Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Praca a środowisko rodzinne Joanna Gorczyńska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Praca a środowisko rodzinne Joanna Gorczyńska."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Praca a środowisko rodzinne Joanna Gorczyńska

2 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Sytuacja rodzinna w bardzo istotnym stopniu wpływa na jakość funkcjonowania jednostki na rynku pracy. Problem uzależnienia, współuzależnienia czy przemocy domowej może znacząco obniżyć możliwości podjęcia pracy czy utrzymania jej przez dłuższy czas. Patogenne zmiany w środowisku rodzinnym wynikające z pogłębiającego się alkoholizmu i innych, towarzyszących mu zjawisk często stawiają rodzinę przed trudnościami, których rozwiązywanie pochłania wiele energii i w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do wyczerpania i wszelkich wtórnych objawów pogorszenia funkcjonowania.

3 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Osoby uzależnione, przez swoją niestabilność i picie, tracą pracę, jednocześnie pogarszając sytuację finansową swojej rodziny. Osoby współuzależnione przez dłuższy czas działają w stanie coraz większego obciążenia emocjonalnego, narastającej frustracji i bezradności. Osoby ulegające przemocy stopniowo tracą pewność siebie i siły do adekwatnego odpowiadania na wyzwania zewnętrzne. Osoby opiekujące się małymi dziećmi dodatkowo są obciążone strachem o ich bezpieczeństwo, ale też problemami ze znalezieniem stałej opieki. Ważne jest posiadanie zaplecza w postaci wspierającej rodziny. Brak takiego zaplecza może być sporą przeszkodą w satysfakcjonującym realizowaniu się w sferze zawodowej. Często, pomimo starań, rodzina stopniowo degraduje się, ponieważ pogłębiająca się destrukcja wynikająca z picia i awantur, przerasta możliwości radzenia sobie. W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

4 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jeżeli zauważasz, że Twój bliski pije za dużo i obserwujesz stopniowe narastanie problemów z tego powodu, to: 1.Nie usprawiedliwiaj jego picia licznymi okazjami lub piętrzącymi się problemami - zacznij szukać informacji na temat uzależnienia, bo być może żyjesz z osoba, która uzależniła się od alkoholu. 2. Nie kontroluj ilości wypijanego przez niego alkoholu – osoby uzależnione zawsze znajdą sposób, żeby się napić. 3. Nie wymuszaj obietnic abstynencji, nie narzekaj, nie wygłaszaj kazań – poszukaj specjalistów, którzy mogą pomóc jemu i Tobie. 4. Nie obwiniaj się o jego picie, nie szukaj powodów – jedynym powodem, dla którego alkoholik pije, to fakt, że się uzależnił. 5.Nie strasz – zacznij mówić to, co myślisz i robić to, co mówisz. 6. Nie ukrywaj narastającego problemu, nie ochraniaj alkoholika, pozwól mu na ponoszenie odpowiedzialności za picie, poszukaj pomocy. 7. Nie uzależniaj od niego swojego życia i swoich decyzji – zacznij koncentrować się na swoich działaniach i swoim życiu.

5 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jeżeli Twój bliski jest coraz bardziej i częściej agresywny wobec Ciebie psychicznie lub/i fizycznie: 1.Zacznij przemoc nazywać przemocą, nie tłumacz agresji. 2.Nie pozwalaj na atakowanie Ciebie i Waszych dzieci – zacznij ochraniać siebie skutecznie, szukaj pomocy. 3.Nie ukrywaj, zacznij mówić osobom, które mogą Ci pomóc. 4.Poszukaj wsparcia w rodzinie i poza nią, nie usprawiedliwiaj przemocy, nie bierz za nią odpowiedzialności. 5.Wezwij policję w przypadku zagrożenia – żądaj interwencji, w sytuacji pobicia zrób obdukcję. 6.Jeżeli sytuacja powtarza się, jeżeli zaczynasz się bać, zgłoś w prokuraturze sprawę o znęcanie. 7. Poszukaj pomocy dla siebie i dzieci. 8. Przestań się oszukiwać, przemoc nie ustanie, jeżeli będziesz ja ukrywać, ponieważ podstawowym powodem, dla którego ona się pogłębia, jest bezkarność sprawcy.

6 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Na terenie Wałbrzycha istnieje sieć instytucji i punktów zaangażowanych w profesjonalne pomaganie osobom uzależnionym, współuzależnionym i ulegającym przemocy. Jeżeli borykasz się z tymi problemami, możesz zgłosić się do miejsc, w których uzyska informacje i fachową pomoc: 1.Przychodnia Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień Anima, Wałbrzych, ul. Broniewskiego 83, Tel. 074 - 665 -66-88, 074 841 – 54 - 66, czynna codziennie w godz. 8 - 18 2.Dział Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej, ul. Beethovena 1-2, Tel. 074 – 664 08 42, czynny: codziennie w godz. 7 – 15; 3. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Beethovena 1-2, Tel. 074 – 664 -08 -41 4.Punkt Interwencyjno –Konsultacyjny, ul. Pocztowa 22, Tel. 074 847 – 81 -26 wewn. 34, czynny : poniedziałek – piątek,godz. 16 -19,

7 Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany Przez Unię Europejską W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Praca a środowisko rodzinne Joanna Gorczyńska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google