Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli, to warto zobaczyć!. To jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, murowana w latach 1810-1815.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli, to warto zobaczyć!. To jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, murowana w latach 1810-1815."— Zapis prezentacji:

1 Czyli, to warto zobaczyć!

2 To jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, murowana w latach

3 Kościół został wzniesiony z wykorzystaniem pozostałości murów kościoła z 1384 r., spalonego w 1785 r. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w latach

4 Do rejestru zabytków Kościół wpisany jest pod numerem: A- 386/128 z 2 września 1985 r.)

5

6

7 Budowla utrzymana w stylu gotycki pochodzi z XV wieku – jest jedną z perełek architektonicznych Gminy Skulsk Kościół zlokalizowany jest w pięknej okolicy, tuż nad Kanałem Warta-Gopło.

8 Zabytkowy pałac w Lisewie z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie pełni on funkcję hotelu. Przy Pałacu znajduje się piękny zabytkowy park krajobrazowy z drugiej połowy XIX w

9

10 Pałac w Lisewie w czasach realnego socjalizmu. Nieopodal zespołu Pałacowego w Lisewie w malowniczej okolicy znajduje się rzeka Lisewka.

11 Spichlerz murowany w latach Obecnie znajduje się w trakcie odbudowywania, będzie to kolejna atrakcja tej miejscowości.

12 Rej. Zab.: A-453/194 z 2 kwietnia 1991r.), którego właścicielami są Marek i Paweł Skorupscy. W skład tego zespołu wchodzą: dwór murowany, druga poł. XIX wieku, remontowany w 1991r., brama murowana, druga poł. XIX wieku,park krajobrazowy z poł. XIX wieku

13

14

15

16

17 Jest to kanał wodny o długości 32 km łączący Warte z Gopłem – największym jeziorem w regionie. Początkowy odcinek śródlądowej drogi wodnej Warta –Kanał- Bydgoski. Został zakwalifikowany do II klasy dróg wodnych. W górnej części, na wysokości wsi Koszewo łączy się z Notecią.

18 Kanał stanowi świetną atrakcję turystyczną, szczególnie dla motorowodniaków i miłośników spływów kajakowych, a także dla wędkarzy.

19 Polodowcowe jezioro rynnowe objęte strefą ciszy stanowi raj dla turystów chcących wypocząć i zrelaksować się w ciszy i spokoju. Miłośnicy wędkarstwa znajdą tutaj świetne miejsce do wędkowania.

20 Cisza, spokój oraz piękne krajobrazy.

21 Gospodarstwo agroturystyczne w Mielnicy Dużej Jezioro Gopło – największe jezioro regionu

22 Jezioro Skulskie to raj dla wędkarzy – znajduje się w bliskim sąsiedztwie j. Skulska Wieś Jezioro Czartowskie – kolejne na terenie Gminy Skulsk pięknie położone jezioro.

23

24 Gminna plaża w Skulsku nad jeziorem Skulska Wieś Jezioro Gopło

25

26

27 Żargon ochweśnicki powstał w I poł. XIX wieku pomiędzy rokiem 1832 (gdy nasiliły się prześladowania przez cara unitów, wyznawców Kościoła grecko – katolickiego), a 1850 r. (kiedy zniesiono granice celne między Królestwem Kongresowym a Cesarstwem Niemieckim). Znane są trzy ośrodki, w których posługiwano się tym żargonem : Skulsk, Ślesin – i Częstochowa. Najwcześniej posługiwali się tą kminą, skulscy ochweśnicy, czyli handlujący świętymi obrazami (gdyż ochwest oznaczał święty obraz). Obraźnicy z czasem sprzedawali różne dewocjonalia, a także handlowali innymi towarami w tym medycyną, czyli lekarstwami. Ochweśnicy byli bardzo dumni ze swej kminy. Używając jej budzili zainteresowanie, a nawet strach. Taki stan rzeczy przetrwał do II wojny światowej. Po wojnie gwary tej przestano używać i z czasem o niej zapomniano, jednak wśród najstarszych mieszkańców Gminy, można spotkać osoby, które bardzo dobrze pamiętają tamten język. Język ochweśnicki liczy ponad 800 słów. Można je odnaleźć w pracy Wandy Budziszewskiej pt. Żargon ochweśnicki.

28 Nazwa podmiotuAdresTelefonLiczba oferowanych miejsc Hotel PałacykLisewo 33, (063) ; gsm: Gospodarstwo agroturystyczne Domek Serc w Mielnicy Dużej Mielnica Duża, tel./fax , Gospodarstwo agroturystyczne w Mielnicy Dużej Mielnica Duża 21 gsm: Gospodarstwo agroturystyczne Skulska Wieś Skulska Wieś , gsm: Domki na wynajem Złota Rybka Skulska Wieś Skulska Wieś, skulsk.za.pl/ gsm:

29 Nazwa podmiotuAdrestelefon Pałacyk w Lisewie Skulsk, Lisewo 33 tel. (063) recepcja tel. kom właściciel Restauracja "Rajul. Konińska Skulsk tel. (063) Mała gastronomia "Ogórek"ul. Konińska Skulsk tel. (063) Zajazd w PilichuPilich Skulsk brak Lody włoskieul. Konińska Skulsk brak

30


Pobierz ppt "Czyli, to warto zobaczyć!. To jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, murowana w latach 1810-1815."

Podobne prezentacje


Reklamy Google