Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK REALIZACJA PROGRAMU BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W GRUPIE II MISIE DZIECI 3 -4-LETNICH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK REALIZACJA PROGRAMU BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W GRUPIE II MISIE DZIECI 3 -4-LETNICH."— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK REALIZACJA PROGRAMU BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W GRUPIE II MISIE DZIECI 3 -4-LETNICH

2 Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją dorośli. Wraz z rozwojem dziecka i jego samodzielności musimy coraz bardziej liczyć się z koniecznością wyposażania go w umiejętności przewidywania zagrożeń oraz ich unikania. Jak wykazują dane uzyskane przez jednostki Policji dochodzi do wielu negatywnych, czasami wręcz tragicznych zdarzeń z udziałem dzieci. Są to przede wszystkim wypadki komunikacyjne, pogryzienia przez psy, czy zdarzenia o charakterze uprowadzenia i wykorzystania seksualnego. Kilka słów o bezpieczeństwie

3 Podstawowym celem programu Bezpieczny Przedszkolak jest ograniczenie ilości niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci. Koordynatorem programu jest Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział Białostocki Program zawiera pięć bloków tematycznych: 1)Trudne słowo – bezpieczeństwo. 2)Mój przyjaciel w mundurze 3)Uczę się zasad ruchu drogowego 4)Obcy – niebezpieczny Program obejmuje edukację nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym, lecz także ich rodziców. Kilka słów o programie Bezpieczny Przedszkolak

4 Bezpieczny Przedszkolak w Przedszkolu Samorządowym nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku Programem objęte są dzieci w wieku 3 – 4 lat w oddziale integracyjnym II Misie. Realizatorkami programu są nauczycielki : mgr Urszula Korbut oraz mgr Iwona Grygorowicz Realizacja programu rozpoczęła się w dniu 4 luty 2010 roku. Zajęcia odbywają się raz na tydzień i trwają ok. 20 minut. W trakcie tygodnia w czasie zajęć porannych lub popołudniowych dodatkowo utrwalane są treści programowe w formie zabawowej.

5 Podczas pierwszych zajęć dzieci dyskutowały z pacynką Bęckiem o sytuacjach, przedmiotach i miejscach bezpiecznych i niebezpiecznych w przedszkolu i poza nim. Brały udział w quizie pt. Jak bezpiecznie bawić się?, odpowiadały na pytania nauczycielki za pomocą specjalnych lizaków. 4.02.2010

6 11.02.2010 W czasie zajęć pt. Pies na mojej drodze dzieci spotkały się z przesympatycznym pluszowym dalmatyńczykiem Azorkiem. Misie rozmawiały z nim o tym jak zachowywać się w kontaktach z napotkanymi psami. Wtedy też poznały dwie podstawowe postawy ciała, jakie trzeba przyjąć kiedy grozi nam ugryzienie przez psa: boczna i żółwia.

7 18.02.2010 Tego dnia dzieci wybrały się w podróż różnymi środkami lokomocji. Na swej drodze napotkały pieski, które zachowywały się w różny sposób. Niektóre z nich machały wesoło ogonkami, inne uciekły na sam widok dzieci, ale były też takie które warczały i marszczyły swoje pyski i głośno szczekały. Jednak dzieci już wiedziały jak zachować się wobec psa i przyjmowały odpowiednie pozycje. Potem malowały swoje przeżycia z podróży.

8 25.02.2010 Obcy – niebezpieczny – to kolejne zajęcia z cyklu Bezpieczny Przedszkolak. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w mini przedstawieniu teatralnym pt. Czerwony Kapturek. Następnie brały udział w scenkach dramowych związanych z prawidłowym zachowaniem się wobec obcych osób. Dzieci wiedzą już nie nie powinno się ufać osobom, których się nie zna. W czasie zabawy Tak – Nie dzieci utrwalały sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych.


Pobierz ppt "BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK REALIZACJA PROGRAMU BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W GRUPIE II MISIE DZIECI 3 -4-LETNICH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google