Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk
Czyli, to warto zobaczyć!

2 Sanktuarium w Skulsku pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny
To jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, murowana w latach

3 Sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny
Kościół został wzniesiony z wykorzystaniem pozostałości murów kościoła z 1384 r., spalonego w 1785 r. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w latach

4 Do rejestru zabytków Kościół wpisany jest pod numerem: A-386/128 z 2 września 1985 r.)

5 Gotycka rzeźba przedstawiająca Matkę Boską Bolesną z XV wieku.

6 Zabytkowa ambona oraz witraże Kościoła w Skulsku stanowią piękny element dekoracyjny.

7 Kościół filialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Warzymowie
Budowla utrzymana w stylu gotycki pochodzi z XV wieku – jest jedną z perełek architektonicznych Gminy Skulsk Kościół zlokalizowany jest w pięknej okolicy, tuż nad Kanałem Warta-Gopło.

8 Dworki i pałace z terenu Gminy Skulsk
Zabytkowy pałac w Lisewie z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie pełni on funkcję hotelu. Przy Pałacu znajduje się piękny zabytkowy park krajobrazowy z drugiej połowy XIX w

9 Pałac w Lisewie to niewątpliwie, jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Perła dla turystów, bardzo dobre warunki noclegowe oraz obcowanie z historią tego regionu w jednym, atrakcyjnym, miejscu.

10 Zespół Pałacowy w Lisewie
Pałac w Lisewie w czasach realnego socjalizmu. Nieopodal zespołu Pałacowego w Lisewie w malowniczej okolicy znajduje się rzeka Lisewka.

11 Kolejny element zespołu pałacowego w Lisewie.
Spichlerz murowany w latach Obecnie znajduje się w trakcie odbudowywania, będzie to kolejna atrakcja tej miejscowości.

12 Zespół Dworski w Galiszewie
W skład tego zespołu wchodzą: dwór murowany, druga poł. XIX wieku, remontowany w 1991r., brama murowana, druga poł. XIX wieku, park krajobrazowy z poł. XIX wieku Rej. Zab.: A-453/194 z 2 kwietnia 1991r.), którego właścicielami są Marek i Paweł Skorupscy.

13 W miejscowości Mniszki znajduje się ZESPÓŁ DWORSKI (zapisany w Rej. Zab.: A-359/101 z 10 sierpnia 1984 r.), którego właścicielem jest Kazimierz Grochulski W skład zespołu wchodzą: a. DWÓR MUROWANY ok 1880, remont przeprowadzono w latach , b. PARK KRAJOBRAZOWY z drugiej poł. XIX w.

14 W miejscowości Łuszczewo znajdują się pozostałości ZESPOŁU PAŁACOWEGO (pałac przebudowany całkowicie w latach siedemdziesiątych XX w.) W skład zespołu pałacowego wchodzą: a. KAPLICZKA MUROWANA, z drugiej połowy XIX w. b. PARK KRAJOBRAZOWY, z drugiej połowy XIX w. (zapisany w Rej. Zab.: A- 469/210 z 7 lutego 1992 r. c. DOM PRACOWNIKÓW FOLWARCZNYCH, murowany XIX/XX, d. STAJNIA MUROWANA, druga połowy XIX. (fotografia Pałacu z okresu międzywojennego).

15 Grobowiec Rodziny Przyłubskich i Leszczyńskich na cmentarzu w Skulsku
 Grobowiec Rodziny Przyłubskich i Leszczyńskich na cmentarzu w Skulsku. Maria Leszczyńska – Mittelstaedt zmarła w roku Spoczęła w Skulsku, w grobowcu nazywanym przez mieszkańców „Złamane życie”.

16 DWÓR w Warzymowie (dawny folwark Antonowo, obecnie dom nr 4), właścicielką jest Elżbieta Wesołowska, mur., ok. poł. XIX w., remontowany w latach 1986 – 1988 (Rej. Zab.: A-393/135 z 29 grudnia 1986 r.)

17 Przyroda Gminy Skulsk – Kanał Warta-Gopło
Jest to kanał wodny o długości 32 km łączący Warte z Gopłem – największym jeziorem w regionie. Początkowy odcinek śródlądowej drogi wodnej Warta –Kanał- Bydgoski. Został zakwalifikowany do II klasy dróg wodnych. W górnej części, na wysokości wsi Koszewo łączy się z Notecią.

18 Kanał Warta - Gopło Kanał stanowi świetną atrakcję turystyczną, szczególnie dla motorowodniaków i miłośników spływów kajakowych, a także dla wędkarzy.

