Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBIEG WODY W PRZYRODZIE. Woda występuje na kuli ziemskiej pod różnymi postaciami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBIEG WODY W PRZYRODZIE. Woda występuje na kuli ziemskiej pod różnymi postaciami."— Zapis prezentacji:

1 OBIEG WODY W PRZYRODZIE

2 Woda występuje na kuli ziemskiej pod różnymi postaciami.

3

4 ZASOBY WODNE ZIEMI rzeki i jeziora 1,2% wody podziemne 30,1% lodowce i pokrywa śnieżna 68,7% Ilość wody na Ziemi szacowana jest na 1,3 do 1,5 mld km 3 wody słodkie 3,5% wszechocean 96,5%

5 Przyczyny obiegu wody w przyrodzie. Dopływ energii słonecznej. Siła grawitacji.

6 OBIEG WODY W PRZYRODZIE parowanie z lodowców opad transpiracja parowanie z mórz i oceanów parowanie z lądów spływ podziemny spływ powierzchniowy transport infiltracja

7 Małym obiegiem nazywa się obieg wywołany parowaniem i sublimacją, przenoszeniem pary wodnej wraz z powietrzem, opadem i osadem atmosferycznym, powierzchniowym spływem wody i podziemnym jej krążeniem. Obieg duży i mały.

8 Obiegiem wielkim (geologicznym) nazywa się przechodzenie wody z postaci krążącej, w wodę związaną w litosferze (krystalizacyjną, chemicznie związaną w minerałach) i ponowny jej powrót do obiegu małego w procesach metamorfozy.

9

10 W globalnym cyklu krążenia wody wyróżnia się następujące fazy i przemiany: 1.Parowanie wody z powierzchni mórz, oceanów, lądów. 2.Parowanie z roślin (transpiracja).

11 3.Parowanie i sublimację śniegów i lodów. 4.Tworzenie się w troposferze chmur oraz przenoszenie ich przez wiatry na duże odległości.

12 5.Kondensacja i opadanie wody na ziemię w formie opadów i osadów. 6.Spływanie wody po powierzchni ziemi i jej infiltracja w głąb podłoża. 7.Formowanie się cieków wodnych oraz powierzchniowy i podziemny spływ wody do mórz i oceanów.

13 Bilans wodny – zestawienie przybytków oraz strat wody na jakimś obszarze w okresie roku hydrologicznego (od 1.XI. do 31.X.).

14 Na bilans wodny po stronie ubytków składają się: Podziemne przenikanie do sąsiednich obszarów, Straty wskutek parowania, Zasoby pozostawione na rok następny w śniegu, lodach, roślinach.

15 Na bilans wodny po stronie przybytków składają się: Zasoby wodne z poprzedniego okresu uwolnione z topniejących śniegów, lodów, Opady atmosferyczne, Podziemne przenikanie z sąsiednich obszarów.


Pobierz ppt "OBIEG WODY W PRZYRODZIE. Woda występuje na kuli ziemskiej pod różnymi postaciami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google