Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZWECJA. Herby Sąsiedzi Szwecji: 1. Od zachodu z Norwegią. 2. Od wschodu z Finlandią. 3. Od południa z Danią. Królestwo Szwecji jest największym krajem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZWECJA. Herby Sąsiedzi Szwecji: 1. Od zachodu z Norwegią. 2. Od wschodu z Finlandią. 3. Od południa z Danią. Królestwo Szwecji jest największym krajem."— Zapis prezentacji:

1 SZWECJA

2 Herby

3

4 Sąsiedzi Szwecji: 1. Od zachodu z Norwegią. 2. Od wschodu z Finlandią. 3. Od południa z Danią. Królestwo Szwecji jest największym krajem skandynawskim, dwa razy większym niż Polska; jego powierzchnia wynosi 449 964 km 2, a liczba ludności 9 415, 265. Stolicą Szwecji jest Sztokholm- jej największe miasto, siedziba parlamentu, rządu oraz rodziny królewskiej. Państwo to ma dostęp do dwóch mórz: Bałtyckiego i Północnego, Gór Skandynawskich, które oddzielają Szwecję od Norwegii oraz dwóch cieśnin: Skagerrak i Kattegat. Największymi jeziorami są Jez. Wetter i Jez. Wener.

5 Kraj reniferów, łosi i lasów

6

7 KottbullarPyttipanna Surstromming

8 Szwedzi obchodzą tradycyjne święta chrześcijańskie: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki, Wniebowstąpienie. Świeckie dni świąteczne to 1 maja z tradycyjnymi pochodami ruchu robotniczego i 6 czerwca, od 2005 r. Święto Narodowe Szwecji. Szwedzi obchodzą też święta o tradycji pogańskiej: Wieczór Walpurgii 30 kwietnia i Noc Świętojańską. 13 grudnia tradycyjnie świętuje się przynoszącą światło Świętą Łucję.

9 Przez wiele lat w Szwecji istniały tylko szkoły państwowe. Na początku lat dziewięćdziesiątych prawicowy rząd, pozwolił na istnienie szkół prywatnych przy jednoczesnym finansowaniu tych szkół przez państwo. Szkół takich jest jednak niewiele i założenie ich wymaga spełnienia wielu kryteriów. Uniwersytety w Szwecji są wyłącznie państwowe i studia na nich są bezpłatne. Dodatkowo, wszyscy studenci niezależnie od dochodów rodziców od pierwszego roku dostają stypendium.

10 Istotną część gospodarki szwedzkiej stanowią bogactwa naturalne, m.in. wysokiej jakości rudy żelaza oraz duża, zwłaszcza w stosunku do zaludnienia, powierzchnia lasów. Inne główne gałęzie gospodarki to hutnictwo metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, metalowy, środków transportu (samochodowy, lotniczy), elektrotechniczny, drzewny i chemiczny.

11 Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną gazetę. Najważniejsze ogólnokrajowe gazety to Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Svenska Dagbladet i Sydsvenska Dagbladet. Dwa największe tabloidy to Aftonbladet i Expressen. Szwedzka gazeta Metro została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako gazeta o największym nakładzie na świecie, chociaż jest to gazeta bezpłatna, rozdawana na ulicy, wydawana w wielu językach. Szwedzki radiowóz – Volvo V70. Do 1991 roku publiczna telewizja (SVT1 i SVT2) miała monopol na nadawania naziemne. Toteż do lat osiemdziesiątych Szwedzi nie mogli oglądać żadnych innych kanałów, aż pojawiły się anteny satelitarne. W 1992 rozpoczął nadawanie pierwszy kanał komercyjny TV4, na co pozwolił prawicowy rząd. Nieco wcześniej nadawanie rozpoczęło TV3 przez satelitę. Obecnie jest już kilkanaście szwedzkich kanałów dostępnych przez satelitę. Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną gazetę. Najważniejsze ogólnokrajowe gazety to Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Svenska Dagbladet i Sydsvenska Dagbladet. Dwa największe tabloidy to Aftonbladet i Expressen. Szwedzka gazeta Metro została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako gazeta o największym nakładzie na świecie, chociaż jest to gazeta bezpłatna, rozdawana na ulicy, wydawana w wielu językach. Szwedzki radiowóz – Volvo V70. Do 1991 roku publiczna telewizja (SVT1 i SVT2) miała monopol na nadawania naziemne. Toteż do lat osiemdziesiątych Szwedzi nie mogli oglądać żadnych innych kanałów, aż pojawiły się anteny satelitarne. W 1992 rozpoczął nadawanie pierwszy kanał komercyjny TV4, na co pozwolił prawicowy rząd. Nieco wcześniej nadawanie rozpoczęło TV3 przez satelitę. Obecnie jest już kilkanaście szwedzkich kanałów dostępnych przez satelitę. Szwedzi są jednym z narodów, który czyta najwięcej gazet. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną gazetę. Dwa największe tabloidy to Aftonbladet i Expressen. Szwedzka gazeta Metro została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako gazeta o największym nakładzie na świecie, chociaż jest to gazeta bezpłatna, rozdawana na ulicy, wydawana w wielu językach.

12 Kamienista plaża nad morzem w cieśninie Kattegat Drewniany kościółek katolicki w Oskarstrom Helsinborg widoki na miasto- przystań dla małych statków

13 Ratusz w Helsinborgu Stare mury miasta Helsinborg Widok na dzielnicę portu Helsinborga -cieśnina Kattegat

14 Prezentację przygotowała: Daria Brożko z klasy V a 2011/2012


Pobierz ppt "SZWECJA. Herby Sąsiedzi Szwecji: 1. Od zachodu z Norwegią. 2. Od wschodu z Finlandią. 3. Od południa z Danią. Królestwo Szwecji jest największym krajem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google