Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AKCJA BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK w Przedszkolu nr 2 im. M

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AKCJA BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK w Przedszkolu nr 2 im. M"— Zapis prezentacji:

1 AKCJA BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK w Przedszkolu nr 2 im. M
AKCJA BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK w Przedszkolu nr im. M. Kownackiej w Tomaszowie Mazowieckim

2 Dlaczego Akcja „Bezpieczny Przedszkolak”?
„Pomysłowość i wyobraźnia dzieci przekraczają zdolności przewidywania dorosłych” – dlatego jako nauczyciele dążymy do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa w szerokim znaczeniu tego słowa. Wiemy jak ważna w tym zakresie jest współpraca z rodzicami, jak również podnoszenie ich świadomości na temat bezpieczeństwa dzieci. Naszym zadaniem jest zwrócenie uwagi dzieci na takie sytuacje życiowe, w których należy zadbać o własne bezpieczeństwo oraz wskazanie im, w jaki sposób to czynić. Wychodzimy z założenia, że im więcej dzieci wiedzą tym czują się bezpieczniej. Dlatego zagadnienia bezpieczeństwa realizujemy w ciągu całego roku szkolnego, a akcja Bezpieczny Przedszkolak jest ich podsumowaniem i ugruntowaniem zdobytej wiedzy.

3 „ Bezpieczny przedszkolak” - spotkanie z rodzicami.
Realizację akcji rozpoczęłyśmy od spotkania z Rodzicami, podczas którego zostali oni zapoznani z celami akcji i jej przebiegiem; obejrzeli prezentację multimedialną i mieli możliwość rozmowy i dyskusji na temat bezpieczeństwa dzieci. W celu podniesienia świadomości Rodziców na tablicy zostały zamieszczone informacje na temat bezpieczeństwa dzieci podczas podróży, nad wodą oraz konieczności ochrony dziecka przed słońcem .

4

5 Numery alarmowe Znajomość numerów alarmowych jest bardzo ważna. Dzieci utrwalały je poprzez zabawy i działania praktyczne, ucząc się ich wybierania na aparacie telefonicznym. Wiedzą też kiedy ich używać.

6

7

8 Bezpieczeństwo w domu W domowym zaciszu czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw (niebezpieczne przedmioty, gniazdka elektryczne, środki chemiczne, otwarte okna itp.). Dzieci nie zawsze zdają sobie z nich sprawę. Dlatego ważne jest, aby podnieś ich świadomość w tym zakresie. W oparciu o ilustracje, odpowiednio dobraną literaturę (książka „Antosia uczy i ostrzega”, „ Ostrożnie. Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, aby bezpiecznie bawić się w domu” G. Kasdepke), kolorowanki i różnorodne zabawy dzieci poznały jak być bezpiecznym w różnych sytuacjach. Spotkania z funkcjonariuszami Policji, Straży Miejskiej i Ratownikiem medycznym ugruntowały ich wiedzę. Dzięki tym wszystkim działaniom dzieci już wiedzą jak być bezpiecznym.

9 Groźne środki chemiczne

10 Niebezpieczne przedmioty

11 Bezpieczeństwo dziecka w kontaktach z osobami obcymi
Podczas spotkania ze Strażnikiem Miejskim dzieci dowiedziały się : jakie zagrożenia mogą je spotkać ze strony nieznajomych i jak im przeciwdziałać jak postępować w przypadku ataku psa do kogo w trudnej sytuacji zwrócić się o pomoc.

12

13 Bezpieczeństwo w drodze
Od najmłodszych lat dziecko jest uczestnikiem ruchu drogowego. W zdobywaniu pierwszych doświadczeń i informacji pomagają mu zarówno rodzice  jak i nauczyciele. Dlatego na spotkanie z dziećmi zaprosiliśmy współpracujących z naszym przedszkolem policjantów. Książeczka pt. „Zwierzęta na wycieczce”, która była wstępem do rozmowy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki miały możliwość ugruntowania swojej wiedzy, jak również uświadomienia skutków niewłaściwych zachowań. Na zakończenie dzieci otrzymały płyty „Bezpieczna droga Spongeboga” i maskotkę misia, która ma im codziennie przypominać o zasadach bezpieczeństwa,  natomiast dla rodziców policjanci pozostawili ulotki dotyczące bezpieczeństwa na drogach i obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach.

14

15

16 Bezpieczeństwo na wakacjach
Zbliżają się wakacje - czas odpoczynku, wyjazdów, licznych wycieczek oraz zabaw na podwórkach i przed blokiem. Jednocześnie czas , w którym dochodzi do licznych wypadków z udziałem dzieci. Aby ten okres był czasem pełnym radości musimy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Muszą o tym też wiedzieć dzieci. Dlatego podczas zajęć i zabaw dzieci miały możliwość poznania bezpiecznych zabaw na podwórku, w lesie, w górach i nad wodą. Mają też świadomość ochrony własnego ciała przed szkodliwym działaniem słońca.

17 Bezpieczeństwo nad wodą

18 Bezpieczeństwo w górach

19 Bezpieczeństwo w lesie

20 Bezpieczeństwo na podwórku

21 Pierwsza pomoc - spotkanie z ratownikiem medycznym
Podczas spotkania z ratownikiem medycznym dzieci poznały zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji, zarówno nad morzem, w górach, w lesie a także na podwórku czy przed blokiem. Zobaczyły także jakie przedmioty znajdują się w plecaku ratownika i do czego służą. Nauczyły się podstawowych zasad postępowania w przypadku skaleczenia czy zranienia kolan.

22

23 „Bezpieczny przedszkolak wie, co jest dobre, a co złe”- turniej wiedzy o bezpieczeństwie
Akcja zakończyła się turniejem – „Bezpieczny przedszkolak wie, co jest dobre, a co złe”. Uczestniczyły w nim wszystkie grupy. Poprzez wykonywanie różnorodnych zadań dzieci mogły się wykazać dużą wiedzą o zasadach bezpieczeństwa w przedszkolu,  w domu i na drodze, umiejętnością zachowania się w sytuacjach trudnych (spotkanie z nieznajomym), a także znajomością numerów alarmowych. Na ręce reprezentantów poszczególnych grup zostały złożone pamiątkowe dyplomy. Konkurs był podsumowaniem wiadomości z zakresu zasad bezpieczeństwa, których brak u dzieci może spowodować groźne konsekwencje, a nieraz nawet utratę życia.

24

25

26 „Bezpieczne wakacje przedszkolaka” - udział w konkursie.

27 Prace konkursowe

28 Podsumowanie Dzięki realizacji akcji „Bezpieczny Przedszkolak” dzieci:
wiedzą jak prawidłowo zachowywać się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, potrafią o nią poprosić znają zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unikają ich znają zasady bezpiecznego wypoczynku – wiedzą, gdzie można się bawić bezpiecznie, a gdzie nie


Pobierz ppt "AKCJA BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK w Przedszkolu nr 2 im. M"

Podobne prezentacje


Reklamy Google