Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bystrzyca to niewielka rzeka płynąca przez Wyżynę Lubelską. Swoje źródła ma na Wzniesieniach Urzędowskich na wysokości 227m n. p. m, po 70 km biegu, powyżej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bystrzyca to niewielka rzeka płynąca przez Wyżynę Lubelską. Swoje źródła ma na Wzniesieniach Urzędowskich na wysokości 227m n. p. m, po 70 km biegu, powyżej."— Zapis prezentacji:

1

2 Bystrzyca to niewielka rzeka płynąca przez Wyżynę Lubelską. Swoje źródła ma na Wzniesieniach Urzędowskich na wysokości 227m n. p. m, po 70 km biegu, powyżej Spiczyna wpada do Wieprza. W dolnym biegu tworzy tarasy zalewowe, torfowiska i łąki. Rzeka przepływa przez centrum Lublina, na obrzeżach miasta w 1974r na Bystrzycy został utworzony Zalew Zemborzycki, mający służyć małej retencji oraz celom rekreacyjnym.

3 Zarzewiem toczącego się wokół Bystrzycy konfliktu wędkarzy i ekologów z władzami stał się projekt Promocja markowego produktu turystycznego Lubelszczyzny Kajakiem po Bystrzycy i Wieprzu. Projekt ten zakłada promocję Lubelszczyzny wśród kajakarzy oraz popularyzację tej formy wypoczynku. W tym celu władze Lublina oraz Strzyżewic planują przedłużenie istniejącego odcinka udostępnionego kajakarzom (od Prawiednik przez Zalew Zemborzycki do centrum Lublina) poprzez przystosowanie do spływów górnego odcinka Bystrzycy pomiędzy Strzyżewicami a Prawiednikami.

4 Rzeka na tym odcinku miejscami jest bardzo wąska, kręta i zakrzaczona, aby więc spływy mogły się odbywać niezbędne jest jej udrożnienie, oraz budowa pomostów do wodowania kajaków. I w tym miejscu rodzi się stanowczy protest wędkarzy…

5 Górna Bystrzyca jest najlepszym na Lubelszczyźnie łowiskiem pstrągów potokowych (salmo trutta), władze okręgu lubelskiego co roku przeznaczają poważne środki (ok. 25 tys. złotych) na zarybienia pstrągiem, a także pilnowanie rzeki przed kłusownikami

6 Dzięki wieloletnim staraniom wędkarzy populacja pstrąga stała się silna, co roku łowione są medalowe ryby, a pstrągi założyły kilkadziesiąt tarlisk na których odbywają naturalne tarło. Nad Bystrzycę przyjeżdżają wędkarze z Lublina i okolic (ok. 2000 wędkarzy rocznie), ale także z odległych miast (m. in z Warszawy), gdyż tak silnej populacji pstrąga nie ma w promieniu wielu kilometrów. Dodatkowym atutem przyciągającym wędkarzy jest niewątpliwie piękno dzikiej, nieprzekształconej przez człowieka małej rzeczki.

7 Oprócz pstrągów w wodach Bystrzycy żyją m.in. lipienie (Thymallus thymallus) a także objęte ścisłą ochroną, umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych minogi strumieniowe (lampetra planeri). Lipień Minóg

8 Budowa pomostów, pogłębianie rzeki, usuwanie zatopionych drzew i progów, a także wzmożony ruch kajakowy na rzece stanowi poważne zagrożenie dla wyżej wymienionych gatunków ryb.

9 Pikanterii sprawie dodaje fakt, że ci, którzy powinni być najbardziej zainteresowani otwarciem tego odcinka Bystrzycy, czyli kajakarze, wcale nie są zwolennikami tej inwestycji. Z wielu wypowiedzi lubelskich kajakarzy wynika, że Bystrzyca na spornym odcinku jest zbyt wąska i płytka, aby swobodnie po niej pływać, natomiast kiedy zostanie udrożniona i poszerzona straci całą swoją dzikość i urok, a przez to przestanie być atrakcyjna dla większości kajakarzy, którzy nie znajdują przyjemności w pływaniu po wyprostowanych sztucznie kanałach

10 Warto jednak mieć na uwadze fakt, że na uregulowany odcinek rzeki nie będą przyjeżdżać wędkarze, którzy także w znaczącym stopniu zasilają budżety lokalnych sklepów, restauracji czy noclegowni. Wysiłek władz miasta w tej kwestii godzien jest uwagi, ale trudno nie przyznać racji wędkarzom, którzy dzięki wieloletniej pracy i dużym nakładom doprowadzili ichtiofaunę Bystrzycy do imponującego stanu, a teraz ich wysiłek w kilka tygodni może zostać całkowicie zniweczony.


Pobierz ppt "Bystrzyca to niewielka rzeka płynąca przez Wyżynę Lubelską. Swoje źródła ma na Wzniesieniach Urzędowskich na wysokości 227m n. p. m, po 70 km biegu, powyżej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google