeka ta jest źródłem wody pitnej dla gdańska.

6 Wysypisko wybudowane zostało we wsi Kaplica jego powierzchnia wynosi 8.063 m2 użytkowa zaś 7,568 m2. Podłoże jak i boki wysypisko zostały wylane cemento gruntem. Wybudowano specjalna studzienkę do ścieków z wysypiska. W celu uszczelnienia wysypiska, jako powłokę hydrolizacyjną zastosowano geomembranę z polietylenu o podwyższonej wytrzymałości. Zastosowanie geomembrany daje gwarancje szczelności, a tym samym pełne zabezpieczenie przed negatywnymi oddziaływaniami na środowisko gruntowo – wodne.

7 1990 roku niedługo po wyborach samorządowych, zrodził się pomysł przeprowadzenia powszechnej telefonizacji w gminie. 3 czerwca 1992r. Rozpoczęto prace ziemne przy budowie telefonicznej sieci rozdzielczej w Somoninie. Główne prace przeprowadzał Gminny Zakład Remontowo – Usługowy. Centrale telefoniczne zostały zamontowane w Somoninie, Goręczynie oraz w Egiertowie. Ilość zgłoszeń na telefony zadziwiła wszystkich z tego powodu konieczny był zakup nowych centrali. Wszelkie prace związane z telekomunikacją gminy zakończone zostały w lipcu 1995r. Od tej chwili praktycznie w każdym domu był telefon podłączony to sieci krajowej. Dzięki tej rewolucji nasza gmina wyróżniła się z pośród innych gmin.

8 23 sierpnia 1991r. Na spotkaniu nauczycieli Sp Goręczyno z mieszkańcami wsi zawiązał się Społeczny komitet Budowy Sali Gimnastycznej w Goręczynie. Zgodnie z projektem została wykonana konstrukcja stalowa Sali. Do grudnia Zakład Usług Blacharskich MET - BUD z Kościerskiej Huty zakończył budowę całej Sali łącznie z zamontowaniem okien i drzwi. Do końca listopada na budowę Sali wydano 1 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy, Kuratorium Oświaty i wychowania w Gdańsku i innych sponsorów. Dużą pomoc w budowie Sali wnieśli również mieszkańcy Goręczyna i okolicznych wiosek.

9 8 maja w Ośrodku Zdrowia w Somoninie odbyło się uroczyste otwarcie odnowionych pomieszczeń po starej aptece oraz pokaz sprzętu zakupionego w ramach projektu na którego realizację ośrodek otrzymał wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Remont pomieszczeń został sfinansowany ze środków budżetu gminy, a na nowy sprzęt uzyskano 50% dofinansowania z Unii Europejskiej. Wielu pacjentów zarejestrowanych w SPZOZ cierpi na choroby układu krążenia i mięśnia serca. Do tej pory musieli oni dojeżdżać do Kartuz i Żukowa, gdyż tam znajdują się poradnie kardiologiczne. Z kolei, badania przy wykorzystaniu EKG wysiłkowego prowadzone są w Kartuzach i Kościerzynie, niestety okres oczekiwania na badanie dochodzi do 6 miesięcy. Teraz i ten problem został rozwiązany. Przedmiotem projektu był bowiem zakup 7 sztuk sprzętu medycznego, w tym 1 zestaw aparatury specjalistycznej - między innymi właśnie zestaw do prób wysiłkowych wraz z cykloergometrem i bieżnią, aparat do fizykoterapii i do krioterapii.

10 Nowo powstała oczyszczalnia ścieków została otwarta na początku bieżącego roku. Było to dosyć duże przedsięwzięcie. Inwestycja ta została współfinansowana ze środków Fundacji EKOFUNDUSZ Warszawa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz budżetu Gminy. Oczyszczalnie wybudowano obok starej mniejszej w miejscowości Sławki.

11 Budowa drogi gminnej Somonino - Wyczechowo o długości prawie 3,3 km jest inwestycją finansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu Gminy. Roboty zostały rozpoczęte na początku października 2009 r. Wykonawcą robót jest Firma SKANSKA S.A. Warszawa.

12 Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad pięć milionów sześćset tysięcy złotych. Gminie Somonino udało się już uzyskać na ten cel półtora miliona złotych wsparcia finansowego z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, który istnieje przy Ministerstwie Sportu i Turystyki. O kolejne środki na budowę hali gmina stara się z Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Województwa Pomorskiego. Zasadniczą część hali będzie stanowić hala widowiskowo- sportowa połączona z widownią na 170 miejsc, ale w budowanym obiekcie nie zabraknie również specjalnej sali gimnastycznej dla osób niepełnosprawnych. Hala zostanie połączona specjalnym łącznikiem z istniejącym Gimnazjum Publicznym w Somoninie, co ma ułatwić młodzieży bezpieczne z niej korzystanie.

13


Pobierz ppt "Gmina Somonino położona jest w środkowej części województwo pomorskiego w powiecie kartuskim na pojezierzu kaszubskim, ma charakter głównie rolniczy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google