Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kliknij obrazki!!!!. Miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kliknij obrazki!!!!. Miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego."— Zapis prezentacji:

1 Kliknij obrazki!!!!

2 Miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Jest siedzibą władz miejsko -wiejskiej gminy Kazimierz Dolny. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. W latach 1975- 1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

3 Miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Jest największym polskim miastem po wschodniej stronie Wisły, 2. w Małopolsce, a 9. w kraju pod względem liczby ludności (348 567 mieszkańców) oraz 15. pod względem powierzchni (147 km²). Centralne miasto aglomeracji lubelskiej.

4 Miasto i gmina miejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położona nad rzeką Wisłą (268,5 km od jej źródła i 673,7 km od jej ujścia do Morza Bałtyckiego), na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem małym Rzymem), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej, graniczy z Tarnobrzegiem. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Historycznie położony jest w Małopolsce, główne miasto dawnej ziemi sandomierskiej. Następnie województwa sandomierskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Został też tam nakręcony dość znany serial pt Ojciec Mateusz.

5 870km

6 Od osoby za trasę=99zł

7 1.Dojazd nocą do hotelu Art Speak* w Kazimierzu Dolnym. 2.Pobudka, toaleta i śniadanie 3.Dojazd do kościoła farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja 4. Następnie do Muzeum Sztuki Złotniczej.Muzeum Sztuki Złotniczej 5. Potem Spichlerz Ulanowskich.Spichlerz Ulanowskich 6. Przejście na rynek, dobranie się w grupy, pójście na obiad, możliwość kupna pamiątek. 7. Zbiórka na rynku i przejście do autobusu. 8. Dojazd do Lublina w nocy. herb

8 Od zewnątrz Ołtarz główny Organy w modrzewiu Kościół wybudowany ok. 1325 został spalony w pożarze miasta w 1561. Od roku 1553 władzę nad Kazimierzem obejmuje Jan Firlej – działacz reformacji. W 1586 roku następuje początek odbudowy w stylu renesansowym. Za proboszcza Jana Ruszkowskiego (1676–1716) odnowiono zakrystię.

9 Logo Jeden z eksponatów Wygląd z zewnątrz Muzeum Sztuki Złotniczej jest jedyną placówka tego typu w Polsce. Przede wszystkim gromadzi wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem złotników polskich i w Polsce działających. Popiera też współczesną twórczość złotniczą, organizując wystawy czasowe prezentujące wyroby środowisk twórczych i artystów indywidualnych.

10 Spichlerz Ulanowskich /Mikołaja Przybyły/ - dziś Muzeum Przyrodnicze - przy ul. Puławskiej 34 zbudowano przy trakcie pomiędzy śródmieściem a portem. Miał 2 komory. Od frontu dobudowano dwupiętrową loggię z podcieniami i arkadami na piętrach, które z czasem również zabudowano, by ostatecznie podczas remontów przeprowadzanych w XX w. je odsłonić. Spichlerz pochodzi z 1591 r, co odkryto podczas prac konserwatorskich w 1980 r. Oprócz daty wyeksponowano wtedy gmerk Przybyłów i monogram MP, będący swego rodzaju podpisem właściciela – Mikołaja Przybyły.

11 1.Nocleg w hotelu Koziołeczek*. 2.Pobudka, toaleta, śniadanie. 3.Dojazd do Zamku w Lublinie.Zamku w Lublinie 4. Następnie na Plac Władysława Łokietka.Plac Władysława Łokietka 5. Przyjazd do Starego Teatru.Starego Teatru 6.Dojście na rynek, przejście do pizzerii. 7. Dojście do autobusu. 8. Dojazd do Sandomierza wieczorem. herb

12 W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną), wielokrotnie przebudowywany, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie, później na takie same cele zamek zaadaptowało NKWD, dopiero w połowie lat 50. W XX wieku powstało tam muzeum. Kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego, to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, pokryty rusko- bizantyjskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły.

13 Centralne miejsce Lublina, łączące Stare Miasto z ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Lubartowską. Na jego obrzeżu stoi Brama Krakowska i Nowy Ratusz. Plac powstał w 1611 roku po zasypaniu fos i rozplantowaniu wałów obronnych. Na pozyskanym w ten sposób placu utworzyło się dogodne miejsce targowe, na którym handlowano głównie zbożem, stosując ówczesną miarę - korzec; plac nazywano wówczas Korce. Obecna nazwa, nawiązuje do 600-lecia nadania Lublinowi praw miejskich przez króla Władysława Łokietka w 1317 roku.

14 Teatr Stary w Lublinie to najstarszy po krakowskim Teatrze Starym, zachowany budynek teatralny w Polsce. XIX-wieczny obiekt znajduje się w granicach lubelskiego Starego Miasta, został wystawiony w stylu klasycystycznym z dekoracją w postaci ślepych arkad i prostokątnych płycin oraz dekoracjami sztukateryjnymi od ul. Jezuickiej, na fasadzie umieszczono płaskorzeźby masek i gryfów. Oryginalnie budynek był podzielony na cztery piętra: parter, krzesła na I piętrze, balkon i galerię. Scenę oświetlano przy pomocy oświetlenia olejowego, później naftowego. W wyniku przebudowy z lat 2007-2012 budynek uzyskał dwie dodatkowe kondygnacje podziemne mieszczące magazyny oraz zaplecze sanitarne (pierwotnie teatr nie był podpiwniczony). W teatrze zachowano pierwotny układ foyer – widownia – scena – zascenie. Po przebudowie Teatr ma 165 miejsc siedzących.

15 herb 1.Nocleg w hotelu Nocna straż*. 2.Pobudka, toaletka, śniadanie. 3.Dojazd do kościoła Dominikanów.kościoła Dominikanów 4.Przejazd do punktu zejścia do podziemi.zejścia do podziemi 5.Zwiedzanie rynku.rynku 6.Zjedzenie obiadu. 7.Zbiórka przy autobusie. 8.Przyjazd do szkoły w Górkach Wielkich i rozejście się.

16 Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo. dominikanów (konwent Świętego Jakuba), Sanktuarium Błogosławionego Sadoka i 48 Towarzyszy Męczenników oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej – późnoromański / wczesnogotycki rzymskokatolicki kościół ceglany z XIII wieku, prawdopodobnie zbudowany razem z budynkami klasztornymi w 1236 roku.

17 Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu jest jednym z najciekawszych miejsc na trasie zwiedzania Sandomierza. Słynne sandomierskie lochy są dawnymi składami - magazynami kupców zamieszkujących niegdyś Sandomierz. Od czternastego i piętnastego wieku drążone pod miastem korytarze stawały się znakomitym schronieniem dla mieszkańców przed obcymi wojskami najeżdżającymi Sandomierz.

18 Stare Miasto Ratusz w Sandomierzu

19 *- nazwy hoteli są wymyślone Autor: Patrycja Waniołka Klasa 6a


Pobierz ppt "Kliknij obrazki!!!!. Miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google