Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opady i osady atmosferyczne..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opady i osady atmosferyczne.."— Zapis prezentacji:

1 Opady i osady atmosferyczne.

2 Opad atmosferyczny – ogół ciekłych lub stałych produktów kondensacji pary wodnej spadających z chmur na powierzchnię ziemi. Do opadów atmosferycznych zalicza się: deszcz, mżawkę, śnieg, krupy oraz grad.

3 Deszcz - opad atmosferyczny dosięgający ziemi w postaci kropel wody o średnicy od 0,5mm.
Opad sięgający ziemi z kroplami mniejszymi niż 0,5mm nazywa się mżawką.

4

5

6 Śnieg - opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie gwiazdek sześcioramiennych, łączących się w płatki śniegu.

7

8 Cząsteczki śniegu widziane przez mikroskop elektronowy.

9 krupa śnieżna – opad kulistych, nieprzezroczystych lodowych ziarenek o średnicy 2–5mm, całkowicie porowatych bez lodowej powłoki.

10 krupa lodowa – opad kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych 2 – 5 mm, o jądrze porowatym, otoczonym lodową powłoką.

11 Grad - opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu (nazywanych gradzinami lub gradowinami) o średnicy od 0,5 cm do nawet 5 cm, połączony zazwyczaj z ulewnym deszczem.

12

13 Osad atmosferyczny – produkty kondensacji pary wodnej, osadzania kropelek mgły a także opadu deszczu, pojawiające się na wychłodzonych powierzchniach podłoża (ziemi, roślin, przedmiotów). Osad atmosferyczny może pojawić się w wyniku wytrącenia się wody z pary wodnej, lub w wyniku przetworzenia opadu atmosferycznego

14 Rosa – osad w postaci kropel wody powstających na powierzchni skał, roślin i innych przedmiotów w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Powstaje w warunkach bezdeszczowej pogody, szczególnie gdy jest ona także bezwietrzna, gdy następuje intensywne wypromieniowanie ciepła z powierzchni ziemi.

15

16

17 Szron - osad, tworzący drobne lodowe kryształki w postaci igieł powstające na podłożu. Warunkiem powstania szronu jest obniżenie temperatury podłoża poniżej temperatury punktu potrójnego dla wody, zachodzi wówczas bezpośrednia zamiana pary wodnej w ciało stałe czyli resublimacja.

18

19 Szadź (też: sadź) - osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi. Składa się ze zlepionych kryształków lodu narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości.

20

21

22 Gołoledź – osad w postaci gładkiej, równej, przezroczystej warstwy lodu, pokrywającej podłoże. Powstaje wtedy, gdy deszcz / mgła opada na podłoże o temperaturze mniejszej od zera. Spadające kropelki rozpływają się i zamarzają. Tworzy się, gdy po mroźnej i suchej pogodzie przychodzi ocieplenie, przynoszące również opady lub zamarzania cienkiej warstwy wody pokrywającej powierzchnię.

23

24


Pobierz ppt "Opady i osady atmosferyczne.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google