Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ostroróg w obiektywie. Ostroróg Nazwa Ostroróg pochodzi prawdopodobnie od obronnego grodu otoczonego palisadą z zaostrzonych u góry pali lub ostro zakończonych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ostroróg w obiektywie. Ostroróg Nazwa Ostroróg pochodzi prawdopodobnie od obronnego grodu otoczonego palisadą z zaostrzonych u góry pali lub ostro zakończonych."— Zapis prezentacji:

1 Ostroróg w obiektywie

2 Ostroróg Nazwa Ostroróg pochodzi prawdopodobnie od obronnego grodu otoczonego palisadą z zaostrzonych u góry pali lub ostro zakończonych basztach Miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, położone nad Jeziorem Wielkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ostroróg. W latach miasto administracyjnie należało do województwa poznańskiego. Gmina położona jest w odległości ok km na pn.-zach. Od stolicy województwa poznańskiego i graniczy: z gminą Obrzycko, gminą Szamotuły, gminą Pniewy i z gminą Wronki.

3 Z dziejów Ostroroga… Ostroróg zajmuje szczególne miejsce w historii Wielkopolski i Polski., jego centrum reformacji w XVI i XVIIw. Najstarsze ślady życia ludzi na terenie Ostroroga i okolic pochodzą z lat p.n.e. Jednym z cennych dowodów długiej i bogatej historii Ostroroga jest informacja zamieszczona ponad 600 lat temu w 1383r. w Kronice Jana z Czarnkowa.

4 Dni Ostroroga po raz pierwszy odbyły się w 1978r. Flaga Herb

5 Dworzec kolejowy

6 DWORZEC KOLEJOWY (ul. Dworcowa 3) zbudowany przed 1907r. Murowany, piętrowy z zagospodarowanym poddaszem, czteroosiowy. Piętro otynkowane. Od wsch. czteroosiowa parterowa przybudówka a od zach. parterowy magazyn. Dachy kryte dachówką.

7 Dom na ul. Kapłańskiej

8 Dom (mieści się na ul. Kapłańskiej 1) został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Murowany, otynkowany, sześcioosiowy, parterowy z zagospodarowanym strychem, dwutraktowy. Dom dwuspadowy, kryty dachówką.

9 Kościół parafialny

10 Kościół Parafialny: p.w. Wniebowzięcia N.M.P. Wzniesiony prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. W związku z lokacją miasta (przed 1412r). Od 1432r. Kościół parafialny. W 1510r. Pod wyznaniem N.M.P.. Świętego Jana Chrzciciela i Andrzeja Apostoła. W latach w użytkowaniu braci czeskich. Przebudowany w roku 1776 staraniem Adama Kwileckiego. Odnowiono go w 1909roku

11 Kaplica cmentarna

12 Kaplica cmentarna p.w. Wszystkich Świętych. Na wsch. skraju cmentarza. Zbudowana w latach wg projektu mgr inż. Stanisława Nowoświata w kształcie rozstawionego namiotu.

13 Obelisk Jana Ostroroga

14 Pomnik Jana Ostroroga (ul. Wroniecka; narożnik ul. Jana Ostroroga) Wysoki na ok. 4,5m Postawiony w roku 1953

15 Jezioro Mormin

16 Położone przy drodze do Wielonka. Administracyjnie poza granicami miasta. Otoczone lasami Powierzchna: 14ha, długość 0,49km Szerokość 0,3 km głębokość 3,5m..

17 Jezioro Wielkie

18 Powierzchnia ok. 49ha, długość 1,25km, szerokość ok 0,45km, głębokość 1,8m

19 Nasyp zamkowy

20 Po raz pierwszy wzmiankowany w 1383r jako punkt obronny Dziersława Grocholi, który tutaj wytrzymał oblężenie Domarata z Iwna podczas wojny domowej Nałęczów z Grzymalinami. We wzniesionym na jego miejscu zamku z XV w. najprawdopodobniej urodził się Jan Ostroróg.

21 Budynek Miasta i Gminy Ostroróg

22 Budynek Gminy Ostroróg Zbudowano na początku XX w. Jest siedzibą władz miasta i gminy. Zbudowano go w latach wg projektu inż. Mariana Brzeźniaka

23 Budynek szkoły im. Jana Ostroroga

24 Hala sportowo-widowiskowa

25 Mapa Ostroroga

26 Dwór w Oporowie

27 Zbudowany ok.1855r. wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego w stylu eklektycznym. Dwór zawierał: stajnie, park i budynek gospodarczy

28 Brama w Rudkach

29 Wjazd ujęty murowanymi portykami wysokości ok. 5m, w których przejścia flankowane są doryckimi kolumnami, zwieńczone gzymsem, schodkowymi attykami i rzeźbami lwów zwróconymi do siebie.

30 autorzy: Monika Pospieszna i Edyta Mataj Dziękujemy za uwagę autorzy: Monika Pospieszna i Edyta Mataj


Pobierz ppt "Ostroróg w obiektywie. Ostroróg Nazwa Ostroróg pochodzi prawdopodobnie od obronnego grodu otoczonego palisadą z zaostrzonych u góry pali lub ostro zakończonych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google