Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Turcja Warto zobaczyć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Turcja Warto zobaczyć."— Zapis prezentacji:

1 Turcja Warto zobaczyć

2 TURCJA POWIERZCHNIA KRAJU LUDNOŚĆ
780 tys km2 (ponddwukrotnie większa od Polski) 3% kraju należy do Europy 97% kraju należy do Azji 80% Turcji leży na wysokości ponad 500 m npm LUDNOŚĆ tys

3 TURCJA Turcja – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarz.

4 TURCJA

5 TURCJA SĄSIEDZI TURCJI północny zachód – Grecja i Bułgaria
północny wschód – Gruzja i Armenia wschód – Iran południowy wschód – Syria i Iran

6 TURCJA Granica między kontynentami przebiega wzdłuż:
Cieśniny Bosfor Morza Marmara Cieśniny Dardanele 8 tys km linii brzegowej biegnie od Morza Czarnego poprzez Morze Marmara, Morze Egejskie po Morze Śródziemne

7 TURCJA Stolica Turcji: Największe miasto: ANKARA – 4,7 mln mieszkańców
STAMBUŁ (ISTANBUL)– ok 13,5 mln mieszkańców NOWY JORK WSCHODU EUROPEJSKO-AZJATYCKA SODOMA&GOMORA

8 TURCJA - STAMBUŁ Największa aglomeracja w Europie
Jedyne miasto na święcie, które leży na dwóch kontynentach Największy port morski w Turcji Znajduje się tu kolebka kościoła cesarstwa bizantyjskiego Haghia Sophia

9 TURCJA – Kanion Ulubey Ma 740m głębokości i powierzchnię 15,315m2
Nie ma żadnych barier ochronnych przed przepaścią

10 TURCJA - Pamukkale Wapienne osady, które tworzą zbocza gór, są wpisane do światowego dziedzictwa UNESCO Na zboczu góry, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie zaporami, po których płynie woda.

11 TURCJA Turystyka - Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki Turcji jest turystyka. W roku Turcja była szóstym najchętniej odwiedzanym państwem na świecie; kraj ten odwiedziło 35,698 mln turystów, uzyskując przy tym zyski na poziomie ponad 25,653 miliardów dolarów.

12 TURCJA Gospodarka - Turcja jest jedną z dwudziestu największych gospodarek świata, na co wpływ ma głównie wielkość tego kraju. PKB na głowę mieszkańca wynosi około 9 tys. dolarów. Znajduje się w fazie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego.

13 TURCJA Przemysł -Turcja posiada znaczne zasoby surowców mineralnych, zwłaszcza rud metali.. Wydobycie rud żelaza , chromu, boksytów, rud miedzi, cynku i ołowiu. Z surowców energetycznych eksploatuje się węgiel brunatny, węgiel kamienny i ropę naftową w pobliżu granicy z Syrią. Do najstarszych i najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu przetwórczego należą: przemysł spożywczy (cukrowniczy, mleczarski, tytoniowy) oraz włókienniczy i odzieżowy, wykorzystujące surowce krajowe. Powszechnie rozwinięte rzemiosło: dywany, biżuteria, wyroby metalowe, ceramika, wyroby skórzane.

14 TURCJA Rolnictwo - Turcja jest jednym z 6 całkowicie samowystarczalnych pod względem żywnościowym krajów świata. Zatrudnienie w tym sektorze znajduje około 1/3 siły roboczej. Turcja jest jednym z pięciu największych producentów: bawełny, soczewicy, cebuli, buraków cukrowych, tytoniu, pomidorów, arbuzów, jabłek, winogron, orzeszków pistacjowych, orzechów włoskich, oliwek oraz owczego mleka. Jest zarazem największym na świecie wytwórcą orzechów laskowych, moreli i fig.

15 TURCJA Zwierzęta Zwierzęta hodowane na terenie Turcji to: bydło domowe, konie, kozy, osły i owce, jak również wielbłądy i bawoły. Na wolności żyją w Turcji jelenie, szakale, rysie, dziki, wilki oraz rzadko – lamparty i niedźwiedzie.

16 TURCJA Zwyczaje kulturowe
Turcy znani są z gościnności i życzliwego traktowania przedstawicieli innych kultur. Są tolerancyjni i chętni do pomocy nawet przypadkowo spotkanym osobom. Gość jest dla Turków osobą niezwykle ważną – zwłaszcza w rodzinach tradycyjnych.

17 TURCJA Tradycyjny dom turecki ma wyodrębnione pokoje prywatne oraz część dla gości. Przed wejściem do domu należy zdjąć buty. Turcy chodzą po mieszkaniu w obuwiu domowym bądź boso (podłogi są zwykle wyłożone dywanami). Turcy witają się całując w oba policzki (zarówno kobiety, jak i mężczyźni). Można zaobserwować również muzułmańską tradycję witania osób starszych przez pocałowanie w rękę i przyłożenie jej sobie do czoła – jest to oznaka szacunku.

18 TURCJA Szczególną porą jest obiad (w Turcji jadany wieczorem), zbierający przy stole rodzinę, a często również i gości. Po obiedzie Turcy mogą jeszcze długo siedzieć przy herbacie i rozmawiać. Turcy mają żywiołowy temperament: w samochodzie trąbią, na bazarze krzyczą, a stojąc w kolejce niecierpliwią się i denerwują. Są jednocześnie pracowici i rodzinni.

19 TURCJA religia: 99% Turków to muzułmanie sunnickiego wyznania
1% to wyznawcy prawosławia, katolicy, protestanci, żydzi


Pobierz ppt "Turcja Warto zobaczyć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google