Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Do tematyki bezpieczeństwa wprowadziły dzieci Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka, które poprzez swoje doświadczenia wyjaśniły co to znaczy być bezpiecznym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Do tematyki bezpieczeństwa wprowadziły dzieci Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka, które poprzez swoje doświadczenia wyjaśniły co to znaczy być bezpiecznym."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Do tematyki bezpieczeństwa wprowadziły dzieci Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka, które poprzez swoje doświadczenia wyjaśniły co to znaczy być bezpiecznym. Wszystkie dzieci dobrze zrozumiały co to znaczy, a przede wszystkim potrafiły wyjaśnić kiedy czują się bezpieczne. Posługując się ilustracjami z pomieszczeniami domowymi : kuchnia, łazienka, pokój dzieci bardzo szybko rozpoznały zagrożenia, potrafiły je nazwać oraz zaznaczyć na rysunkach.

4 Starszaki ze zgromadzonych opakowań po lekach utworzyły Aptekę kącik do zabaw. Wszystkie przedszkolaki wiedzą, że lekarstwa dzieciom podają rodzice oraz, że nie wolno bawić się prawdziwymi lekami.

5 DEKALOG BEZPIECZNEGO PRZEDSZKOLAKA Wszystkie przedszkolaki zapoznały się z dekalogiem, potrafią prawidłowo nazywać i wskazywać zakazy i nakazy bezpiecznego zachowania w domu i na placu zabaw. Bardzo dobrze dzieciom o zasadach zachowania się przypomina wiersz Przedszkolak bezpieczny w domu, którego dzieci szybko się nauczyły na pamięć. Przedszkolaki znają zagrożenia płynące ze świata zewnętrznego poprzez wspólne zabawy i rozmowy uczą się im zapobiegać.

6

7 Nasze przedszkolaki doskonale znają numery alarmowe na pogotowie, policję oraz straż pożarną. Dzieci znają również numer alarmowy 112. Potrafią wybierać numery na klawiaturze telefonu komórkowego, przeprowadziliśmy z dziećmi próbne rozmowy wzywania pomocy. Dzieci uczyły się podawania ważnych informacji przez telefon. Przy tej okazji dzieci nauczyły się swojego adresu, wiedzą, że nie wolno przekazywać tych danych nieznajomym. Wszystkie dzieci bardzo chętnie kolorowały pojazdy służb ratunkowych. Wiersz Policjant ukazał dzieciom wiele aspektów pracy funkcjonariuszy.

8 W miesiącu maju w naszym przedszkolu zagościł teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem Ważna sprawa. W trzech odsłonach poprzez trzy scenki dzieci dowiedziały się, że nie wolno obcych wpuszczać do domu, nie wolno rozmawiać z nieznajomymi oraz,że trzeba znać zasady zachowania się na ulicy. Przeprowadzenie quizu po przeprowadzonej rozmowie z dziećmi okazało się przyjemną zabawą dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci doskonale wiedziały kiedy należy podnieść lizak czerwony a kiedy zielony, starsze przedszkolaki same wymyślały trudne zdania aby sprawdzić wiedzę swoich kolegów.

9 Spotkanie z obcym psem często bywa niemiłym przeżyciem nie tylko dla dzieci lecz również dla dorosłych. Dlatego bardzo ważne jest aby już dzieci nauczyć odpowiednich zachowań. Wychodząc naprzeciw problemowi zaprosiliśmy policjantów z psami do naszego przedszkola na przeprowadzenie pogadanki oraz pokaz właściwego zachowania się w trudnej sytuacji. Po takim spotkaniu przedszkolaki nie miały najmniejszego problemu z odtworzeniem pozycji żółwika czy bezpiecznej stojącej. Dzieci wiedzą, że nie wolno w żaden sposób zaczepiać obcych psów bo te pomimo ładnego wyglądu mogą okazać się agresywne.

10 Dzieci zapoznały się z zasadami ruchu drogowego, wiedzą jak prawidłowo przechodzić przez ulicę w miejscu gdzie jest sygnalizacja świetlna oraz jak przechodzimy przez ulicę bez sygnalizacji. Wszystkie przedszkolaki znają znaczenie świateł sygnalizatora, znają wiersze Skrzyżowanie oraz Przechodzenie przez ulicę. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych – prawidłowo reagowały na zmianę świateł, naśladowały kierowców, poruszały pojazdami na makiecie. Przedszkolaki w swoich grupach wykonywały prace plastyczne utrwalające zasady bezpieczeństwa.

11 Starszaki zapoznały się ze znakami drogowymi, które najczęściej mogą spotkać na swojej drodze. Wszystkie dzieci wiedzą, że przez ulicę należy przechodzić z osobami dorosłymi, że trzeba być ostrożnym i zawsze uważnie się rozejrzeć. Przepisów ruchu drogowego muszą przestrzegać wszyscy tzn. kierowcy oraz piesi. Starszaki z ogromną ciekawością oglądały tablice dydaktyczne przedstawiające ruch drogowy. Motylki również uczestniczyły w zabawach ruchowych utrwalających zasady bezpieczeństwa oraz wykonywały prace plastyczne.

12 Do tej tematyki dzieci zostały wprowadzone poprzez świadome poznawanie swojego ciała. Podczas wcześniejszych warsztatów dzieci poznały szkielet a dziś poprzez ilustracje i zabawy określały części swojego ciała. Bardzo nam w tych zabawach pomogła Bajka o własnym ciele, podczas której dzieci swobodnie dotykały swojego ciała. Wszystkie dzieci są zainteresowane swoim ciałem i bardzo chętnie uczestniczą we wspólnych zabawach.

13 Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka w bardzo prosty i przejrzysty sposób opowiedziały dzieciom czym jest intymna przestrzeń. Starszaki bardzo zainteresowały się określaniem takiej przestrzeni dla siebie. Niektóre wypowiedzi dzieci wzbudzały wśród rówieśników wiele kontrowersji. Po przeprowadzeniu rozmówi ćwiczeń dzieci zrozumiały, że siedzenie przy jednym stoliku z rówieśnikami oraz w kole na dywanie nie zaburza ich intymności ale mogą to robić inni zbliżając się do nich i powodując niechciane zachowania. Wszystkie dzieci wiedzą kto może wkraczać do ich przestrzeni osobistej, oraz że każdej innej osobie mogą powiedzieć nie, krzyczeć stop odejdź jeżeli tego chcą.

14 W holu przedszkola na tablicy informacyjnej została umieszczona prezentacja dla rodziców aby mogli zapoznać się z akcją, w której uczestniczyło nasze przedszkole. Rodzice naszych wychowanków byli bardzo zaciekawieni prezentacją, temat bezpieczeństwa dzieci zawsze wzbudza ogólne zainteresowanie. Na bieżąco wywieszane były prace dzieci z realizowanego materiału.

15 Akcja Bezpieczny Przedszkolak w Środowisku wzbogaciła dziecięcą wiedzę, umiejętności a przede wszystkim obudziła świadomość, iż świat zewnętrzny jest bezpieczny pod warunkiem, że sami dbamy o swoje bezpieczeństwo. My nauczyciele, wychowawcy w codziennym dniu dbamy o poczucie bezpieczeństwa naszych wychowanków. Dziękujemy za ciekawe materiały, które wzbogacają nasz warsztat pracy. mgr Bożena Kopczyńska


Pobierz ppt "Do tematyki bezpieczeństwa wprowadziły dzieci Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka, które poprzez swoje doświadczenia wyjaśniły co to znaczy być bezpiecznym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google