19 Przyroda w Gminie Skulsk – jezioro Skulska Wieś
Polodowcowe jezioro rynnowe objęte strefą ciszy stanowi raj dla turystów chcących wypocząć i zrelaksować się w ciszy i spokoju. Miłośnicy wędkarstwa znajdą tutaj świetne miejsce do wędkowania.

20 Jezioro Skulska wieś Cisza, spokój oraz piękne krajobrazy.

21 Atrakcje przyrodnicze Gminy Skulsk
Gospodarstwo agroturystyczne w Mielnicy Dużej Jezioro Gopło – największe jezioro regionu

22 Przyroda Gminy Skulsk Jezioro Skulskie to raj dla wędkarzy – znajduje się w bliskim sąsiedztwie j. Skulska Wieś Jezioro Czartowskie – kolejne na terenie Gminy Skulsk pięknie położone jezioro.

23 Zachód słońca nad jeziorem Skulska Wieś

24 Atrakcje przyrodnicze c.d
Gminna plaża w Skulsku nad jeziorem Skulska Wieś Jezioro Gopło

25 Skulskie Jarmarki - to tradycja sięgająca XIX w
Skulskie Jarmarki - to tradycja sięgająca XIX w., kultywowana do dnia dzisiejszego. (odbywają się raz w miesiącu w każda środę po ósmym dniu miesiąca.)

26 SKULSCY OCHEŚNICY Kmina ochweśnicka należy do tajemnych języków zawodowych i środowiskowych. Powstała na podłożu języka ogólnonarodowego polskiego. Składają się na nie wyrazy zapożyczone z żargonów: polskiego – złodziejskiego, zawodowych ruskich i wyjątkowo czeskich. Do podstawowego zasobu słów tej gwary weszły również wyrazy bezpośrednio zapożyczone z jęz. rosyjskiego, wyrazy niemieckie i wyrazy pochodzenia łacińskiego.

27 Żargon ochweśnicki powstał w I poł
    Żargon ochweśnicki powstał w I poł. XIX wieku pomiędzy rokiem 1832 (gdy nasiliły się prześladowania przez cara unitów, wyznawców Kościoła grecko – katolickiego), a 1850 r. (kiedy zniesiono granice celne między Królestwem Kongresowym a Cesarstwem Niemieckim). Znane są trzy ośrodki, w których posługiwano się tym żargonem : Skulsk, Ślesin – i Częstochowa. Najwcześniej posługiwali się tą kminą, skulscy ochweśnicy, czyli handlujący świętymi obrazami (gdyż „ochwest” oznaczał święty obraz). Obraźnicy z czasem sprzedawali różne dewocjonalia, a także handlowali innymi towarami w tym „medycyną”, czyli lekarstwami.     Ochweśnicy byli bardzo dumni ze swej kminy. Używając jej budzili zainteresowanie, a nawet strach. Taki stan rzeczy przetrwał do II wojny światowej. Po wojnie gwary tej przestano używać i z czasem o niej zapomniano, jednak wśród najstarszych mieszkańców Gminy , można spotkać osoby, które bardzo dobrze pamiętają tamten język.     Język ochweśnicki liczy ponad 800 słów. Można je odnaleźć w pracy Wandy Budziszewskiej pt. „Żargon ochweśnicki”.

28 Przydatne adresy – miejsca noclegowe
Nazwa podmiotu Adres Telefon Liczba oferowanych miejsc Hotel „Pałacyk” Lisewo 33, (063) ; gsm: 50 Gospodarstwo agroturystyczne „Domek Serc” w Mielnicy Dużej Mielnica Duża, tel./fax , 20 Gospodarstwo agroturystyczne w Mielnicy Dużej Mielnica Duża 21 gsm: 10 Gospodarstwo agroturystyczne Skulska Wieś Skulska Wieś 5 , gsm: 18 Domki na wynajem „Złota Rybka” Skulska Wieś Skulska Wieś, gsm: 16

29 Przydatne adresy- baza gastronomiczna
Nazwa podmiotu Adres telefon Pałacyk w Lisewie Skulsk, Lisewo 33 tel. (063) recepcja tel. kom właściciel Restauracja "Raj„ ul. Konińska Skulsk tel. (063) Mała gastronomia "Ogórek" ul. Konińska Skulsk tel. (063) Zajazd w Pilichu Pilich Skulsk brak „Lody włoskie„ ul. Konińska Skulsk

30 Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Gminy Skulsk Urząd Gminy w Skulsku listopad 2009


Pobierz ppt "Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google